Kamień dekoracyjny – ważny trend w wystroju wnętrz
Od kilku lat dostrzec można wyraźną modę na powrót do natury. Zarówno w projektowaniu, designie, jak i w wystroju wnętrz spotykamy coraz więcej nawiązań do przyrody i inspiracji z niej zaczerpniętych. Kamień dekoracyjny w salonie czy przedpokoju – obok płytek imitujących beton oraz płytek imitujących drewno – jest jednym z przykładów tego trendu. To jednak nie wszystko. Co jeszcze sprawia, że tak chętnie wybieramy kamień ozdobny?
Kamień dekoracyjny wewnętrzny – nowoczesność w Twoim domu
Tego typu materiał idealnie nadaje się do nowoczesnych wnętrz. Ściana z kamienia może być wspaniałym elementem ozdobnym w kuchni czy przedpokoju, jednak najczęściej spotyka się kamień dekoracyjny w salonie. Przykładowo, biały kamień dekoracyjny za telewizorem staje się idealnym elementem minimalistycznego wystroju.
Jeśli nie chcemy pokrywać nim całej ściany, możemy użyć go jedynie jako dekoru! Oto kilka inspiracji i pomysłów na to, jak wykorzystać płytki dekoracyjne na ścianę konkretnych pomieszczeniach.
Kamień dekoracyjny gipsowy: przedpokój w nowym wydaniu
Przedpokój to pomieszczenie szczególnie wymagające w kwestii aranżacji. Urządzając to wnętrze, musimy bardzo często stawić czoła wielu wyzwaniom jednocześnie - niewielki metraż, ograniczony dostęp światła słonecznego, konieczność pomieszczenia kurtek i butów wszystkich domowników - to tylko kilka z nich. Dodatkowo wszyscy goście odwiedzający nasz dom, widzą nasz przedpokój, zależy nam więc na tym, aby ładnie się prezentował.
Kamień gipsowy doskonale sprawdzi się w tym niełatwym wnętrzu. Jasna, lekka kolorystyka powiększy optycznie pomieszczenie. Elegancki charakter kamienia upiększy przedpokój i zmieni go w stylowy hall, którym z dumą pochwalisz się rodzinie i przyjaciołom.
Kamień dekoracyjny w salonie – co za efekt!
Salon jest idealnym miejscem do wykorzystania kamieni dekoracyjnych. Bez względu na to, jaki styl preferujesz, odpowiednio dobrane płytki pozwolą ci osiągnąć zdumiewający efekt. Miłośnicy minimalistycznych wnętrz pokochają biały kamień ozdobny w salonie. Możesz zdecydować się na wprowadzenie jedynie akcentów dekoracyjnych wykonanych z tego materiału lub umieszczenie go na całej ścianie, np. za telewizorem.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kamienia ozdobnego do wyznaczenia oddzielnych stref. Ściana z kamienia w salonie dobrze sprawdzi się np. w miejscu przeznaczonym do pracy, nad biurkiem. Utrzymana w spokojnej kolorystyce, będzie sprzyjać skupieniu.
Kamienie ozdobne w gabinecie i firmowym biurze
Jeśli urządzasz własne biuro lub gabinet, kamień ozdobny z pewnością znajdzie twoje uznanie. Miejsce, w którym spotykasz się ze swoimi klientami lub partnerami biznesowymi, powinno być eleganckie i stylowe.
Kamień dekoracyjny stegu pomoże ci uzyskać pożądany efekt. Jest to materiał doskonałej jakości, z wyższej półki. Reprezentacyjne, wysmakowane szarości naturalnego kamienia wprowadzą do twojego gabinetu powiew luksusu i aurę solidności.
Kamień dekoracyjny zewnętrzny
Jeżeli chcemy, możemy użyć kamieni dekoracyjnych na ścianę zewnętrzną. Wielu producentów posiada w swojej ofercie produkty mrozoodporne, dzięki czemu możemy w łatwy sposób odmienić nasz dom z zewnątrz.
Warto pamiętać, że dobrej jakości kamień dekoracyjny może być prawie tak samo trwały, jak jego naturalny odpowiednik. Cena natomiast będzie o wiele niższa!
Ściana z kamienia – naprawdę wiele możliwości
Na rynku dostępnych jest wiele różnych możliwości, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Wybór jest naprawdę spory! W zależności od rodzaju materiału dostępne są między innymi kamienie dekoracyjne gipsowe, kwarcowe, a nawet kamienie granitowe.
Wybierać możemy również w kolorach. Wśród dostępnych barw, zdecydować się można między innymi na kamień dekoracyjny „biała cegła”, brązowy kamień dekoracyjny, lub czerwony kamień dekoracyjny, przypominający prawdziwą cegłę, a nawet kamień dekoracyjny w kolorze piaskowca, który spodoba się zwłaszcza tym, którzy kochają egipskie klimaty. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzamy wnętrze!
Kamienie dekoracyjne - ile to kosztuje?
Cena kamieni dekoracyjnych jest bardzo zróżnicowana i uzależniona od wielu czynników. Koszt najtańszych, gipsowych lub cementowych produktów, które z powodzeniem nadadzą się do wnętrza, zaczyna się w okolicach kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Dla przykładu dużo droższe będą płytki elewacyjne. Materiał ten musi być mrozoodporny i wytrzymały, stąd różnica w cenie. Na koszty wpływa również oczywiście design, jednak w tej kwestii dużo uzależnione jest oczywiście od indywidualnych upodobań.
Wyższą ceną charakteryzuje się także naturalny kamień dekoracyjny. Jeśli jednak kogoś nie ogranicza budżet, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, bo czy jest coś piękniejszego od naturalnych surowców? Na przykład, kamień dekoracyjny Stegu w ciemnym, grafitowym kolorze nada się zarówno do wnętrz w rustykalnym stylu, jak i do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji wykorzystujących szkło i drewno. Jak widać, możliwości jest mnóstwo, a wszystko zależy wyłącznie od naszej fantazji.
Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki ozdobne na ścianę?
Oczywistym jest, że wybierzemy takie płytki, które przede wszystkim się nam podobają. Pomijając kwestię gustów, o których jak wiadomo się nie dyskutuje, należy pamiętać jeszcze o kilku ważnych rzeczach. W zależności od tego, gdzie będziemy umieszczać kamień dekoracyjny, musimy zastanowić się nad materiałem, z jakiego został on wykonany. Jeśli chcemy użyć kamienia do ozdobienia elewacji – musi być trwały i spełniać odpowiednie wymagania, o których już wcześniej wspomnieliśmy.
Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość, która w wypadku kamienia ozdobnego również ma dość istotne znaczenie. Im większe płytki, tym mniejszy koszt ich położenia. Warto więc dobrze zastanowić się nad rozmiarem i miejscem, w którym chcemy widzieć wybrany przez nas kamień. Przykładowo, małe płytki imitujące cegłę świetnie nadadzą się jako dekor w przedpokoju czy wokół kominka, nie generując przy tym dużych kosztów. Z kolei kamień o dużych rozmiarach z powodzeniem ozdobi większe powierzchnie, a nawet całe ściany.