Trendy w umywalkach łazienkowych – najlepsze umywalki 2021

Jeśli śledzisz naszego bloga, to z pewnością czytałaś lub czytałeś już nasz artykuł „Top 15 płytek łazienkowych” Pisaliśmy też o nowych trendach łazienkowych na 2022. Do pełni aranżacyjnej wiedzy brakowało tylko przybliżenia tematu o najchętniej wybieranych i najmodniejszych umywalkach. Jak wybrać umywalkę do łazienki? Dlaczego nowoczesne umywalki tak różnią się od siebie kształtem i sposobem montażu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze umywalki? Przed Wami trendy w ceramice łazienkowej i najlepsze umywalki.

Umywalka nablatowa owalna z cienkim rantem do nowczesnej łazienki

Najlepsze umywalki – ceramika łazienkowa na topie

Można spierać się czy w łazience lepiej jest zamontować wannę czy kabinę prysznicową. Lub zastanawiać się, co będzie lepsze – panel prysznicowy czy zestaw natryskowy (pisaliśmy o tym TU). Można także dyskutować o tym czy toaleta podwieszana ma przewagę nad kompaktowym dolnopłukiem. Jedno w łazienkach jest jednak pewne – nowoczesne umywalki. Bez względu na to czy to mała łazienka w bloku, osobna toaleta, czy duży pokój kąpielowy. Łazienka bez umywalki istnieć nie może. A jaką umywalkę wybrać do łazienki?

Wszystko zależy od Twojego gustu i metrażu Twojej łazienki. Inna będzie umywalka do małej łazienki, inna do dużej łazienki rodzinnej. Producenci prześcigają się w tworzeniu umywalek o ciekawych kształtach, szerokim wyborze rozmiarów, a także umywalek wykonanych z innych materiałów niż ceramika. Umywalki szklane, kamienne, a nawet drewniane nie są dziś dla nikogo zaskoczeniem. A jednak najchętniej i najczęściej wybierana ceramika łazienkowa, to wciąż biała umywalka i pasująca do niej miska toalety.

Asymetryczna umywalka nablatowa Geo Oval do modnej łazienki

Jakie są rodzaje umywalek? Najprościej jest podzielić je pod względem sposobu montażu. Oto podstawowe kategorie umywalek:

 

– umywalki nablatowe

To najchętniej wybierany dziś model umywalki. Jak sama nazwa wskazuje, umywalkę nablatową stawia się na blacie lub szafce. Najczęściej mają kształt okrągłej misy, choć popularne są również umywalki prostokątne i asymetryczne.

 

– umywalki wpuszczane w blat

Montowane są bezpośrednio w blacie łazienkowym, tak, że ich komora schowana jest pod blatem, a na zewnątrz wystaje jedynie ceramiczny rant. W niektórych modelach wystaje także miejsce do montażu baterii umywalkowej, takiej jak bateria umywalkowa Grohe Eurosmart.

 

– umywalki z szafką

Popularne rozwiązanie składające się z umywalki i pasującej do niej szafki.

 

– umywalki wiszące

Montowane bezpośrednio w ścianie za pomocą specjalnych śrub montażowych. Umywalki wiszące mogą być jedno- lub dwukomorowe. Mogą mieć tak zwany blat odstawczy na kosmetyki. Zazwyczaj mają przelew, czyli otwór, który zapobiega zalaniu łazienki wodą.

 

– umywalki podblatowe

Najczęściej stosuje się je w łazienkach publicznych i hotelach. Umywalki montowane są od spodniej części blatu, tak, że na zewnątrz nie wystaje żaden ich element. Blat płynnie przechodzi w komorę umywalki.

 

– umywalki stojące

Dawniej umywalki stojące były połączeniem umywalki wiszącej i dołączanego do nich postumentu, czyli „nogi”. Dziś nowoczesne umywalki stojące lub umywalki podłogowe to zintegrowana ceramika, która przybiera niezwykle plastyczne kształty.

Umywalka nablatowa w awangardowej łazience w ciemnych kolorach

Minimalistyczna łazienka z otwartym prysznicem z zestawem natryskowym

Top 1: nablatowe umywalki. Trendy w łazience

Umywalki stawiane na blacie to bezsprzecznie najmodniejszy trend łazienkowy w ostatnich latach. To funkcjonalna i wygodna opcja zarówno do niewielkich łazienek, jak i tych o większym metrażu. Kwadratowe i prostokątne umywalki nablatowe, jak Geo marki Vitra czy Cori od Excellent, chętnie wybierane są do łazienek loftowych i nowoczesnych. Okrągłe umywalki i misy – jak Water Jewels marki Vitra, często montowane są w łazienkach stylowych i utrzymanych w klasycznym stylu. Umywalka owalna stawiana na blacie wybierana jest natomiast równie chętnie do wnętrz w uniwersalnym charakterze, jak i do łazienek o indywidualnym stylu. 

Coraz częściej umywalka traktowana jest jak ważny element kreowania stylu. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się bardziej oryginalne kształty, jak np. umywalka nablatowa Riva Snow Marmite, czy umywalki w odważnych kolorach – jak miedziana umywalka marki Vitra.

Umywalki nablatowe w modnej łazience z płytkami dywanowymi carpet

Konstrukcja i montaż umywalki nablatowej sprawia, że cała misa wyeksponowana jest ponad powierzchnią blatu. Jeśli planujesz pod blatem zamontować szafkę, to umywalka nablatowa zapewni Ci w niej więcej miejsca niż umywalka wpuszczana w blat. Pamiętaj jednak o tym, że pod każdą umywalką znajduje się syfon – jeśli nie zamontujesz szafki, będzie on widoczny pod blatem. Wybierz wtedy syfon ozdobny.

Przy wyborze umywalki stawianej na blacie sprawdź, czy ma otwór lub miejsce do montażu armatury. Niektóre modele o cienkich ściankach wyglądają pięknie i są bardzo funkcjonalne, ale trzeba dobrać do nich wysoką baterię sztorcową lub baterię ścienną.

Aranżacja łazienki z umywalkami nablatowymi

Warto pamiętać też o odpowiedniej wysokości montażu. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 80-85 cm nad podłogą. W zależności od tego, jak głęboki model umywalki nablatowej wybierzesz, o tyle niżej musisz zamontować blat łazienkowy. Przeczytaj nasz artykuł o ergonomii w łazience „Jak uniknąć błędów w łazience”. Dowiesz się z niego jak uniknąć błędów przy aranżowaniu, byś mógł cieszyć się bezpieczną i funkcjonalną łazienką.

Szeroka umywalka dwustanowiskowa

Top 2: umywalki wpuszczane w blat i podblatowe

Umywalki wpuszczane w blat to uniwersalne rozwiązanie polegające na tym, że górna krawędź umywalki – tak zwany rant ceramiczny, znajduje się na wysokości blatu. Co za tym idzie, komora, czyli misa umywalki, schowana jest w samym blacie i pod nim. Taka budowa pozwala na zachowanie prostych form i minimalizmu w łazience. Ułatwia też znacząco utrzymanie łazienki w czystości. Nowoczesne umywalki wpuszczane w blat produkowane są często z dodatkową powłoką ułatwiającą czyszczenie i zapobiegającą osadzaniu się kamienia.

Minusem umywalki wpuszczanej w blat jest to, że nie można zamontować pełnowymiarowej szuflady bezpośrednio pod blatem. Szuflada musi mieć przewidziane miejsce na to, by zmieścić nie tylko syfon i odpływ wody, ale także wyprofilowany spód umywalki.

Umywalka podblatowa vs. umywalka blatowa - Diverta Roca

Umywalka podblatowa to specyficzny rodzaj umywalki wpuszczanej w blat. Różni się od niej tym, że na blacie nie ma elementu wystającego – rantu ceramicznego. W tym wypadku komora misy schowana jest całkowicie pod blatem. Pamiętaj o tym, że przy takim sposobie montażu blat łazienkowy musi mieć odpowiednio wykończony otwór, w którym schowana będzie umywalka.

Umywalkę Diverta marki Roca możesz zamontować zarówno jako umywalkę blatową, jak i umywalkę wpuszczaną w blat. 

Szafka z umywalką w czarnej łazience z drewnej

Top 3: umywalki meblowe – do montażu z szafką łazienkową

Umywalki meblowe to popularne rozwiązanie do małych i średnich łazienek. Szafka pozwala na przechowywanie kosmetyków i przyborów toaletowych, a umywalka musi być do niej idealnie dopasowana. To ważne, by nie powstała żadna szczelina, którą woda mogłaby przedostać się do wnętrza szuflad. Najlepiej wybierać zestawy umywalek z dedykowaną szafką umywalkową.

Pamiętaj, by sprawdzić, czy umywalka ma fabryczny otwór do montażu baterii. Jeśli go nie posiada, możesz zlecić jego wykonanie fachowcowi lub wybrać odpowiednią armaturę ścienną lub podtynkową.

Umywalka ścienna Catalano

Umywalki wiszące

W jakiej łazience sprawdzi się umywalka wisząca? Odpowiedź jest prosta: w każdej. I choć modniejsze dziś są umywalki nablatowe, to wiszące umywalki wciąż mają swoich zwolenników. Na rynku dostępne są zarówno modele minimalistyczne i kanciaste, które pasują do popularnych stylów loftowych i industrialnych. Szeroko dostępne są także umywalki o bardziej tradycyjnych kształtach. Ciekawe są m.in. modele z wbudowanym relingiem na ręcznik, modele z blatem odstawczym, a także umywalki dwukomorowe, które pozwalają na jednoczesne korzystanie z łazienki dwóm osobom. To rozwiązanie szczególnie doceniają rodzice z małymi dziećmi, którzy korzystają z łazienki rano w tych samych godzinach.

Umywalka ścienna Laufen do montażu z szafką i bez

Przy wyborze umywalki wiszącej ważny jest dobór odpowiedniego syfonu, który będzie widoczny pod umywalką. Jeśli nie chcesz, by syfon rzucał się w oczy, możesz do umywalki wybrać tak zwany półpostument. Jest to element ceramiczny, który zasłoni odpływ wody do ściany.

Szeroka umywalka ścienna z asumetryczną misą

Umywalkę wiszącą możesz zamontować na specjalnych elementach montażowych do ściany – jak choćby model Palomba marki Laufen. Jej asymetryczna komora w kształcie wydłużonego owalu i szeroki blat odstawczy, mają wielu zwolenników wśród miłośników charakternych łazienek.

Co ważne – wiele umywalek wiszących możesz zamontować razem z szafką meblową. Spójrz na model Sento marki Vitra. To dwukomorowa umywalka wisząca, którą możesz zamontować jako umywalkę wiszącą lub umywalkę z szafką łazienkową.

Umywalki wiszące najlepiej sprawdzają się w niewielkich łazienkach i toaletach. A jaka jest idealna umywalka do małej łazienki? Model Petit, jak sama nazwa wskazuje (z franc. maleńki) to niewielka umywalka przeznaczona do bardzo małych łazienek. Ma jedynie 22,5 cm głębokości i 11 cm wysokości!

Nowoczesna łazienka z płytkami imitującymi onyks i awangardową, złotą armaturą

Umywalki stojące

To oryginalna, nowoczesna i nierzadko artystyczna ceramika łazienkowa. Najefektowniej prezentuje się w łazience gościnnej, w której nie jest konieczny montaż szafki podumywalkowej. Kiedyś umywalka stojąca była umywalką wiszącą, do której dostawiano dekoracyjną nogę. Dziś to monolityczne bryły niekiedy o ekstrawaganckich kształtach.

Zielona łazienka z płytkami wielkoformatowymi i nowoczesną armaturą Vitra

Nieważne, jaką umywalkę wybierzesz. Ważne, że już wiesz, jakie masz możliwości. Pamiętaj, że dobrze dobrana umywalka to ozdoba łazienki, a Ty będziesz z niej korzystał każdego dnia. Warto przemyśleć jej zakup.

Zainspiruj się ceramiką łazienkową na Viverto.pl i wybierz umywalkę idealną umywalkę do Twojej łazienki. Pamiętaj także o dobraniu pasującej do ceramiki baterii umywalkowej, która dopełni całość aranżacji. 

 

Loftowa łazienka w bloku z czarnymi dodatkami i cegłą

Umywalka półblatowa w szarej łazience w kamieniu

Beżowa łazienka z minimalistyczną armaturą i ciekawą mozaiką

Łazienka z zielonymi płytkami patchworkowymi

Umywalka podblatowa w szarej łazience w nowoczesnym stylu

Czarna łazienka z elegancką armaturą

Beżowa łazienka w kamieniu z elegancką umywalką z miedzianym rantem