Białe

 
 

Biała farba – czysta klasyka

Mimo, że coraz więcej osób stawia na eksperymenty i bardziej niestandardowe rozwiązania, to jednak w kwestii koloru ścian nadal króluje biel. To klasyczne rozwiązanie, które nigdy nie wyjdzie z mody i pasuje do prawie każdego wnętrza – niezależnie od stylu. By białe ściany cieszyły oko długi czas, należy stosować farby najwyższej jakości. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, które sprawią, że ściany pokryte bielą szybko się nie ubrudzą.

Jak bardzo biała jest farba?

Mówi o tym tzw. indeks białości powłoki farby, który powinien być jak najwyższy, a jego skala wynosi od 0 do 100. Najwyższej jakości farby zawierają także tzw. biel tytanową, dlatego warto dokładnie sprawdzać wszystkie informacje na puszce. Biel tytanowa jest to rodzaj pigmentu, który świadczy o niezwykle wysokim indeksie białości. Farba z tym pigmentem zapewnia większe krycie, nie traci koloru, a ryzyko jej żółknięcia jest najmniejsze. Jest to praktyczne rozwiązanie, jednak droższe od tych standardowych. Należy także pamiętać, że nie każda biała farba do ścian zawiera pigmenty bieli – wiele najtańszych produktów posiada w swoim składzie jedynie wypełniacze, które sprawiają, iż biel nie pozostaje biała na długo. To powoduje, że pomalowana ściana niestety szybko żółknie. Zdecydowanie lepiej będzie dopłacić kilkadziesiąt złotych za farbę, która będzie prezentować się pięknie przez długi czas!

Jakość i wydajność

Porównując farby, należy spojrzeć nie tylko na ich ceny, ale także wydajność. Droga farba często jest bardziej wydajna od tańszych odpowiedników, ponieważ jej jakość sprawia, że z jej pomocą pomalujemy większą powierzchnię. Gdy porównamy ilość zużytych opakowań może okazać się, że bardziej opłaca się wybrać farbę z pozoru droższą.

Dobra biała farba do ścian jest jednolita – nie powinna się rozwarstwiać, a jej konsystencja musi być kremowa i gęsta. Wtedy malowanie będzie szybkie i sprawne, a sama farba rozprowadzać się będzie równomiernie, przy mniejszej ilości ruchów wałkiem. Farba dobrej jakości charakteryzuje się także tym, że nie chlapie i nie klei się do podłoża. Na rynku dostępne są tzw. farby tiksotropowe, czyli niekapiące. Zaraz po zmieszaniu rozrzedzają się, a po upływie pewnego czasu wracają do poprzedniej, gęstej postaci. Warto zwrócić uwagę na konsystencję, bo dzięki dobrze rozlewającej się farbie łatwo uzyskać gładką powłokę.

Jak kupować farbę?

Nieważne czy jest to farba do ścian czy farba do sufitu, w jej wyborze pomocą służą próbniki znajdujące się w sklepach. Ułatwiają podjęcie decyzji, ponieważ pozwalają określić dokładny kolor i połysk. Należy pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na źródło i rodzaj światła (naturalne/sztuczne/białe/żółte) oraz otoczenie próbnika. Znajdujące się blisko inne kolory oraz duże obiekty tworzące cień mogą zaburzyć poprawną ocenę barwy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup testera lub danej farby w opakowaniu o najmniejszej pojemności. Wtedy można przetestować ją w miejscu docelowym.

Rodzaje farb

Typ farby ma znaczenie ze względu na jej trwałość i inne aspekty użyteczne, dlatego warto dowiedzieć się czym charakteryzują się poszczególne rodzaje. Jakie farby są najczęściej wybierane?

Biała farba akrylowa jest najpopularniejszym typem farb. Tworzy ona powłokę odporną na czynniki chemiczne, a także całkiem dobrze przepuszcza parę wodną. Jej spoiwem jest żywica akrylowa. Do wad białych farb akrylowych można zaliczyć fakt, że pokryjemy nią jedynie niewielkie rysy występujące na powierzchni ściany.

Biała farba lateksowa – popularnością dorównuje farbom akrylowym, a właściwie można powiedzieć, że to również pewien rodzaj farb akrylowych, które różnią się tym, iż zawierają więcej żywicy. Dzięki temu tworzą bardziej elastyczną powłokę, która dobrze kryje oraz pozwala ścianom oddychać. Białe farby akrylowe są odporne na szorowanie, co ma znaczenie głównie w pomieszczeniach narażonych na brud (np. w przedpokoju).

Farby akrylowo-lateksowe są połączeniem dwóch powyższych typów farb. Ściany pokryte z ich pomocą dobrze przepuszczają powietrze, a w dodatku są elastyczne i odporne na zmywanie oraz szorowanie.

Farby winylowe dają bardzo gładką powłokę. Spoiwem w nich zastosowanym jest polichlorek winylu. Ich wadą jest fakt, że słabo przepuszczają wodę, a co za tym idzie oddychanie ściany pokrytej farbą winylową jest ograniczone.

Ceny

Cena białej farby zależy od wielu czynników. Najdroższe są te, które zawierają biel tytanową, jednak taka inwestycja zwróci się dzięki temu, że nie trzeba będzie odświeżać ścian przez długie lata. Więcej zapłacimy także za farby hydrofobowe polecane jako farby do kuchni i łazienki oraz takie, które bez problemu można czyścić i szorować. W przypadku bieli te cechy są niezwykle ważne i bez znaczenia jest fakt czy kupujemy farby do ścian czy farby do sufitu.
RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Zastosowanie
Rodzaj powierzchni
Rodzaj
Kolorystyka
Kraj pochodzenia

VIVERTO ©2017. Wszelkie prawa zastrzeżone