Łazienka to miejsce, w którym rozpoczynamy dzień. Szybki, orzeźwiający prysznic pomaga się obudzić i nabrać energii, aby z entuzjazmem stawić czoła dziennym wyzwaniom. Niezależnie od tego, czy naszą łazienkę wyposażyliśmy w zabudowaną kabinę prysznicową, wannę czy strefę prysznicową, podstawę stanowi urządzenie, które dostarcza wodę. Wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest jednak tak oczywisty, ponieważ musimy dokonać wyboru pomiędzy zestawem prysznicowym, panelem prysznicowym oraz zestawem podtynkowym. Każde z nich posiada swoje mocne strony, jednak wszystko zależy od potrzeb domowników, którzy na co dzień będą korzystać z łazienki. Poznaj różnice oraz właściwości każdego z rozwiązań i spraw, że poranna rutyna będzie czystą przyjemnością.
Panel prysznicowy czy zestaw natryskowy?
Czym różni się panel prysznicowy od zestawu prysznicowego?
Oba terminy brzmią podobnie, jednak różni je kilka istotnych detali. Klasyczny zestaw prysznicowy jest prostszy od panelu prysznicowego, który stanowi jego rozbudowaną formę. Panel poza drążkiem, uchwytem drążka, słuchawką, ewentualną deszczownicą, wężem i zestawem do mocowania zawierają np. baterię termostatyczną lub dodatkową słuchawkę do hydromasażu. Podstawą panelu jest tzw. maskownica, pod która ukryte są wszystkie przewody i umieszczone dysze, w niektórych modelach znajdzie się tam miejsce również na półki na produkty kosmetyczne. Zestaw prysznicowy na który warto zwrócić uwagę to Crometta E 240 27271000 Hansgrohe, a także Euphoria 260 Termostat 27296002 Grohe.
Natomiast ciekawe i bardziej rozbudowane panele prysznicowe to Omega Quatro ARAC.ML812 Actima z termostatem, More ARAC.ML9304 Actima oraz panel prysznicowy Puravida Raindance Lift 27008400 Hansgrohe.
Które rozwiązanie wybrać?
Wszystko zależy od potrzeb domowników, którzy na co dzień korzystają z łazienki. Zestaw prysznicowy to opcja zdecydowanie tańsza, jednak pozbawiona dodatkowych funkcji takich jak dysza do masażu wodnego. Dodatkowo panele często dysponują dodatkowymi regulacjami takimi jak tryb oszczędnego zużycia wody, co jest szczególnie istotne dla osób dbających o środowisko naturalne i żyjących w duchu eko. Zestawy prysznicowe urzekają prostotą, panele natomiast mają swój specyficzny, niekiedy futurystyczny design, który będzie doskonale pasował do nowoczesnych łazienek.
Zestaw prysznicowy podtynkowy czy natynkowy?
Każda osoba, która zdecydowała się na zestaw prysznicowy jako element aranżacji łazienki, staje przed istotnym wyborem wersji podtynkowej lub natynkowej. Jest to ważna decyzja, ponieważ w przypadku opcji podtynkowej wiąże się z ingerencją w strukturę pomieszczenia oraz wszystkie późniejsze zmiany będą jej również wymagały. Oba rozwiązania mają swoje mocne strony, jednak warto przeanalizować listę wad i zalet każdego z nich, aby wybrać to najbardziej optymalne.
Natynkowy zestaw prysznicowy to przede wszystkim łatwy montaż, wygoda oraz prosta wymiana elementów w przypadku ewentualnej awarii. To rozwiązanie, które sprawdzi się w łazienkach,w których mamy do zagospodarowania dużą przestrzeń i nie zależy nam na jej maksymalnym wykorzystaniu. Komponenty zestawu prysznicowego mogą w tym przypadku być elementem dekoracyjnym, szczególnie, że producenci zaskakują niezwykle estetycznymi i eleganckimi propozycjami.
Podtynkowy zestaw prysznicowy to zbawienne rozwiązanie w przypadku niewielkich łazienek, w których musimy walczyć o każdy centymetr zaoszczędzonej przestrzeni. Sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach urządzonych w modnym stylu minimalistycznym, ponieważ mechanizm sterujący przepływem wody jest ukryty w ścianie. Przeważnie jest to opcja droższa od zestawu natynkowego, która niestety w przypadku awarii wymaga ingerencji w strukturę łazienki oraz skucia części tynku. W tym przypadku bardzo istotne jest to, aby wybrać możliwie nieawaryjny zestaw dobrej jakości. Doskonałym rozwiązaniem będzie Zestaw Natryskowy Podtynkowy Futuro 30 Czarny 65ZES30 Giulini Giovanni lub zestaw prysznicowy Grohtherm Cube 34506000 Grohe.
Wybór pomiędzy panelem prysznicowym a zestawem podtynkowym
W tym przypadku powinniśmy przede wszystkim ustalić, na czym najbardziej nam zależy – na oszczędności przestrzeni w łazience czy dodatkowych funkcjach. Panel prysznicowy w przeciwieństwie do zestawu podtynkowego wymaga większej ilości miejsca, co może być problematyczne w przypadku niewielkich kabin prysznicowych. Dodatkowe dysze zabierają miejsce, a minimalistyczny zestaw podtynkowy pozwala je znacznie zaoszczędzić.