0

Kleje i fugi

(13 produktów)
Kleje i fugi to niezbędny duet podczas prac związanych z kładzeniem płytek ceramicznych, kamienia dekoracyjnego, naturalnego oraz wszelkich innych kafelek. Ważne jest, by były one najwyższej jakości, bo trwałość i pożądana estetyka okładziny w bardzo dużym stopniu uzależniona jest właśnie od nich. Bez kleju nie przymocujemy płytek w odpowiedni sposób, a bez fugi nie wypełnimy przestrzeni pomiędzy płytkami. Sprawdź, co dla Ciebie mamy!

Kleje i fugi – przyjaciele okładzin ściennych

Bez kleju nie położymy płytek ceramicznych, okładzin z kamienia dekoracyjnego, naturalnego oraz wielu płytek innego rodzaju. Bez fug z kolei układanie ich nie ma sensu… Warto poznać te dwa niezbędne elementy, ponieważ ich obecność jest kluczowa podczas aranżacji ścian oraz podłóg w naszych wnętrzach!

Kleje

Odpowiedni klej do płytek zapewni nie tylko prosty ich montaż, ale również trwałość, która jest bardzo istotną cechą, jeśli chodzi o każdy aspekt w projektowaniu i aranżowaniu wnętrz. Na rynku dostępnych jest mnóstwo specyfików. Innych użyjemy do klejenia np. kamienia naturalnego, a innych do płytek gipsowych imitujących kamień. Możemy ułatwić sobie życie dzięki klejom uniwersalnym, które sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a także zagwarantują szybkie uzyskanie przyczepności. To wygodne rozwiązanie, które chętnie wybierane jest przez klientów.

Pamiętajmy o tym, że zaprawa klejąca musi być odpowiednio dobrana pod kątem zastosowanego rodzaju okładziny oraz podłoża, a także warunków pomieszczenia, w którym zostanie położona. Na rynku znajdziemy specjalne zaprawy, które polecane są np. w sytuacji, gdy okładzinę trzeba położyć na materiale takim jak drewno lub gdy powierzchnia poddawana będzie w przyszłości dużym obciążeniom.

W przypadku płytek gresowych, które są zdecydowanie jednym z popularniejszych materiałów ceramicznych, poleca się elastyczne kleje o podwyższonej przyczepności. Wynika to z bardzo ograniczonej nasiąkliwości gresu, która może stwarzać problemy zwłaszcza przy płytkach w dużym rozmiarze.

Trudności sprawiać mogą też mozaiki oraz szklane płytki. Szkło bezsprzecznie jest pięknym i efektownym rozwiązaniem, jednak trudnym do zamocowania. Jest nienasiąkliwe, rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury, a w dodatku jest delikatne. Klej do tego rodzaju płytek będzie znacznie różnił się od kleju do płytek ceramicznych. Zaprawa w tym wypadku musi bardzo mocno przylegać do dołu płytki lub mozaiki. W tym celu poleca się elastyczne, cementowe zaprawy klejące w białym kolorze, które nie zmienią kolorystyki transparentnych, szklanych elementów.

Kolejnym specyficznym materiałem jest kamień. Wybierając klej do kamienia, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wielkość, rodzaj oraz stopień chłonności. Pamiętajmy, że wiele naturalnych kamieni podatnych jest na przebarwienia. Odpowiedni klej do kamienia naturalnego zagwarantuje brak trwałych wykwitów na jego powierzchni, jak również uszczelni strukturę zaprawy, dzięki czemu zapobiegnie powstawaniu przebarwień. Zaprawy tego typu charakteryzują się szybkim wiązaniem i twardnieniem.

Fugi

Fuga do płytek to zazwyczaj element, który kończy pracę. By była estetyczna, musi być równa, gładka i w ładnym kolorze. Niezwykle ważny jest więc jej odpowiedni dobór pod względem technicznym, bo to decyzja na lata. Zaprawa do fugowania różnić może się wieloma czynnikami. Oto najpopularniejsze z nich:

Fugi cementowe, mające dobre parametry wytrzymałościowe wykorzystuje się w przypadku fugowania różnego rodzaju płytek ceramicznych, mozaik, a także materiałów z kamienia naturalnego. Nadają się zarówno na ściany, jak i podłogi do kuchni i łazienek. Wypełniają szczeliny do 15 mm. Na rynku dostępne są specjalne emulsje, które można zmieszać z fugami cementowymi, co zwiększa ich wodoodporność oraz elastyczność.

Podobne do fug cementowych, jednak unowocześnione – fugi cementowe elastyczne są trwalsze, szybciej wiążą oraz schną. Dostępne również z dodatkami hydrofobowymi, które zmniejszają podatność na zabrudzenia oraz nasiąkliwość spoin. Tego typu fugi są odporne na ścieranie, powstawanie wykwitów, rozwój pleśni, a także zachowują jednolity kolor. Polecane są na ściany, podłogi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Nadają się do kuchni, łazienki, na taras, balkon, a nawet pomiędzy płytki pokrywające powierzchnię basenu. Bez problemu wypełnią szczeliny o szerokości od 2 do 20 mm.

Fugi akrylowe to fugi niezwykle wygodne. Nie wymagają rozrobienia z wodą, dzięki czemu są bardziej praktyczne. Ich konsystencja przypomina gęstą pastę, a sprzedawane są w wiaderkach. Fugi akrylowe są hydrofobowe oraz odporne na pleśń. Nadadzą się do płytek ceramicznych, szklanych i gresowych. Sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka – szczególnie narażonych na wilgoć. Fug akrylowych nie poleca się do powierzchni poziomych znajdujących się na zewnątrz, ponieważ po pewnym czasie, pod wpływem zmian temperatury oraz działania wody mogą ulec zniszczeniu.

Niezależnie od tego, na jaką fugę czy klej się zdecydujemy, koniecznie pamiętajmy, by były to produkty dobrej jakości, z oferty renomowanych producentów. Przykładowo, poleca się klej do glazury oraz fugę Mapei. Jeśli nie wiemy, co wybrać – warto dopytać o szczegóły profesjonalnych doradców.

RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Zastosowanie
Rodzaj
Kolorystyka
VIVERTO ©2024. Wszelkie prawa zastrzeżone