umywalka nablatowa

Umywalka nablatowa staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród elementów wyposażenia łazienki. Jednak aby w pełni cieszyć się jej estetyką, konieczne jest właściwe zamontowanie. Na szczęście, proces ten nie jest trudny ani skomplikowany, o ile posiada się odpowiednie narzędzia i podstawową wiedzę. W tym artykule przedstawimy proste wskazówki, które pomogą Ci w samodzielnym montażu umywalki nablatowej. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się nowoczesnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami w swojej łazience.

umywalka nablatowa - jak zamontować

Umywalka nablatowa – design i funkcjonalność

Umywalki łazienkowe nablatowe to jeden z najchętniej wybieranych modeli. Jak sama nazwa wskazuje, stawiane są bezpośrednio na blacie lub szafce. To atrakcyjne rozwiązanie, które może nadać łazience nowoczesnego i eleganckiego wyglądu. Dostępne są umywalki w różnych rozmiarach i kształtach, najczęściej w formie okrągłej misy, jednak na rynku znajdą się także prostokątne i asymetryczne. To sprawia, że modele nablatowe pasują do małych i dużych łazienek oraz każdego stylu wnętrzarskiego.

Oprócz walorów estetycznych nowoczesne umywalki nablatowe są także funkcjonalne. Ich zwężona postawa oraz umiejscowienie na blacie pozwala na zapewnienie dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Ponadto, umywalki nablatowe są łatwe do czyszczenia i utrzymania w czystości. Wysokie ranty chronią przed zachlapaniami. Dzięki swojej konstrukcji można swobodnie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc wokół umywalki. W przypadku, gdy chcesz odświeżyć wygląd pokoju kąpielowego, umywalka nablatowa jest doskonałym rozwiązaniem, zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym.  

Umywalki nablatowe Viverto.pl w różnych kształtach i kolorach

Krok 1: Wybór umywalki łazienkowej 

Ceramika łazienkowa jest ważnym elementem wystroju, a umywalka nablatowa zdecydowanie daje większą swobodę w aranżacji. Zanim przystąpisz do montażu, wybierz odpowiedni model umywalki łazienkowej, dopasowany do własnych preferencji. 

Umywalka prostokątna i kwadratowa chętnie używana jest w stylu industrialnym, loftowym i nowoczesnym. Okrągły, minimalistyczny kształt sprawdzi się w łazienkach w stylu klasycznym, a umywalki owalne możesz dopasować dosłownie do każdego wnętrza, np. glamour. Popularne stają się także rozwiązania bardziej oryginalne, np. umywalki asymetryczne czy umywalki w odważnych kolorach – jak miedź, zieleń, czerń czy beż. Interesującą propozycją są także umywalki szklane, które dzięki swojej przeźroczystości i różnym formom nadają łazience niezwykłego uroku. To wszystko daje możliwość dopasowania umywalki do aranżacji wnętrza i stworzenia unikalnej atmosfery. Niezależnie od preferencji, model nablatowy jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale także pięknym dodatkiem do każdej łazienki.

Krok 2: Miejsce montażu i zabudowa umywalki 

Szafka łazienkowa czy blat – na czym przymocować umywalkę? Pierwszy sposób jest zdecydowanie łatwiejszy. Istnieje możliwość zakupu gotowego zestawu, szafki i umywalki, jednak to stawia nas przed gotowym rozwiązaniem, bez możliwości doboru kolorów czy kształtów. Możesz dopasować ich wygląd do reszty łazienki, kupując osobno meble łazienkowe i osobno misę umywalki. 

Kolejny sposób to blat. Doskonale sprawdzi się, gdy potrzebujesz więcej miejsca obok umywalki. Może być wykonany z rozmaitych materiałów, takich jak drewno, szkło, marmur czy płytki ceramiczne. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu, jaki chcesz nadać swojej łazience. 

aranżacja z umywalką nablatową
Umywalka łazienkowa na blacie z kamienia 

Krok 3: Przygotowanie miejsca montażu 

Przed rozpoczęciem montażu upewnij się, że masz wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Będziesz potrzebować umywalki, armatury, silikonu sanitarnego, kluczy – francuskiego i płaskiego, wkrętarki z otwornicą.

Oczyść powierzchnię, na której przymocujesz umywalkę. Upewnij się, że jest sucha i pozioma. Jeśli jest konieczne, dokonaj niezbędnych poprawek, aby powierzchnia była odpowiednio przygotowana.

montaż umywalki nablatowej

Krok 4: Podejmij konieczne decyzje  

Co z armaturą i syfonem? 

Mocowanie umywalki nablatowej sprawia, że jest ona widoczna nad powierzchnią blatu, dlatego w szafce podumywalkowej automatycznie robi się więcej miejsca do przechowywania. Wszystkie umywalki jednak posiadają syfon – wolnostojące, wpuszczane w blat, nablatowe, czy wiszące – dlatego, jeśli nie zdecydujesz się na meble, będzie on widoczny pod blatem. W takiej sytuacji możesz wybrać syfon ozdobny. 

Upewnij się także, czy wybrany model posiada miejsce do montowania armatury. Większość z nich jednak wymaga dobrania wysokiej baterii umywalkowej stojącej lub baterii podtynkowej. 

aranżacja z umywalką nablatową
Umywalki z wmontowaną armaturą 

Czy umywalka nablatowa będzie przylegać do ściany? 

Zastanów się także, czy umywalka będzie przylegać do ściany. To jedna z podstawowych decyzji, która wpłynie nie tylko na estetyczny element wystroju, ale również codziennie użytkowanie. Pamiętaj, że minimalna odległość umywalki od ściany to 30 cm. 

Na jakiej wysokości umywalka? 

Upewnij się, na jakiej wysokości ulokować umywalkę i blat. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się  80-85 cm nad podłogą. W zależności od głębokości wybranego modelu blat łazienkowy będzie musiał zostać przymocowany na niższym poziomie. Tak samo wysokość odpływu umywalki nablatowej powinna być dostosowana do zlewu. Optymalnym rozwiązaniem będzie około 60-55 cm od podłogi. 

Umywalka nablatowa ze stojącą baterią umywalkową marki Emporia 

Jaki odstęp między dwoma umywalkami? 

Jeśli zdecydowałeś się na podwójne rozwiązanie, czyli dwie umywalki nablatowe obok siebie, pamiętaj, aby zapewnić im odpowiednią ilość miejsca. Jedna umywalka potrzebuje ok. 70 cm, a dwie 140 cm. Natomiast między nimi musi być ok. 30 cm, aby zagwarantować swobodę ruchów. 

Aranżacja łazienki z dwiema umywalkami

Krok 5: Umywalka nablatowa montaż

W końcu nadszedł czas na montaż! 

  1. Jaki otwór pod umywalkę nablatową? Ustaw umywalkę na blacie i za pomocą ołówka zaznacz potrzebne otwory. Jeden, na odpływ – jeśli wybrałeś armaturę podtynkową lub dwa – na odpływ i baterię stojącą. Następnie wywierć otwory za pomocą wkrętarki z otwornicą.
  2. Jeśli wybrałeś baterię stojącą, przymocuj ją teraz. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta armatury. Upewnij się, że jest ona prawidłowo podłączona do wodociągu i że nie ma żadnych wycieków.
  3. Kolejny etap to silikonowanie. W tym celu przyda się silikon sanitarny do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Nanieś go na dolne krawędzie umywalki i ustaw ją we właściwym miejscu. Nadmiar silikonu zbierz mokrą ściereczką i poczekaj, aż wyschnie. Zazwyczaj trwa to ok. 24 godziny. 
  4. Ostatnim krokiem jest podłączenie do instalacji wodnej. Umieść automatyczny korek, a następnie przykręć syfon i rurę odpływową. 
  5. Po zakończeniu montażu włącz wodę i sprawdź, czy nie ma żadnych wycieków ani problemów z odpływem. Jeśli wszystko działa poprawnie, umywalka nablatowa jest gotowa do użytku.
Umywalka z podtynkową armaturą 

Montaż umywalki: cena 

Montaż umywalki to niezbędny element w aranżacji łazienki, który można zrealizować samemu lub zlecić fachowcom. Cena montażu umywalki zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj umywalki, sposób jej montażu oraz koszty dodatkowych materiałów. W przypadku montażu umywalki na blacie należy uwzględnić koszt samego blatu. Cena mebli łazienkowych również wpływa na ostateczny koszt montażu umywalki. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i trwałość mebli, aby zapewnić sobie funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. Ostateczną cenę montażu umywalki można ustalić po dokładnym zapoznaniu się z ofertą producenta lub wykonawcy, który dokona oględzin i udzieli informacji na temat wszystkich kosztów związanych z montażem umywalki.

Okrągła umywalka w loftowej aranżacji 

Wymarzona łazienka z Viverto 

Urządzasz lub remontujesz swoje mieszkanie? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą! Sklep internetowy Viverto.pl oferuje szeroki wybór artykułów do łazienki, w tym umywalek nablatowych czy baterii umywalkowych. 

Teraz gdy już wiesz, jak zamontować umywalkę nablatową, możesz wybierać spośród różnego asortymentu dostępnego w sklepie.