Trendy wnętrzarskie oraz nasze upodobania estetyczne zmieniają się wraz z upływem czasu – dotyczy to również kolorów ścian, które odgrywają decydującą rolę w budowaniu nastroju i charakteru wnętrza. Barwy, które dotychczas sprawiały, że dobrze czuliśmy się w danym pomieszczeniu, po kilku latach mogą denerwować lub zniechęcać. Dodatkowo, chcąc zmienić wystrój mieszkania na przykład z industrialnego na skandynawski, przeważnie konieczna jest również zmiana kolorystyki ścian.

 

Potrzeba zmiany kolorów ścian jest szczególnie odczuwalna w przypadku pokojów dziecięcych, które wymagają zmian i modyfikacji wraz z etapami dojrzewania młodych mieszkańców. Problem pojawia się w momencie, kiedy ściany w naszym mieszkaniu zostały pokryte ciemnymi barwami, a nam marzy się odświeżająca biel, pastelowe błękity lub subtelne kolory ziemi… Jak przemalować ściany z ciemnego koloru na jasny? Podpowiadamy, jak zrobić to szybko i skutecznie.

Przemalowanie ściany z ciemnego koloru na jasny

Jednym ze sposobów zneutralizowania ciemnego odcienia farby na ścianie jest dokładne pokrycie jej powierzchni białą emulsją, a następnie wybranym, jasnym kolorem. Zabieg ten pozwoli zneutralizować ciemny odcień farby pierwotnej i w znacznym stopniu ułatwi osiągnięcie wymarzonego, jasnego odcienia. W tej roli doskonale sprawdzi się biała farba Super White 2,5l Tikkurila lub Smart Paint Off-White Biały Idealny 4,5l Bondex.

 

                              

 

Przed malowaniem ciemnej ściany należy ocenić stan poprzedniej powłoki – jeżeli jej kondycja nie jest zadowalająca, prawdopodobnie będzie wymagała dokładnego usunięcia przed nałożeniem nowej, jasnej farby. Wygładzenie i oczyszczenie ściany wykonujemy papierem ściernym do momentu, w którym osiągniemy jednolitą powierzchnię.

 

Nowoczesne farby do ścian 

Przemalowanie pokoju na jasny kolor diametralnie odmieni jego charakter, wprowadzi dużą porcję światła i optycznie powiększy przestrzeń. Należy pamiętać, aby malowanie na nowy kolor rozpocząć od trudniej dostępnych miejsc takich jak kąty i krawędzie ścian, a następnie pozostała powierzchnia. Po wyschnięciu nakładamy drugą warstwę, a w razie konieczności kolejną – aż do uzyskania wymarzonego, jasnego odcienia ściany.

 

            

Nowoczesne farby do malowania ścian pozwalają w stosunkowo łatwy sposób odmienić wygląd mieszkania i przemalować ściany z ciemnego koloru na jasny. Zamalowanie ciemnej ściany może wydawać się początkowo problematyczne, jednak przy odrobinie cierpliwości oraz przy użyciu odpowiednich środków samodzielnie odświeżymy wnętrze naszego domu. Jeżeli różnica pomiędzy odcieniami nie jest bardzo drastyczna, na przykład ciemną oliwkę planujemy przekształcić w jasną, to w tym przypadku często wystarczy pokryć ścianę kilkoma warstwami jasnej farby, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt końcowy. Nowoczesne farby do malowania ścian gwarantują wysokie krycie, zapewniają oddychanie ścian oraz w znaczącym stopniu wygładzają ich powierzchnię.

 

 

Ściany z dziecięcej perspektywy 

Aby przemalować ścianę z ciemnego koloru na jasny, możemy również – przed malowaniem na właściwy kolor – użyć specjalnej farby gruntującej. Najlepiej, jeżeli wybierzemy farbę wyprodukowaną w oparciu o nano technology, które posiada najlepsze właściwości kryjące. Dzięki zastosowaniu farby gruntującej na przykład emulsji lateksowej Grunt Biały 10l Śnieżka możemy swobodnie pomalować ścianę na nowy, jasny kolor i tym samym przeobrazić mroczne wnętrze pokoju zbuntowanego nastolatka w komnatę dla małej księżniczki. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że farba gruntująca wyrównuje podłoże i poprawia krycie emulsji nawierzchniowych.

 

Przemalowanie ścian z ciemnego na jasny – zasady doboru białej farby

Pokrycie ścian dowolnym kolorem jest najłatwiejsze wtedy, gdy podłoże ma neutralny odcień. Aby osiągnąć taki efekt w przypadku ciemnych powierzchni można pokryć je białą farbą. Oto cztery elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru białej farby na ciemny kolor.

Wydajność

Podstawową zasadą, jaką kierujemy poszukując farby do wnętrz jest jej wydajność. Ta cecha emalii świadczy o ilości materiału, jaki jest potrzebny do pokrycia 1m2 powierzchni. Jeśli zależy nam na przykryciu poprzedniego koloru farba, którą wybierzemy powinna być na tyle wydajna, by zakryć kolor ściany bez konieczności wielokrotnego malowania. Przyjmuje się, że idealna biała farba przeznaczona do pokrycia ciemnego koloru na ścianie powinna charakteryzować się wydajnością na poziomie 12 m2/l i więcej. Godna polecenia w tej kategorii jest farba ceramiczna Magnat C45 z wydajnością 16m2/l lub farba lateksowa Optiva White od Tikkurila (12m2/l).

Odporność na mycie i szorowanie na mokro

Z reguły farby, które są odporne na mycie i dobrze znoszą szorowanie na mokro, charakteryzują się wysokim poziomem krycia oraz dobrą przyczepnością do podłoża. Wynika to ze składu chemicznego i cech fizycznych produktów. Jeśli więc szukamy odpowiedniej emulsji, która sprawdzi się jako warstwa kryjąca dla ciemnej ściany, warto zwrócić uwagę na farby odporne na mycie, jak np. farba lateksowa Magnat Creative White.

Stopień bieli 

Indeks bieli to wskaźnik określający poziom bieli. Im wyższy, tym bielsze są ściany. Wyraża się go w skali 0-100, maksymalna wartość to tzw. czysta biel. Do pokrywania ciemnych ścian sprawdzi się farba o najwyższym indeksie bieli. To najczęściej emalie zawierające biel tytanową. Ta substancja stosowana do produkcji farb i lakierów cechuje się dużą jasnością i wysokim współczynnikiem odbicia światła.

Indeks zażółcenia powłoki

W przeciwieństwie do skali bieli, indeks zażółcenia powłoki powinien być jak najniższy. Im mniejsza wartość, tym mniejsze ryzyko zażółcenia ściany w krótkim czasie od malowania.

Salon w beżach z dwukolorowa ścianą

Test kompatybilności farb

Nakładając nową farbę na ścianę pokrytą wcześniej inną emalią warto sprawdzić czy oba produkty będą ze sobą współgrały. I nie chodzi tu o wartości estetyczne a o właściwości poszczególnych wyrobów. Aby upewnić się, że farba dobrze połączy się z podłożem należy przeprowadzić test kompatybilności. Wystarczy pomalować niewielką część ściany nową emalią i sprawdzić po 24 godzinach, czy farba dobrze się trzyma. Jeżeli nie widać żadnych zacieków i świeżo pomalowana powierzchnia wygląda jednolicie prawdopodobnie nie ma przeciwwskazań do zastosowania innego produktu. Jeśli jednak chcemy uzyskać 100 procent pewności, że obie farby są kompatybilne można wykonać test przyczepności. Na suchą, pomalowaną powierzchnię przyklejamy taśmę malarską i zdecydowanym ruchem, energicznie ją odrywamy. Jeśli coś się odkleja lub łuszczy to znak, że nowa farba nie współgra z podłożem. Wtedy konieczne będzie zastosowanie gruntu, jak np. Emulsja lateksowa Grunt Biała marki Śnieżka czy Grunt pod farby ceramiczne i lateksowe Magnat.

Kompatybilność farb ma szczególne znaczenie w przypadku przemalowania ścian z ciemnego koloru na jasny. Głównie dlatego, że takie działania wymagają położenia na powierzchnię ściany kilku warstw różnych produktów. Kompatybilność kolejnych powłok będzie miała wpływ na efekt końcowy. 

jadalnia z ciemną ścianą

Jak przemalować ciemne ściany na jasny kolor – Malowanie krok po kroku

Przy zmianie koloru zasady postępowania podczas malowania są dokładnie takie same, jak w każdym innym przypadku. Prace remontowe należy rozpocząć od oceny podłoża. Sprawdzanie stanu starej farby można wykonać zmywając kawałek ściany lub przy pomocy testu taśmy malarskiej. Jeśli istniejąca powłoka odrywa się lub kruszy konieczne będzie jej usunięcie.

Po określeniu kondycji ściany należy oczyścić ją z osadów i tłustych plam. Do tego celu wystarczą woda i mydło. Jeśli na powierzchni ściany znajdują się grzyby lub pleśń należy bezwzględnie je usunąć z pomocą środka grzybobójczego. Pozostawienie takich nalotów i przykrycie ich nową farbą nie rozwiąże problemu. Grzyby i pleśń wyjdą ponownie na świeżo pomalowanej ścianie a wilgoć obecna podczas malowania spowoduje przyrost tych mikroorganizmów.

Malujemy tylko czyste i gładkie powierzchnie. Jeśli na obszarze ściany znajdują się ubytki lub uszkodzenia należy naprawić je przy pomocy masy szpachlowej.

Po pracach przygotowawczych przychodzi czas na malowanie. Najpierw zakrywamy istniejący kolor warstwą farby gruntującej lub białej farby. Każda nałożona powłoka powinna dobrze wyschnąć. To zagwarantuje lepszy efekt końcowy. Do malowania dobrze jest zaopatrzyć się zarówno w pędzel i w wałek. Pędzel posłuży do pokrywania farbą krawędzi i elementów trudno dostępnych. Wałek sprawdza się na większych powierzchniach. Nie ma znaczenia, jak się maluje ściany, ważne by dokładnie i równomiernie pokryć całość farbą.

mieszkanie w jasnych kolorach

Narzędzie potrzebne do malowania ciemnych ścian na jasny kolor

Wspomniane wcześniej pędzle i wałki powinny być dopasowane wielkością do podłoża. Małe elementy i kąty wymagają mniejszych pędzli natomiast dużą ścianę łatwiej będzie malować przy pomocy szerokiego wałka. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest wałek, powinien on być dopasowany do rodzaju farby. Do malowania emulsją wodorozcieńczalną używamy wałka z mikrofibry, natomiast do farb lateksowych i dyspersyjnych zalecany jest wałek ze sznurka.

Do sufitów i wysokich ścian z pewnością przyda się kij teleskopowy. Powinien być lekki i sztywny a także wyposażony w odpowiednią końcówkę do montażu wałka.

Nabieranie farby i usuwanie jej nadmiaru z narzędzi ułatwią specjalne kuwety z kratką.

Farby do ścian – sposób na wnętrze

Zmiana koloru ściany pomoże nadać wnętrzu zupełnie nowy wygląd. Ciemne ściany nie stanowią już problemu i nie zobowiązują do zachowania istniejącego koloru. Chcesz zmienić kolorystykę swojego domu, ale zastanawiasz się, jak pokryć ciemną farbę jasną? Skorzystaj z naszych porad i ciesz się nowym wnętrzem. Wszystko, czego potrzebujesz znajdziesz na Viverto.pl.

salon ze ściana w dwóch kolorach

Współautorem artykułu jest Grzegorz Figiel