Wiele osób samotnych lub młodych par decyduje się na zakup małego mieszkania, które ma im ułatwić start w życiu. Tak zwane kawalerki mają wiele zalet. Przede wszystkim są one znacznie tańsze od pozostałych nieruchomości dostępnych na rynku. Część osób twierdzi także, że są one znacznie łatwiejsze do urządzenia. Jednak wbrew pozorom urządzanie mieszkania typu studio wcale nie należy do najłatwiejszych. Wydzielenie konkretnych stref wpływających na jego funkcjonalność może przysporzyć wielu problemów. W jakie sposób można osiągnąć zadowalający efekt? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Mieszkania studio – jak urządzić?

Urządzanie mieszkania typu studio powinno być odpowiednio przemyślane. Na niewielkiej przestrzeni muszą znajdować skondensowane pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka, korytarz, sypialnia, czy garderoba. Konieczny jest taki wybór mebli oraz dodatków, aby mieszkanie było w pełni funkcjonalne. Bardzo ważne będzie również wydzielenie swego rodzaju stref, dzięki którym aranżacja wnętrza będzie zdecydowanie prostsza. Można uzyskać efekt oddzielnych przestrzeni przez wykorzystanie różnych odcieni na ścianach lub przez zastosowanie różnych rodzajów podłogi.

Kolory farb do małego mieszkania – jakie wybrać?

Wybór kolorów ścian na niewielkich przestrzeniach określony jest pewnymi zasadami, których należy przestrzegać. Przede wszystkim nie warto decydować się na zbyt ciemne kolory, ponieważ wpływają one na optyczne zmniejszenie wnętrza. Jeżeli stosujemy ciemniejszy kolor ścian, to konieczne jest zastosowanie jasnych dodatków lub intensywnego oświetlenia, które przełamie efekt przytłoczenia mieszkania. Jednak w jaki sposób można oddzielić przestrzeń w mieszkaniu typu studio za pomocą koloru ścian? Bardzo często zdarza się, że mieszkanie urządzane jest w jednym stylu, co za tym idzie, wybierany jest jeden kolor przewodni, który pojawia się we wszystkich dodatkach, meblach, podłogach, czy kolorze ścian. Jak rozwiązać tę kwestię dla wydzielenia stref? Przede wszystkim można zastosować różne odcienie tego samego koloru. Jeżeli na korytarzu użyta została  Farba Ceramiczna Magnat Ceramic C31 Grafitowy Marmur 2.5l, to w sypialni można postawić na inny odcień szarości – idealna będzie Farba Ceramiczna Magnat Ceramic C29 Szary Piryt 2.5l. To samo dotyczy innych barw. Doskonale sprawdza się połączenie: Farba Lateksowa Akrylit W Kolor Cafe latte 2.5l Dekoral plus Farba Lateksowa Akrylit W Kolor Latte Macchiato 2.5l Dekoral. Jedna może być użyta w kuchni, a druga w tak zwanej części salonowej, gdzie znajduje się kanapa.

Płytki do małego mieszkania – czy to dobry pomysł?

Płytki podłogowe są bardzo uniwersalnym, które sprawdzają się w każdym wnętrzu – niezależnie od metrażu.  Co więcej, z ich pomocą można doskonale oddzielić poszczególne strefy domowe – pozostają w obszarze tego samego stylu. Dla przykładu – można wybrać płytki imitujące drewno – do każdego wnętrza w innym odcieniu, ale w zbliżonej do siebie kolorystyce. Sprawdzą się tutaj połącznie takie jak: Bosque GREY 15,5×62 Ceramika Limone plus Timbre WOOD 14,8×59,8 Tubądzin lub Płytka Podłogowa Setim Mist 60×17,5 Cerrad plus Płytka Podłogowa Setim Nugat 60×17,5 Cerrad. Dodatkową zaletą płytek we wspomnianych wzorach jest ich uniwersalność – mogą one stanowić bazę tak naprawdę każdego stylu.

Jak podłoga pasuje do małego mieszkania?

Oprócz płytek w mieszkaniach typu studio bardzo często wybieraną podłogą są panele. Działa tutaj dokładnie taka sama zasada wyboru jak w przypadku płytek. Idealnym wyborem będzie połączenie takie jak: Panel Podłogowy Perspective Wenge Passionata UF1300 138×15,6 Quick Step – OUTLET plus Panel Podłogowy Classic Dąb Havana Naturalny 120×19 CLM1655 Quick Step. Można wybrać także zupełnie inne odcienie i w jednym pomieszczeniu zastosować Panel Podłogowy Dąb Khaki 5966 Variostep Classic 19,2×128,5 Krono Original plus Panel Podłogowy Dąb Tabac 8168 Supreme Vario 128,5×19,2 Krono Original.

Wystarczy wykorzystanie kilku sprytnych rozwiązań, aby mieszkanie typu studio prezentowało się dobrze, było funkcjonalne i jednocześnie, aby były odpowiednio oddzielone w nich poszczególne strefy.