Grzejniki łazienkowe – jak wybrać odpowiedni?
Obecnie grzejniki do łazienki to nie tylko zwykła instalacja, która ma dawać ciepło. Do przeszłości odeszły czasy, kiedy na rynku dostępny był jedynie grzejnik łazienkowy drabinkowy i to w obowiązkowej białej barwie. Nowoczesne formy, ciekawe wzory, kolory i motywy – to wszystko znajdziemy w ofercie producentów, którzy podążają za najnowszymi trendami w designie i wystroju wnętrz. Nikogo nie dziwi już grzejnik łazienkowy czarny, czerwony lub żółty.
Jednakże, choć dopasowany do ceramiki czy armatury łazienkowej wygląd jest ważny, równie istotne jest, by grzejnik w łazience był także praktyczny i wytrzymały. Nie bez znaczenia często jest również aspekt finansowy. Kiedy porównujemy różne grzejniki, ceny poszczególnych modeli także odgrywają ważną rolę. Jak połączyć te wszystkie aspekty?
By łazienka była ciepła…zamontuj grzejniki łazienkowe
Aby w Twojej łazience panowało miłe ciepło, należy odpowiednio ją ogrzać. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powinno zużywać się około 100-130 W ciepła. Przy takiej konfiguracji otrzymamy przyjemną, bardzo komfortową temperaturę 24 stopni Celsjusza, która wystarcza, by po wyjściu spod prysznica nie odczuć nieprzyjemnego chłodu. Dlatego niezwykle ważne podczas doboru grzejnika jest, by dopasować jego rozmiar do powierzchni łazienki. Wybór najlepszego urządzenia wymaga obliczenia jego mocy.
Grzejniki do łazienki - obliczamy moc
Dlaczego właściwe określenie parametrów ma tak duże znaczenie? Bez tego nasze kaloryfery łazienkowe mogą nie spełnić swojego zadania i pomieszczeniu grozić będzie permanentne niedogrzanie, co znacznie obniży komfort jego użytkowania. Najlepiej, kiedy optymalna moc i wielkość grzejnika jest wskazywana przez projektanta instalacji grzewczej, który bierze pod uwagę wszystkie istotne czynniki: rodzaj instalacji, typ kotła, przewidywane straty ciepła w pomieszczeniu, sposób zasilania grzejników oraz temperaturę wody zasilającej instalację. Niestety, powyższa sytuacja możliwa jest tylko wtedy, gdy budujemy swój dom od podstaw. W przypadku remontu i modernizacji łazienki o tym, jakie grzejniki do łazienki wybrać, musimy zdecydować samodzielnie. Najczęściej nie dysponujemy pełnym pakietem informacji i trzeba działać nieco po omacku. Na szczęście, firmy produkujące grzejniki łazienkowe starają się ułatwić klientom to zadanie, udostępniając na swoich stronach darmowe programy ułatwiające przeprowadzenie kalkulacji.
Po dokonaniu obliczeń często okazuje się, że w większych łazienkach jeden grzejnik łazienkowy może nie wystarczyć. Planując budowę łazienki, warto więc pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym. Zwłaszcza w tych łazienkach, w których są okna. Współpraca podłogówki z grzejnikiem ściennym to doskonałe rozwiązanie, którą ułatwiają specjalne zawory mieszające, sterowane za pomocą jednej głowicy termostatycznej. To przyjemna i praktyczna opcja, ponieważ większość niezbędnego ciepła dostarczy ogrzewanie podłogowe, a na grzejniku ściennym z powodzeniem wysuszymy ręczniki czy bieliznę.
Jak jest zasilany kaloryfer do łazienki?
Sposób zasilania ważny jest głównie ze względów praktycznych. Zasilanie wodne charakteryzuje się tym, że grzejnik pobiera ciepło wprost z instalacji ogrzewania centralnego. Grzejniki łazienkowe elektryczne z kolei zasila się grzałką elektryczną. Ciekawym rozwiązaniem są modele zasilane dwojako (wodno-elektryczne). W sezonie grzewczym zasilane są z instalacji, a poza sezonem (w chłodniejsze dni) można podłączyć je po prostu do prądu. Nie ma wtedy konieczności włączania centralnego ogrzewania, gdy chcemy podnieść temperaturę w samej w łazience – na przykład na czas kąpieli.
Rodzaje grzejników łazienkowych
Nowoczesne grzejniki łazienkowe cechują się tym, że wybór spośród wielu dostępnych modeli jest ogromny i każdy może dobrać grzejnik, który wpasuje się w dane wnętrze. Wśród typów grzejników, najpopularniejszymi są:
Grzejniki płytowe nadają się szczególnie tam, gdzie brakuje wolnego miejsca. Są oszczędne w zużyciu energii, gdyż ich pojemność wodna jest stosunkowo mała. Między sobą zróżnicowane są ze względu na kształt tzw. płyty czołowej oraz wielkością, od której uzależniona jest ich moc.
Grzejniki członowe są stalowe, żeliwne, składające się z połączonych ze sobą, typowych żeberek. Znane ze starego budownictwa, obecnie niezbyt chętnie stosowane, z wyjątkiem stylowych wnętrz RETRO, do których znakomicie pasują.
Grzejniki łazienkowe drabinkowe są zdecydowanie najpopularniejsze w polskich łazienkach. Charakterystyczna konstrukcja grzejnika łazienkowego „drabinka” sprawia, że jest on niezwykle praktyczny. Bez problemu wysuszymy z jego pomocą ręczniki oraz bieliznę. Ta dodatkowa funkcja bez wątpienia ma wpływ na fakt, że tego typu grzejniki wybierane są znacznie częściej niż inne modele. Co więcej, dzięki nowoczesnemu designowi drabinka łazienkowa niejednokrotnie stanowi piękną ozdobę pomieszczenia. Grzejniki łazienkowe drabinkowe zbudowane są zazwyczaj z miedzianych, aluminiowych lub stalowych poziomych rurek oraz pionowych kolektorów.
Grzejniki poziome – popularne, bo praktyczne
Choć zdecydowanie najczęściej wybiera się grzejniki drabinkowe do łazienki, które charakteryzują się pionowym, praktycznym ułożeniem, coraz chętniej decydujemy się także na poziome grzejniki łazienkowe. Te – ze względu na sposób położenia – nie nadadzą się do ciasnych łazienek, jednak doskonale wyglądać będą w dużych wnętrzach. Najpopularniejszymi grzejnikami poziomymi są grzejniki płytowe, których moc zależy od liczby płyt. W ofercie producentów dostępnych jest mnóstwo różnego typu rozwiązań, motywów, a także wersji kolorystycznych.
Grzejniki łazienkowe – ceny
Istnieje kilka czynników, które bierzemy pod uwagę wybierając grzejnik - cena, design, wielkość pomieszczenia czy panujące w nim warunki. Ceny grzejników uzależnione są głównie od producenta oraz jakości ich wykonania. Tanie grzejniki łazienkowe, którymi kuszą markety budowlane, w wielu przypadkach mogą okazać się nietrwałe, dlatego warto wybrać model z oferty znanego producenta. Na Viverto.pl znaleźć można jedynie produkty najwyższej jakości, a najtańszy grzejnik łazienkowy to koszt około 200zł.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z nami! Chętnie doradzimy i pomożemy wybrać odpowiedni grzejnik, który będzie dawał ciepło przez długie lata.