Grzejniki dekoracyjne – ciepła ozdoba
Każdy z nas kojarzy nieciekawe, żeliwne i ciężkie grzejniki montowane w starym budownictwie. Na szczęście czasy, kiedy była to jedyna opcja dawno minęły, a obecne grzejniki nie dość, że nie odstraszają, to jeszcze same stają się ważnym elementem ozdobnym w mieszkaniu. Oferta producentów jest naprawdę szeroka, a to sprawia, że każdy znajdzie coś, co z łatwością wpasuje do wybranego wnętrza.
Mimo ogromnego wyboru pod względem estetycznym, należy jednak mieć na uwadze pewne kryteria dotyczące jakości, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniego grzejnika. Zanim dokładniej przyjrzymy się grzejnikom dekoracyjnym, sprawdźmy, jakie inne opcje dostępne są na rynku.
Rodzaje grzejników
Grzejniki płytowe – sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca. Są oszczędne, jeśli chodzi o zużycie energii, ponieważ ich pojemność wodna jest stosunkowo niewielka. Różnią się między sobą kształtem tzw. płyty czołowej oraz wielkością, od której zależy także ich moc.
Grzejniki członowe – stalowe, żeliwne grzejniki, które składają się z połączonych ze sobą, charakterystycznych członów lub żeberek. Znane ze starego budownictwa, obecnie niechętnie stosowane. Wyjątkiem są wnętrza w stylu retro, w które wpasują się idealnie!
Grzejniki drabinkowe – znane głównie z łazienek. Ich charakterystyczna konstrukcja sprawia, że są niezwykle praktyczne. Bez problemu można wysuszyć na nich ręczniki czy drobne pranie (np. bieliznę). Zbudowane z miedzianych, aluminiowych lub stalowych poziomych rurek oraz pionowych kolektorów.
Grzejniki dekoracyjne – kształty
Najbardziej standardowym i najczęściej spotykanym typem grzejników dekoracyjnych są grzejniki dekoracyjne poziome. Wśród nich największą popularnością cieszą się grzejniki płytowe, których moc zależy od liczby płyt. W ofercie producentów znaleźć można naprawdę wiele różnego typu rozwiązań, motywów oraz wersji kolorystycznych. To sprawia, że grzejniki te nadają się zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz.
Grzejniki pionowe dekoracyjne są również bardzo popularnym rozwiązaniem – nie tylko w łazience. Pionowy grzejnik dekoracyjny sprawdza się przede wszystkim w małych pomieszczeniach. Po pierwsze, pionowe ułożenie optycznie powiększa przestrzeń, a po drugie jego możliwości podłączenia są po prostu większe – wystarczy niewielki kawałek wolnej ściany (szerokość grzejników pionowych zaczyna się od 20cm).
Do mniej popularnych rozwiązań należą grzejniki dekoracyjne łukowe (dostosowane do ścian łukowych) oraz narożne grzejniki dekoracyjne, które – montuje się w rogu ściany. Te drugie sprawdzą się szczególnie we wnętrzach o ograniczonej przestrzeni, gdzie zamontowanie innego typu grzejnika byłoby niemożliwe lub utrudnione.
Materiał
Tworzywo, z jakiego wykonany jest grzejnik ma oczywiście bardzo duże znaczenie w kwestii jego jakości i wytrzymałości. Oto najpopularniejsze tworzywa:
Grzejnik dekoracyjny ze stali nierdzewnej to najpopularniejszy typ, a materiał ten jest trwały i wytrzymały. Ważną cechą stali jest fakt, że dosyć szybko się ona nagrzewa, a samo ciepło oddawane jest równomiernie. Co więcej, stalowe grzejniki nie potrzebują dużej ilości wody. Po wyłączeniu zasilania, grzejnik stalowy nie stygnie szybko, więc przez jakiś czas oddaje jeszcze ciepło.
Grzejniki dekoracyjne aluminiowe są zdecydowanie rzadziej stosowane. Wyróżnia je to, że są lekkie, a jednocześnie mało wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, dlatego łatwo je uszkodzić podczas montażu oraz użytkowania. Ich odporność na wilgoć sprawia, że poleca się je głównie do łazienki.
Miedziane grzejniki dekoracyjne również odporne są na działanie wody, a ponadto szybko się nagrzewają. Nadają się do łazienki, ale nie tylko. Np. w ofercie grzejników dekoracyjnych Terma dostępny jest niezwykłe stylowy grzejnik Pająk, który wpasuje się do praktycznie każdego pomieszczenia inspirowanego loftami.
Grzejniki dekoracyjne – sklep internetowy Viverto.pl
Ceny grzejników dekoracyjnych uzależnione są głównie od producenta, ale także od rodzaju montażu i materiału, z jakiego zostały one wykonane. Tanie grzejniki dekoracyjne w Viverto.pl to koszt zaczynający się od 400zł, jednak należy pamiętać, że oferujemy wyłącznie produkty najwyższej jakości. Cennik grzejników dekoracyjnych może kończyć się na kwotach sięgających nawet kilku tysięcy złotych, a wszystko zależeć będzie od tego, jak bardzo designerski jest produkt. Niezależnie od konkretnego modelu należy pamiętać, że nowoczesne grzejniki dekoracyjne powinny być przede wszystkim trwałe i wytrzymałe!