Wybór stylu ma znaczenie. Zwłaszcza w małej łazience. „Less is more”, czyli „mniej znaczy więcej”, to znana maksyma Mies’a van der Rohe – ikony światowego modernizmu. I właśnie to motto zdaje się przyświecać najbardziej popularnemu stylowi we wnętrzach. Zobacz, jak może wyglądać nowoczesna minimalistyczna łazienka w kilku różnych aranżacjach.

Łazienka minimalistyczna, czyli jaka?

Wiele osób, stających przed remontem lub wyposażeniem łazienki mówi, że najtrudniejsze jest znalezienie nie tyle konkretnych modeli toalety, umywalki czy płytek ściennych lecz pomysłu. W grę wchodzą nie tylko gusta domowników, lecz także, a może przede wszystkim, metraż łazienki. I być może właśnie dlatego łazienka w stylu minimalistycznym stała się tak popularna i zdobyła serca posiadaczy małych wnętrz.

Minimalizm to silny trend, który opiera się na powściągliwości i umiarkowaniu. Zarówno w kolorystyce, jak i w wyposażeniu łazienki. Ceni prostotę, przejrzystość, funkcjonalność i stonowane barwy.  Minimalizm to styl, który nie lubi nadmiaru, więc przy wyborach zakupowych lepiej kierować się jakością niż ilością. 

Oczywiście podczas urządzania łazienki minimalistycznej, można kierować się stylami aranżacyjnymi, które cechuje minimalizm. Dla przykładu, łazienka industrialna może posiadać cechy minimalistyczne. Niemniej styl minimalistyczny i styl industrialny to nie to samo. Industrialny styl posiada mocne, indywidualne cechy, które wyróżniają wnętrze na tle innych, „powściągliwie” urządzonych łazienek. Tymi cechami może być np. miedziany zestaw armatury. Podczas urządzania minimalistycznej łazienki dużo zależy od tego, jaki chcesz uzyskać końcowy efekt.

Zobacz, jakie wykończenie i dodatki uczynią Twoją łazienkę minimalistyczną, a także jaki styl możesz nadać łazience, by prezentowała się minimalistycznie i schludnie.

Łazienka w stylu minimalistycznym – jak urządzić?

1. Konsekwentna prostota

Łazienka w stylu minimalistycznym jest oparta o konsekwentną prostotę. Jeśli wybierzesz geometryczną formę umywalki, muszla toaletowa powinna mieć ten sam lub zbliżony kształt. Minimalistyczne umywalki nablatowe są dziś w modzie – możesz wybrać okrągłą misę lub prostokątną, geometryczną umywalkę jedno lub dwukomorową. Sprawdź, czy umywalka ma rant do montażu armatury – jeśli nie, dobierz do niej wysoką baterię umywalkową, którą zamontujesz na blacie.

Jeśli postawisz na czarną armaturę wannową, to bateria umywalkowa powinna być z tej samej serii. Unikniesz w ten sposób chaosu kształtów, form i odcieni. O kolorowej armaturze do łazienki pisaliśmy w artykule Kolorowa armatura łazienkowa – co w modzie słychać?”.

2. Ukryj wszystko – podtynki

Minimalistyczna łazienka nie zyska ani funkcjonalności, ani piękna, jeśli wszystko znajdować się będzie na wierzchu. I nie mówimy jedynie o kosmetykach, które lepiej jest schować do poręcznej szuflady z cichym domykiem, niż pozostawiać je na dekoracyjnym blacie. Schować warto także wszelkie elementy wyposażenia, aby łazienka stwarzała wrażenie przestronnej i schludnej. 

Łazienka minimalistyczna to miejsce na instalacje podtynkowe – stelaż do WC i bidetu, a także baterie prysznicowe podtynkowe, których przyłącza i instalacje ukryte są w ścianie. Taki zabieg stylistyczny sprawia, że na ścianie widoczne są jedynie elementy takie jak deszczownica, słuchawka prysznicowa czy mieszacz wody. Łazienka staje się optycznie większa, schludniejsza i czystsza w swej formie.

Podwieszana toaleta ma jeszcze jeden plus – w takiej minimalistycznej łazience łatwo jest utrzymać czystość i porządek, a cała podłoga jest łatwo dostępna i optycznie powiększa wnętrze.

3. A na ścianę płytki. Ale jakie?

Minimalizm to nowoczesne spojrzenie w dobieraniu, stosowaniu i łączeniu materiałów. Najchętniej do łazienki minimalistycznej wybierane są płytki imitujące beton. Poświęciliśmy im osobny artykuł Beton na ścianie – loftowa awangarda czy nowoczesna elegancja?”. Nic dziwnego, bo najpopularniejszą odmianą stylu minimalistycznego jest łazienka industrialna i loftowa, a tam beton zajmuje zaszczytne miejsce.

Odmian płytek imitujących beton jest mnóstwo i w zależności od wzoru możesz stworzyć łazienkę minimalistyczną o uniwersalnym charakterze, lub dodać jej mocniejszego, loftowego pazura.

Minimalistyczną łazienkę możesz także oprzeć o duet bieli i czerni. Białe matowe płytki, biała ceramika i czarne elementy dekoracyjne – rama lustra, kinkiety, stelaż pod umywalką czy armatura. Ten klasyczny, czarno-biały duet nigdy nie wyjdzie z mody.

4. Wanna czy prysznic?

Nowoczesna łazienka minimalistyczna z prysznicem coraz częściej rezygnuje z wanny. Większość łazienek nie ma metrażu, który pozwalałby na jednoczesny montaż wanny i kabiny prysznicowej. Minimalistyczna łazienka to przestrzeń i funkcjonalność, dlatego częściej znajduje się w niej kabina „bez brodzika„. To oczywiście przenośnia, ponieważ kabina posiada oczywiście ukryty brodzik podpłytkowy. Zastosowanie go w łazience eliminuje obecność klasycznego brodzika i zamiast niego podłogę pod prysznicem zwieńczają płytki. W kabinie bez brodzika montuje się specjalny odpływ liniowy, a na podłogę wybiera się płytki gresowe antypoślizgowe. Brak widocznego brodzika powiększa optycznie łazienkę i dodaje jej minimalistycznego charakteru.

Kabinę możesz wybrać dowolną – z drzwiami przesuwnymi, otwieranymi, narożną lub wnękową, ale możesz także postawić na kabinę typu walk-in, czyli częściowo otwartą na łazienkę. Zaletą otwartej kabiny bez brodzika jest brak progów – jest bezpieczna zarówno dla małych dzieci, jak i osób starszych.

Przeczytaj o innych modnych rozwiązaniach łazienkowych: Modne łazienki 2021 – nowe trendy w aranżacjach. 

Różne oblicza stylu minimalistycznego

– Minimalistyczna biała łazienka

Minimalizm to porządek – także w wyborze wyposażenia łazienki. Dlatego wiele osób decyduje się na białą łazienkę, zwłaszcza jeśli to łazienka w bloku. Białe płytki i wyposażenie mają to do siebie, że optycznie powiększają wnętrze. Wybierz płytki o błyszczącej powierzchni, zastosuj duże lustra i patrz, jak Twoja łazienka się powiększa.

Białe płytki o delikatnej strukturze 3D sprawią, że łazienka stanie się ciekawsza, a ściany – w zależności od oświetlenia – będą się prezentowały za każdym razem inaczej. Przeczytaj więcej o płytkach z efektem 3D.

Zasadniczym celem minimalistycznej łazienki jest pozostawienie możliwie dużej ilości światła i miejsca. Z tego też względu warto postawić na duże, jasne i gładkie płytki. Łazienka urządzona w tym stylu praktycznie nie posiada dekoracji, a niezbędne dodatki cechuje prostota i kolorystyka, która dominuje w łazience. Idealnym dopełnieniem aranżacji może być wanna wolnostojąca, która będzie stanowić centralny punkt w łazience, jednocześnie zachowując jej minimalistyczny wygląd. 

– Minimalistyczna łazienka w stylu skandynawskim

Cechą charakterystyczną minimalistycznej łazienki jest ograniczenie liczby barw zastosowanych w danym wnętrzu. Najchętniej wykorzystywane są biele i szarości, ale bywa i tak, że w projekcie pojawia się drewno. Dlatego modną wersją białej łazienki minimalistycznej jest łazienka w stylu skandynawskim. To połączenie funkcjonalnego minimalizmu z elementem ocieplającym wnętrze – jasnym drewnem. Te dwa kolory gwarantują harmonię i przytulność bez rezygnacji z minimalizmu.

W łazience skandynawskiej warto zastosować płytki imitujące drewno – są bardziej wytrzymałe niż naturalne drewno, łatwo utrzymać je w czystości, nie deformują się, ani nie ulegają grzybom ani pleśniom. Można je także ułożyć wszędzie tam, gdzie jest kontakt z wodą – w kabinie prysznicowej, w okolicach wanny czy przy umywalce.

– Mała minimalistyczna łazienka w stylu industrialnym i loftowym

Minimalizm w łazience nieodzownie kojarzy się ze stylem industrialnym i loftowym. I choć łazienka, która bazuje na założeniach minimalizmu, musi kierować się mottem „co za dużo, to nie zdrowo”, to styl industrialny najłatwiej jest w tym duchu zaaranżować.

Łazienka industrialna stawia na bardzo neutralną kolorystykę. Biel, szarości, czerń, naturalne drewno. Całość powinna sprawiać wrażenie niedokończonego i surowego, bo w tym właśnie tkwi pofabryczne piękno stylu loft. Beton, cegła, stal i miedź, to właśnie łazienka industrialna.

Surowy i niewykończony charakter możesz łatwo uzyskać, wybierając odpowiednie płytki, meble, ceramikę i armaturę. Zrezygnuj z szafek pod umywalką na rzecz konsoli z metalu – czarne metalowe elementy doskonale pasują do betonu i białej ceramiki. Wybierz płytki, które wyglądają jak betonowa lub ceglana ściana, a efekt minimalistycznej łazienki industrialnej masz jak w banku!

Mała łazienka industrialna nie musi być oczywista. Już samo zastosowanie loftowej armatury sprawia, że nabiera ona industrialnego charakteru. Możesz postawić na baterie w kolorze miedzianym, z charakterystycznymi pokrętłami, ale możesz również wybrać czarną lub miedzianą armaturę o geometrycznych, prostych liniach.

Stawiając na zupełnie minimalistyczną łazienkę, możesz zdecydować się na czarną armaturę łazienkową, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów urządzających wnętrza w stylu industrialnym. Dobrym wyborem będzie mniejszych rozmiarów bateria umywalkowa Futuro Giulini Giovanni lub nieco wyższa, wyglądająca na smuklejszą, zachowana w tej samej stylistyce bateria umywalkowa Futuro Giulini Giovanni.

Więcej o łazience industrialnej dowiesz się z naszego artykułu Łazienka industrialna aranżacje – jak urządzić łazienkę.

Sam widzisz, że dziś istnieje bardzo dużo możliwości zaaranżowania minimalistycznej łazienki, dlatego w Viverto.pl łatwo znajdziesz coś idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb. Kiedy będziesz na etapie poszukiwania odpowiednich materiałów wykończeniowych, nie zawahaj się skorzystać z porad naszych ekspertów.

 

Artykuł powstał we współpracy z Multribrand Decofire.pl – sklepem internetowym, oferującym  artykuły do domu i ogrodu, m.in. grille gazowe, ekspresy do kawy , narzędzia ogrodowe.