Elegancja, świeżość, design i uniwersalność. Tym właśnie są nowoczesne płytki ułożone w jodełkę. Stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych płytek, pasują do każdego stylu i nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru. Zastanawiasz się, czy płytki w jodełkę pasują do Twojego domu? Zapraszamy w podróż z jodełką!

Płytka w jodełkę – sposób na modne wnętrze

Podłoga w jodełkę nie jest wynalazkiem naszych czasów. Nie jest nawet wynalazkiem naszych ojców, czy dziadków. Jej korzenie sięgają aż XVI wieku. Dziś jednak przeżywa swój prawdziwy come back, a architekci i projektanci z chęcią tworzą designerskie aranżacje z jej udziałem. Dlaczego?

Dzieje się tak dlatego, że płytki ułożone w jodełkę kojarzone są z elegancją i stylem, a wielu producentów płytek odświeża look tradycyjnej jodełki, proponując płytki ścienne i płytki łazienkowe w wielu kolorach, rozmiarach i teksturach.

Płytki w jodełkę na ścianie

Modne aranżacje łazienek, kuchni i salonów, w których zastosowano płytki w jodełkę, odchodzą od klasycznych odcieni ziemi i sięgają po romantyczną biel czy głęboką czerń.Czarne płytki w jodełkę to totalny hit do kuchni podobnie jak butelkowa zieleń, modna ozdoba stylowej łazienki.

Płytki łazienkowe w jodełkę układane w poziomych lub pionowych pasach. Potrafią tak oszukać oczy patrzącego, że wnętrze wydaje się większe lub wyższe. Wzór w jodełkę pozwala także ukryć pewne niedoskonałości ścian, które nie trzymają kątów. Warto sięgnąć po ten sposób podczas remontu małej łazienki w bloku lub starej kamienicy.  

Podłoga w jodełkę

Najmodniejsze dziś podłogowe płytki w jodełkę to płytki drewnopodobne, co jest raczej oczywiste, ze względu na skojarzenia z drewnianymi parkietami w jodełkę francuską lub angielską. Kafelki imitujące naturalne drewno pozwalają połączyć urodę i estetykę drewna z wytrzymałością i odpornością na wilgoć, charakterystyczną dla płytek gresowych – o płytkach drewnopodobnych możecie przeczytaj więcej TU

Płytki drewnopodobne w jodełkę

Najczęściej spotykanym sposobem na wykończenie podłogi w salonie są płytki jak parkiet w jodełkę. Płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę są kojarzone bowiem z naturalnym parkietem – synonimem luksusu, elegancji, choć niektórym kojarzy się z PRL-em. To duży bagaż historyczny i społeczny, ale najwyraźniej urok i piękno takiego ułożenia płytek ma wielu wiernych zwolenników.

We wzór jodełki można ułożyć wszystkie płytki drewnopodobne o prostokątnym kształcie. Zarówno te długie deski, jak i niewielkie płytki. Możesz postawić na jeden odcień drewna, lub połączyć ze sobą kilka kolorów i stworzyć niepowtarzalną kompozycję. Pamiętaj jednak, aby płytki pochodziły najlepiej od tego samego producenta i z tej samej kolekcji, unikniesz w ten sposób niewielkich różnic w wielkości, które mogłyby popsuć cały efekt.

O tym jak położyć płytki w jodełkę przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak ułożyć płytki w jodełkę?

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, układanie płytek w jodełkę jest uniwersalnym sposobem na ponadczasowe wnętrze z charakterem. Aby wzór jodełki zachował swoją ekspresję i geometryczną nonszalancję można go ułożyć na 3 sposoby. Każdy z nich ma swoje zalety i zdefiniowany charakter. Coraz więcej projektantów sięga jednak po geometryczne wariacje na temat jodełki, i to również warto mieć na uwadze.

– jodełka klasyczna

Jodełka klasyczna znana jest także jako jodełka angielska. To najstarszy wzór parkietu w jodełkę, znany już od XVI wieku. Układa się go z długich płytek tak, aby dłuższy bok jednej i krótszy bok drugiej stykały się ze sobą pod kątem 90 stopni. Taki efekt najlepiej uzyskać za pomocą płytek, których długość nie jest mniejsza niż 30 cm.

– jodełka francuska

Jodełka francuska znana jest także jako „chevron” lub bardziej potocznie – zygzak. Krótsze boki płytek przycinane są pod kątem 45 stopni i łączone ze sobą tak, aby w zarysie tworzyć charakterystyczną choinkę. Taki sposób układania jodełki wymaga więcej czasu i jest bardziej pracochłonny, jednak efekt wart jest poświęcenia mu większej uwagi. Wybierając ten wzór jodełki, trzeba się liczyć z większą ilością odpadów, należy przewidzieć większy zapas płytek na docinki, a także pamiętać, że koszt ich układania zazwyczaj jest wyższy.

– jodełka węgierska

Często mylona jest z jodełką francuską. Dlaczego? Układanie płytek w jodełkę węgierską różni się bowiem jedynie kątem, pod którym docina się płytki – jest to 60 stopni. Zygzak jest wówczas delikatniejszy i subtelniejszy niż w przypadku klasycznego chevronu.

Pamiętaj, że jodełka to wzór dynamiczny. Jeśli zdecydujesz się na ten układ płytek i wybierzesz nasycone mocne kolory, to ściana lub podłoga stanowić będą wyraźny akcent we wnętrzu. Warto, aby grał pierwsze skrzypce i reszta wyposażenia czyli meble, ceramika i dodatki, były neutralne.

Możesz też ułożyć jodełkę w formie dekoracji na jednej ścianie. Modnym zabiegiem jest akcentowanie ściany pod prysznicem, zabudowy toalety podwieszanej czy ściany za lustrem właśnie układem jodełkowym płytek. Coraz częściej projektanci stosują w swoich projektach płytki w jodełkę jedynie do połowy wysokości ściany – pozostawiając pozostałą część pokrytą jedynie farbą łazienkową.

Z myślą o osobach, którym podoba się wzór jodełki, ale boją się podjąć ryzyka układania płytek w skos, producenci stworzyli prostokątne płytki drewnopodobne ze strukturą układającą się w charakterystyczny zygzak. Wood Love marki Paradyż i Eukalypt Vector Saloni Ceramica są idealnym przykładem na to, że drewnopodobna płytka w jodełkę wcale nie musi przypominać parkietu rodem z PRL-u.

Układanie płytek w jodełkę na ścianie – krok po kroku

Swoją przygodę z układaniem jodełki zacznij od wyboru płytek i sposobu ich ułożenia – chevron, klasyczna czy węgierska jodełka. Od tego będzie zależeć rozległość wzoru.

– pamiętaj, aby układać płytki ścienne od dołu ku górze.

– stosuj krzyżyki lub kształtki dystansujące, aby uzyskać odpowiednią szczelinę na fugę.

– wyznacz środek szerokości ściany i od niego zacznij układanie płytek. Ułóż płytki na sucho na podłodze pod ścianą docelową. Pozwoli Ci to na wstępną ocenę, ile płytek należy dociąć.

– dotnij wystające i niemieszczące się płytki za pomocą przecinarki do płytek. Zaznacz wcześniej ołówkiem miejsce, w którym płytka powinna się kończyć, aby pasować do wzoru. Wygładź krawędzie płytki.

– wymieszaj klej do płytek ściennych zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

– wetrzyj klej w ścianę oraz nanieś pacą zębatą warstwę kleju na powierzchnię płytki.

– przyklejaj płytki dociskając je do  ściany. Rob to zgodnie ze wzorem, który układałeś na sucho.

– zafuguj szczeliny. Do fugowania przystąp najwcześniej po 24 godzinach od układania płytek – daj klejowi czas, aby związał. Możesz zastosować fugę cementową lub epoksydową, w kolorze zbliżonym do pytek lub w kolorze kontrastującym – wszystko zależy od Twoich preferencji. Po wypełnieniu szczelin odczekaj kwadrans i przemyj powierzchnię płytek wilgotną gąbką, aby zmyć resztki fugi z ceramiki. Pamiętaj, aby robić to na tyle delikatnie, aby nie wypchnąć fugi spomiędzy płytek.

Ile kosztuje położenie płytek w jodełkę?

Możesz ułożyć płytki samodzielnie lub zlecić fachowcom układanie płytek w jodełkę. Cena jest wyższa niż standardowe klejenie płytek, wymaga bowiem większej precyzji. Średni koszt ułożenia płytek waha się pomiędzy 80 a 110 zł/m2, jodełka to koszt o około 50 zł wyższy – 120 do 160 zł za m2. To wartości uśrednione i niewliczające kosztów przygotowania podłoża. Najdroższym sposobem układania płytek jest wciąż układ w karo, który średnio szacuje się na 130 do 170 zł/m2 oraz układanie małych heksagonów.

Płytki w jodełkę francuską – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Układanie płytek w jodełkę na ścianie wiąże się z nieco większym nakładem pracy, ale efekt jest tego wart. Zachwyt domowników i gości jest gwarantowany. Po jodełkę warto jednak sięgną także z innych powodów:

– atrakcyjny efekt wizualny

– optyczne powiększenie wnętrza (układ poziomy)

– optyczne podwyższenie wnętrza (układ pionowy)

– możliwość ukrycia krzywizn ścian w starym budownictwie

– pasuje do wielu stylów

– jest główną atrakcją wnętrza

Płytki w jodełkę w salonie – do jakich wnętrz pasują?

Płytki układane w jodełkę to nowoczesna odsłona klasycznego parkietu. Odporniejsza na zarysowania, wytrzymalsza, doskonale przewodząca ciepło, a więc idealnie nadająca się na popularne ogrzewanie podłogowe, a do tego łatwa w utrzymaniu w czystości i niewymagająca konserwacji i cyklinowania. Czy zatem płytki w jodełkę są na tyle idealne, że pasują do każdego domu? W zasadzie tak.

Płytki w jodełkę pasują do salonu, łazienki i kuchni, zarówno na podłogę, jak i na ścianę. W salonie sprawdzą się w stylu skandynawskim, hygge, minimalistycznym, boho, romantycznym, klasycznym, industrialnym i retro. Do salonów i sypialni najchętniej wybierane są płytki podłogowe imitujące drewno. Każdą płytkę deskopodobną możesz ułożyć w jodełkę – angielską, francuską czy węgierską.

Na ścianę możesz natomiast sięgnąć po płytkę, którą mimo tego, że układa się klasycznie – w pasach, to wizualnie wygląda jak chevron. To płytka ścienna Eucalypt Vector marki Saloni Ceramica. Format 40×120 cm podzielony jest optycznie na pół, a skośne prążki o różnej głębokości sprawiają wrażenie drobnych deszczułek, ułożonych pod kątem 45 stopni. To efekt chevron bez dodatkowych docinek i problemów z układaniem. Kompromis pomiędzy estetyką a łatwością w układaniu.

Płytki w jodełkę – łazienka modna

Wzór jodełki stał się a tyle popularny, że producenci poszerzyli ofertę płytek podłogowych i ściennych o mocne, intensywne i modne kolory. Nowoczesna łazienka stawia na wyrazistość i charakter, dlatego doskonale pasują do niej płytki z kolekcji Stromboli marki Equipe. Stromboli Viridian to piękna nasycona butelkowa zieleń, a Stromboli Glassy Blue to głęboki granat wpadający w grafit.

Możesz ułożyć je zarówno na ścianie, jak i na podłodze, tworząc jodełkę klasyczną o mocnym charakterze. Matowe wykończenie dodaje im uroku i wpisuje w najnowsze trendy aranżacji wnętrz 2022.

Kolejna zielona płytka ścienna do łazienki to Royal Chevron marki Dunin. To prawdziwa ozdoba łazienki, łącząca elegancję retro z nowoczesną formą francuskiej jodełki. Wykończenie e pełnym połysku doskonale imituje przedwojenną glazurę. Producent ułatwił układanie swojej płytki w jodełkę, tworząc gotowe elementy ułożone w charakterystyczny zygzak. 8 małych deszczułek połączonych w jodełkę przyklejono do przeźroczystej siatki nośnej,dzięki czemu układanie jest łatwe i szybkie. Wystarczy przykleić i zafugować. 

Intense Tone Green polskiej marki Paradyż to kolejny przykład na jodełkę w wersji glamour. Ścienna płytka łazienkowa o głębokim zielonym kolorze została udekorowana dekoracyjną  strukturą jodełki chevron. Taki efekt 3D to gwarancja dynamicznej jodełki bez konieczności żmudnego układania pod skosem.  W kolekcji Intense Tone występuje również płytka ścienna w pasy, którą można układać zarówno w pionie jak w poziomie.

Płytki do kuchni w jodełkę

Płytki w jodełkę nie są domeną jedynie łazienek czy salonów. Bardzo chętnie stosowane są także jako płytki do kuchni.

Modne nowoczesne kuchnie lubią mocne akcenty – czy to kolorystyczne czy strukturalne, dlatego idealną płytką w jodełkę do kuchni jest wspomniany już wcześniej Chevron marki Equipe. Ułożone w fartuchu kuchennym, czyli na ścianie pomiędzy wiszącymi szafkami, a blatem kuchennym, stanowią prawdziwą dekorację wnętrza.

Głęboka czerń to modna dekoracja do kuchni loftowej, minimalistycznej, black&white, a nawet retro. Jeśli postawisz na połączenie dwóch wykończeń – matowej płytki i płytki w połysku, uzyskasz przyciągającą wzrok modną kuchnię na miarę XXI wieku.

Układanie jodełki ma kilkusetletnią tradycję i wcale nie jest trudne. Ozdobisz nią salon, kuchnie, łazienkę, przedpokój i sypialnię. Jesteście ciekawi, jak będzie wyglądać jodełka w Waszym domu? Po ciekawe kolekcje płytek w jodełkę zapraszamy już teraz na viverto.pl.