Pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze. To, co widzimy na pierwszym planie pozostaje w pamięci na dłużej. Ciekawa elewacja to piękne opakowanie naszego domu i chociaż nie powinno się osądzać książki po okładce, to w tym przypadku wspomniana okładka ma znaczenie kluczowe. Dlatego właśnie dziś przyjrzymy się bliżej tematowi okładzin zewnętrznych i podpowiemy, kiedy najlepiej rozpoczynać prace nad elewacją domu oraz czym właściwie jest termomodernizacja.

porównanie elewacji: przed i po; ocieplenie starego domu
Ocieplanie domu. Remont elewacji (fot. Małgorzata Binkowska-Mally)

Elewacja zewnętrzna domu – liczy się nie tylko wnętrze

Zanim zaczniemy rozważania nad technologią ocieplenia i potrzebą zastosowania odpowiednich rozwiązań zastanówmy się, jak powinien wyglądać nasz dom z zewnątrz. Jeżeli zakupiliśmy nowy dom, jest on już prawdopodobnie ocieplony i wykończony tynkiem, więc tutaj nie mamy dużego pola do popisu. Jeśli budujemy nowy dom, to z pewnością czeka nas temat izolacji ścian i wyboru tynków. Natomiast w przypadku zakupu starego domu do remontu mamy dwie możliwości, możemy zachować istniejącą elewację lub wymienić ją na nową. Decyzja ta uzależniona jest przede wszystkim od ogólnego stanu technicznego domu lub względów estetycznych.

Jeśli dojdziemy już do wniosku, że czeka nas ocieplanie powinniśmy, przynajmniej wstępnie, stworzyć projekt naszej elewacji. Bogata kolorystyka czy urozmaicone materiały wykończenia mogą wpływać na sposób ułożenia warstwy ocieplenia. W przypadku użycia kontrastowych kolorów korzystne jest oddzielenie ich różnorodną powierzchnią.

kolory na elewacji budynku
Ocieplenie domu (fot. Małgorzata Binkowska-Mally)

Skoro wiemy już mniej więcej, jaki efekt chcemy osiągnąć, przyjrzyjmy się dostępnym na rynku materiałom do wykończenia elewacji.

Tynki zewnętrzne – lekko, łatwo i przyjemnie

Po pierwsze tynk pełni przede wszystkim funkcję ochronną, ma osłaniać ściany budynku przed czynnikami atmosferycznymi, zabrudzeniami i ewentualnym uszkodzeniem. Po drugie, to najważniejsza ozdoba naszego domu z zewnątrz. Na rynku dostępne są różne rodzaje tynków, a wybór właściwego powinien być podyktowany głównie względami praktycznymi. Tynki akrylowe charakteryzuje wysoka elastyczność i odporność na uszkodzenia. W procesie produkcji są one uodparniane na tzw. korozję biologiczną, czyli zarażenie zarodnikami alg i grzybów pleśniowych. Ponieważ są bardzo popularne, dostępna jest szeroka gama kolorystyczna tych produktów. Tynki silikonowe wyróżniają się bardzo dobrym przenikaniem powietrza, czyli po prostu pozwalają naszym ścianom „oddychać”. Cechują się mniejszą nasiąkliwością, co chroni powierzchnię budynku przed wodą. W sprzedaży dostępne są również hybrydy, czyli tynki silikonowo – silikatowe, łączące w sobie właściwości obu powyższych produktów.

Biały budynek z czerwonym dachem
Biała elewacja (fot. Pixabay)

W przypadku wyboru koloru tynku ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Pomogą w tym farby i tynki z mieszalnika dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Pamiętajmy jednak, że rzeczywistość może się nieco różnić od naszych wyobrażeń. Kolor, który wygląda dobrze na próbniku może inaczej wyglądać na dużej powierzchni ściany. Warto zlecić wykonanie wizualizacji elewacji naszego domu, by przekonać się, czy dokonaliśmy słusznego wyboru. Dla miłośników wyrazistych kolorów istotny będzie fakt, że niektóre plany zagospodarowania przestrzennego mogą zawierać szczegółowe ustalenia dotyczące kolorystyki elewacji. W skrócie, plan miejscowy może zakazywać stosowania określonych kolorów i nie będziemy mogli przemalować naszego domu na pudrowy róż czy fluorescencyjną zieleń.

dom z białą i czerwoną elewacją
Kolorowe tynki elewacyjne (fot. Caparol)

W przypadku wyboru koloru ważna jest również orientacja domu względem stron świata. A prościej, jeśli marzymy o południowej ścianie w kolorze czarnym lub antracytowym dobrze wybierać spośród tynków odpornych na promieniowanie UV. W przeciwnym razie nasza niezwykła, czarna ściana z biegiem lat może zmienić się w równie niezwykłą, szarą ścianę i w zestawieniu z zachodnią stroną budynku będzie wyglądać raczej dziwnie.

Farby elewacyjne – sposób na starą ścianę

Jeśli nasz dom jest już ocieplony i wytynkowany, ale elewacja jest już lekko nadgryziona zębem czasu, dobrze skorzystać z farb elewacyjnych. To prosty sposób na odświeżenie wyglądu naszego domu lub nadanie mu nowego blasku i charakteru. Wybór kolorów jest równie szeroki jak w przypadku tynków elewacyjnych, podobnie jak zasady ich zastosowania.

Budynek z żółtą elewacją
Farby elewacyjne (fot. Pixabay)

Kamień elewacyjny – coś starego i coś nowego

Kamień przez wieki stosowany był do budowy, być może dlatego tak chętnie odtwarzamy ten motyw na zewnętrznych powierzchniach bloków i domów. Dekoracje z kamienia przyciągają uwagę i stanowią świetna alternatywę dla tynków elewacyjnych. Poza klasycznym kamieniem w ofercie producentów znajdują się również cegły elewacyjne czy płytki imitujące drewno. Wszystko to możemy położyć na ścianie naszego domu. Oczywiście nie naraz. Umiar to prawdziwa cnota i jeśli już decydujemy się na upiększenie elewacji kamieniem to pamiętajmy, by zachować równowagę i nie przesadzić z elementami ozdobnymi.

dom obłożony kamieniem elewacyjnym
Kamień elewacyjny (fot. Pixabay)

Kiedy ocieplać i tynkować dom

Optymalna temperatura do prowadzenia prac izolacyjnych wynosi od 5 do 25 stopni. Jeżeli będzie za zimno lub zbyt gorąco, kleje i cement nie będą wiązać, a  cała nasza praca pójdzie na marne. Należy również pamiętać, że temperatura podłoża i otoczenia podczas nakładania i przez kolejne 8 godzin nie mogą spaść poniżej zera. Najlepiej zatem zaplanować prace tak, by montaż ocieplenia i nakładanie tynków wykonać wiosną lub późnym latem, wtedy panują idealne temperatury.

Termomodernizacja – sposób na ciepło

Pod pojęciem termomodernizacji kryje się cały zespół działań mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energie cieplną budynku. Montaż ocieplenia, czyli uszczelnienie ścian uniemożliwiający wymianę powietrza na zewnątrz i do wewnątrz domu, to zaledwie pierwszy krok. Jeżeli marzymy o ciepłym domu czeka nas jeszcze docieplenie stropów i podłóg, uszczelnienie lub wymiana okien i drzwi oraz modernizacja urządzenia grzewczego. Wszystkie te działania pozwolą nam ograniczyć straty energii cieplnej budynku oraz zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Elewacja to wizytówka naszego domu, dlatego zadbajmy o to, by cieszyła oko i jednocześnie była praktyczna. Prawidłowo wykonana, poza doznaniami estetycznymi wpłynie również na wysokość naszych rachunków. Dobre materiały i zespół fachowców to sprawdzony przepis na idealną elewacje.