czarna umywalka nablatowa, płytki drewnopodobne

Wiele mówi się o praktycznym wymiarze wnętrza i o tym jak zachowanie proporcji pomiędzy funkcją a estetyką wpływa na codzienne użytkowanie pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się jak w swoim projekcie osiągnąć wyważony kompromis, przeczytaj o pięciu krokach, które warto zastosować podczas projektowania łazienki.

Wymiary pomieszczenia

Żaden architekt nie podejmie się pracy nad projektem bez dobrze zwymiarowanego pomieszczenia. Powód jest bardzo oczywisty – bez dokładnych wymiarów nie można m.in. prawidłowo określić ilości płytek potrzebnych do pokrycia ścian i podłogi. Co z kolei ma wpływ na późniejsze oszczędności. Jak? To bardzo proste. Dokładnie zmierzona łazienka pozwala architektowi tak zaprojektować ułożenie płytek, że podczas ich montażu zminimalizujemy ilość odpadów a co za tym idzie, zużyjemy mniej materiału i w efekcie zaoszczędzimy pieniądze.

Wymiary łazienki to nie tylko jej wysokość i szerokość ścian. Podczas mierzenia nie należy zapominać o otworach drzwiowych i okiennych, jeśli takie znajdują się w pomieszczeniu. W przypadku okien pamiętać należy, że są one umieszczone w wnęce i często posiadają parapet. Jeśli planujemy tę powierzchnię pokryć płytkami trzeba znać jej wymiar.

Nawet jeśli nasza łazienka jest w kształcie kwadratu bądź prostokąta i może wydawać się, że jej ściany są lub przynajmniej powinny być symetryczne, to może tak nie być. Dlatego ważne, by podczas pomiarów zmierzyć wszystkie ściany.

Pamiętaj! Zmierz dokładnie wszystkie ściany, wnęki okienne i drzwiowe oraz wysokość pomieszczenia.

łazienka z płytkami dywanowymi, dwie umywalki
Projekt łazienki z płytkami ala dywan (fot. Viverto.pl)

Instalacje

Remont łazienki to dobry moment na przemyślenie nie tylko lokalizacji kontaktów i włączników. To także dobry czas na decyzje dotyczące miejsca, w którym znajduje się kocioł gazowy, pralka i suszarka. Takie prace wymagają jednak planów i uzgodnień ze specjalistami posiadającymi odpowiednie uprawnienia.

Jeśli nie planujemy, żadnych gruntownych zmian, warto jednak zastanowić się, czy nowe sprzęty w łazience nie wymagają dodatkowych przyłączy. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku suszarki na bieliznę, która może wymagać dodatkowego odprowadzenia wody. Natomiast dodatkowy kabel elektryczny potrzebny będzie, jeśli decydujemy się na toaletę myjącą. Takie rozwiązanie w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, w których nie zmieści się jednocześnie miska WC i bidet. Wielu producentów wyposażenia łazienek posiada w swoich ofertach tego typu produkty. Toaleta Myjąca Sensia Arena Grohe, Zestaw AquaClean Tuma Comfort Geberit czy Toaleta Myjąca podwieszana Navia Rimless Laufen to tylko niektóre z propozycji dostępnych na rynku ceramiki łazienkowej. A z biegiem czasu z pewnością pojawi się ich jeszcze więcej. Architekci wnętrz sugerują, że za kilka lat będzie to już na tyle popularne rozwiązanie, że znajdzie zastosowanie w każdej nowoprojektowanej łazience. Dlatego warto zawczasu przygotować się na zmiany i nawet jeśli w danym momencie montujemy w łazience klasyczną miskę WC to warto zostawić jeden dodatkowy kabel elektryczny w pobliżu toalety tak, by bez kosztownych zmian w przyszłości podłączyć nowoczesną toaletę myjącą.

Pamiętaj! Przemyśl lokalizację wszystkich przyłączy w łazience.

toaleta  myjąca
Toaleta myjąca Dakota Excellent (fot. Excellent)

Sprzęty

Łazienka nie byłaby łazienką, gdyby nie wanna, prysznic, miska WC i umywalka. Te podstawowe elementy decydujące o jej funkcji znajdują się w każdej łazience, choć nie zawsze wszystkie naraz. Podczas wykonywania projektu wnętrza trzeba wiedzieć, które sprzęty mają się tu znaleźć. I nie chodzi jedynie o dylematy z natury „wanna czy prysznic”. Aby poprawnie zaplanować wygląd łazienki należy znać dokładny produkt, który będzie wykorzystywany, ponieważ do celów projektowych potrzebne są konkretne wymiary a poszczególne artykuły mogą się od siebie różnić. W skrócie, wanna wannie nie równa.

Prysznic

Rozwiązania w kwestiach prysznicowych są o wiele ciekawsze niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Czasy, w których prysznic kojarzył się nam z plastikowymi drzwiami i uginającym się pod stopami brodzikiem dawno odeszły w zapomnienie. Dzisiejsze prysznice to nie tylko nowoczesne brodziki w różnych wymiarach i kształtach, ale również minimalistyczne kabiny walk-in z odpływem liniowym.

łazienka z niebieskimi płytkami kamiennymi, biała umywalka nablatowa
Projekt łazienki z kabiną walk-in (fot. Viverto.pl)

Wanna

Nie ma luksusowej strefy spa bez wanny. Jeżeli chcemy urządzić w naszej łazience oazę relaksu warto przyjrzeć się dokładniej ofercie wanien. Wanny wolnostojące świetnie sprawdzają się w łazienkach w stylu skandynawskim, ale nie tylko. Masywne wanny ze zdobionymi łapami będą stanowić prawdziwą ozdobę również klasycznej łazienki.

wanna wolnostojąca biała Marmite
Wanna wolnostojąca Rita Marmite (fot.Viverto.pl)

Jeżeli w łazience brakuje miejsca, ale mimo wszystko wanna jest naprawdę pożądanym produktem warto sprawdzić, co oferują producenci w kategorii wanien do zabudowy. Klasyczne wanny prostokątne, oryginalne wanny asymetryczne czy wanny narożne – w tak szerokim asortymencie każdy znajdzie coś dla siebie.

Umywalka

Podobnie jak w przypadku wanien możemy zdecydować się na wolnostojącą umywalkę, która stanowić będzie wyrazisty akcent całej aranżacji. Jeżeli natomiast stawiamy na użyteczność i zależy nam zwiększeniu miejsca do przechowywania, świetnym rozwiązaniem będą umywalki połączone z szafką łazienkową. W tej kategorii mamy do wyboru umywalki nablatowe i wpuszczane w blat. Te pierwsze najczęściej pojawiają się w łazienkach nowoczesnych i minimalistycznych. Umywalki wpuszczane w blat to klasyka gatunku, która ze względu na różnorodność wzorów może posłużyć za uzupełnienie wielu łazienek od nowoczesnych po klasyczne.

umywalka nablatowa biała
Umywalka nablatowa Forli Zoya (fot. Viverto.pl)

Miska WC

Ten z pozoru nieistotny szczegół może być ważnym składnikiem każdej aranżacji. Możemy dopasować go zarówno kształtem jak i kolorem do innych elementów ceramiki. Do wanny i umywalki o owalnej budowie pasować będzie miska WC w opływowej formie. Również nowoczesna ceramika w czarnej kolorystyce może być uzupełniona czarną toaletą.

Ciekawym rozwiązaniem jest wspomniana wcześniej toaleta myjąca, która łączy w sobie funkcję klasycznej miski WC i bidetu zapewniając oszczędność miejsca w każdej łazience.

Każda wanna, umywalka czy każdy prysznic nie spełniałby swojej funkcji bez armatury. Już na etapie projektu warto przynajmniej wiedzieć, jaki rodzaj baterii planujemy zastosować. Różnica pomiędzy armaturą montowaną podtynkowo a klasyczną natynkową wiele zmienia w kwestii prowadzenia instalacji i warto wiedzieć, na którą się decydujemy jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Pamiętaj! Podczas projektowania łazienki wybierz konkretne modele ceramiki i armatury łazienkowej. Dobierz je pod względem kształtu i koloru.

Płytki ceramiczne

Kwintesencją każdej aranżacji są płytki ceramiczne. To one są jednocześnie bazą i najważniejszym elementem łazienki. Od ich wyglądu, wzoru, sposobu ułożenia zależy efekt końcowy. Na rynku materiałów wykończeniowych można znaleźć różnego rodzaju płytki od klasycznych, poprzez imitujące kamień, beton, marmur, metal czy drewno. Dostępne są również płytki w rozmaitych rozmiarach i kształtach, standardowe prostokąty czy kwadraty a także niezwykłe heksagony. W zależności od fantazji można wykorzystać drobną mozaikę lub wielkoformatowe płytki, czyli tzw. slaby. W tej kwestii nie ma praktycznie żadnych ograniczeń.

łazienka z płytkami imitującymi metal, czarna umywalka nablatowa, lamele drewniane
Projekt łazienki z płytkami imitującymi metal (fot. Viverto.pl)

Aby jednak dobrze skomponować materiału okładzinowe naszej łazienki warto kierować się jedną podstawową zasadą. Przede wszystkim wzór i kolorystyka kafelek powinny być dostosowane do kształtów pomieszczenia i współgrać z innymi elementami łazienki ceramiką i armaturą. Wszystko musi tworzyć spójną całość.

Podczas wyboru należy kierować się głównie własnymi upodobaniami. Jednym słowem płytki powinny przypaść do gustu późniejszym użytkownikom łazienki. Ponieważ są elementem na stałe związanym ze ścianami i podłogą ich zmiana wymaga poważniejszych działań remontowych a co za tym idzie pociąga za sobą koszty. Warto więc wybierać spokojnie i z przekonaniem.

płytki lastryko,l prysznic z kabina walk-in, biała umywalka nablatowa
Projekt łazienki z lastryko (fot. Viverto.pl)

Dobrze wykonany projekt pozwoli uniknąć nadmiernego zużycia płytek. Przy prawidłowo zwymiarowanym pomieszczeniu, architekt wnętrz tak zaplanuje rozmieszczenie płytek, by maksymalnie wykorzystać materiał. Jednak mimo to, warto podczas zakupu doliczyć dodatkowo 10% do ogólnej ilości płytek. Taki zapas przyda się na wypadek ewentualnych zniszczeń podczas montażu.

Płytki ceramiczne – jak łączyć wzory i kolory

Ostatnią ważną zasadą podczas wyboru płytek do łazienki jest umiar. Aby aranżacja wyglądała dobrze i nie przytłaczała ilością wzorów i kształtów dobrze jest trzymać się zasady dwa plus jeden plus jeden. Wychodzimy od założenia – jedna płytka bazowa plus jeden dekor. W niektórych przypadkach stosuje się dwie płytki bazowe, które są podobne kolorystycznie lub wręcz kontrastują ze sobą. Cała baza musi jednak łączyć się płynnie z wzorzystym dekorem. Dopuszczalne jest zastosowanie czwartego rodzaju płytki, szczególnie jeśli jest to płytka drewnopodobna. Drewno jako naturalny materiał budowlany pasuje do większości aranżacji i traktowane jest jako neutralne. Zdarzają się oczywiście przypadki, gdzie płytka imitująca drewno gra główną rolę w projekcie. Wiele zależy od jej wyglądu i ogólnego pomysłu na łazienkę. Ważne, by nie stosować więcej niż czterech rodzajów płytek, taki nadmiar mógłby spowodować chaos i cała łazienka nie wyglądałaby dobrze.

Pamiętaj! Wybierz płytki, które Ci się podobają i jednocześnie pasują do pomieszczenia i innych elementów łazienki. Zachowaj umiar.

Oświetlenie

Ostatnim ważnym punktem podczas projektowania nowej łazienki jest oświetlenie. Dzięki odpowiedniemu doborowi punktów świetlnych można podkreślić mocne strony aranżacji i wysunąć na pierwszy plan wiodące elementy projektu.

Łazienka z uwagi na panujące w niej warunki, ciepło i wilgoć, jest dosyć wymagającym pomieszczeniem pod kątem wyboru właściwego oświetlenia. Aby było bezpiecznie należy wybrać lampy cechujące się najwyższą odpornością na parę wodną, ewentualne zachlapania i inne czynniki zewnętrzne.

kinkiet lazienkowy, lustro, umywalka nablatowa
Oświetlenie łazienki (fot. Viverto.pl)

Z praktycznego punktu widzenia najbardziej istotne oświetlenie znajduje się w strefie umywalkowej wokół lub nad lustrem. Należy je dobrać tak, by swoją barwą przypominało naturalne światło, ponieważ w ten sposób unikniemy zniekształceń obrazu w lustrze.

Więcej na temat oświetlenia łazienki w artykule „Oświetlenie łazienki. Jaką lampę wybrać?”.

Pamiętaj! Zaplanuj oświetlenie różnych stref w łazience już na etapie projektowania. Dobierz odpowiednie nasycenie światła.

Projektowanie łazienki – dlaczego warto zrobić wizualizację łazienki

Kiedy zapada decyzja o remoncie łazienki, pojawiają się różne pomysły i inspiracje. Niestety nie zawsze coś, co wygląda dobrze na zdjęciu będzie równie spektakularnie prezentowało się w zaciszu naszego domu. Dlaczego? Wiele zależy od rozmiarów pomieszczenia, jego wymagań technicznych i również stylistyki całego domu. W końce łazienka jest częścią większej całości i powinna być z nią estetycznie spójna.

Projekt łazienki obejmujący wizualizację pomieszczenia daje możliwość zobaczenia pomysłów na ekranie komputera i ułatwia podjęcie decyzji odnośnie finalnego wyglądu naszej łazienki. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko uchronić się przed błędnymi decyzjami, ale stanowi doskonałe wsparcie dla ekipy technicznej. Na projekcie widać instalacje, sposoby ułożenia płytek, lokalizacje ceramiki i armatury łazienkowej, czyli wszystkie ważne informacje, które pozwolą uniknąć nieporozumień w kwestii wykończenia.