0

Kleje do płytek

(43 produktów)
Zastanawiasz się nad zakupem płytek ceramicznych? Koniecznie pamiętaj o kleju do płytek! Bez niego ich montaż jest po prostu niemożliwy. Klej – choć go nie widać, ma bardzo istotne znaczenie w kwestii trwałości i wytrzymałości ściany czy posadzki pokrytej kafelkami. Ważne jest zatem, żeby zwrócić szczególną uwagę na jego jakość. W Viverto.pl nie musisz się o nią martwić, oferujemy bowiem jedynie produkty sprawdzonych producentów. Sprawdź sam!
Klej Żelowy Geoflex 25KG Atlas

Klej Żelowy Geoflex 25KG Atlas

62.99PLN / szt
W MAGAZYNIE
Klej Odkształcalny Plus 25Kg Atlas

Klej Odkształcalny Plus 25Kg Atlas

77.28PLN / szt
W MAGAZYNIE
Klej Adesilex P9 Szary 25kg Mapei

Klej Adesilex P9 Szary 25kg Mapei

54.00PLN / szt
5.00(3)
W MAGAZYNIE
Klej Gipsowy T Plus 25kg Goldmurit

Klej Gipsowy T Plus 25kg Goldmurit

35.10PLN / szt
W MAGAZYNIE
Klej Odkształcalny Plus 5Kg Atlas

Klej Odkształcalny Plus 5Kg Atlas

33.01PLN / szt
W MAGAZYNIE
MAPEI Klej BIAŁY Adesilex P9  25kg

MAPEI Klej BIAŁY Adesilex P9 - 25kg

71.00PLN / szt
W MAGAZYNIE

Klej do płytek – jaki wybrać?

Płytki ceramiczne stosowane są praktycznie od zawsze. Charakteryzują się trwałością i odpornością, przez co są materiałem niezwykle prostym w użytkowaniu i utrzymaniu. I bez znaczenia czy mamy na myśli płytki ceramiczne przeznaczone na taras lub balkon, płytki ceramiczne kuchenne czy płytki ceramiczne, które pokryć mają salon – w każdym miejscu będą doskonale spełniać swoje funkcje. W ofercie producentów znaleźć można wiele rodzajów i wariantów płytek, więc każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Żeby jednak były one trwałe, muszą być solidnie przymocowane do podłoża lub ściany, którą mają zdobić. Bardzo istotną kwestią jest zatem dobór odpowiedniego kleju do glazury. Na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Różny materiał, różny klej

Nie jest niestety tak, że każdy klej nadaje się do wszystkich rodzajów płytek. Zaprawa klejąca musi charakteryzować się odpowiednimi cechami dobranymi zgodnie z typem ceramiki, po uwzględnieniu podłoża, obciążeń oraz innych warunków, które wpływają na płytki. Przykładowo, gres, szkło czy marmur mają odmienne właściwości, wymagające użycia zapraw klejących dostosowanych do danego materiału, o wysokich parametrach. Specjalistyczne kleje użyte będą także w miejscach narażonych na trudne warunki oraz wysoką eksploatację, jak np. basen czy taras.

Przyczepność i odkształcalność

Przyczepność i odkształcalność to dwa najważniejsze parametry charakteryzujące klej do gresu czy klej do kafelek. O czym świadczą?

Ze względu na przyczepność kleje dzieli się na dwie klasy: C1 oraz C2.. Producenci, którzy są pewni swoich wyrobów z chęcią podają w opisie produktu, oprócz minimalnej wartości przyczepności, także wartość rzeczywistą. Często zdarza się, że przekracza ona nawet dwukrotnie normy. Norma ta jednak w większości przypadków całkowicie wystarczająca. Klej C2 z powodzeniem użyty być może na typowych podłożach, takich jak wylewki czy tynki, jak również na trudniejszych, które także można spotkać podczas remontu (płyty OSB, stare okładziny ceramiczne, podłoża o małej nasiąkliwości, pokryte trudnymi do usunięcia warstwami klejów, powłokami farb itp.)

Odkształcalność (potocznie zwana elastycznością) to podatność kleju na deformację wynikającą z działania różnego rodzaju naprężeń pomiędzy płytką ceramiczną, a podłożem, bez uszkodzenia powierzchni. Kleje dzielą się pod tym względem na klasę S1 i S2. Dla kleju S1 dopuszczalne odkształcenie wynosi od 2,5 do 5mm, a dla klejów S2 wynosi co najmniej 5mm. Kleje te nadają się do mocowania płytek na podłożach narażonych na odkształcenia termiczne lub mechaniczne (tarasy, elewacje, kominki, ogrzewanie podłogowe, ściany działowe).

Podłoże ma znaczenie

Przed rozpoczęciem prac warto przemyśleć kilka istotnych kwestii, od których zależą dalsze decyzje dotyczące wyboru odpowiedniego kleju do płytek ceramicznych. Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę to zdecydowanie rodzaj podłoża. Tu przeanalizować należy między innymi to czy podłoże może zmieniać rozmiar podczas użytkowania (pod wpływem obciążeń czy zmian temperatury). To ważne, ponieważ od tego zależy rodzaj kleju. Na rynku dostępne są kleje odkształcalne, a nawet wysoko odkształcalne, a odpowiednio podjęta decyzja będzie miała duży wpływ na trwałość kładzionych płytek.

Duże płytki, większe wymagania

Rozmiar montowanych płytek ma duże znaczenie w wypadku, gdy wykańcza się nimi powierzchnie narażone na odkształcenia lub poddawane wysokim obciążeniom termicznym (np. taras lub elewacja). Pod wpływem zmian temperatury płytka – zwłaszcza dużego formatu – poddawana jest skurczom lub rozprężeniom, tak samo jak podłoże, z tym, że zmiany te zachodzące w podłożu podlegają innym zakresom. W takim wypadku działają różne siły między płytką, a podłożem. Naprężenia te muszą zostać zniwelowane właśnie poprzez odpowiednią zaprawę klejącą. W takich przypadkach należy wybrać klej do płytek charakteryzujący się wysokimi zdolnościami do odkształceń.

Montaż płytek, a temperatura powietrza

Planując prace związane z kładzeniem płytek – zwłaszcza na zewnątrz – należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę powietrza panującą podczas ich montażu oraz w czasie wiązania kleju. Od temperatury bowiem zależeć będzie to, jaki klej należy wybrać. Przykładowo, podczas lata, w upalne, wietrzne dni stosuje się klej o tzw. wydłużonym czasie schnięcia otwartego. W zimne dni, zwłaszcza gdy temperatura ma dodatkowo spadać, zastosować trzeba z kolei klei szybkowiążący.

Co wybrać?

Klej do płytek to niewątpliwie bardzo ważny produkt, od którego zależy wygląd i trwałość kładzionej ceramiki. W sklepie internetowym Viverto.pl polecamy zwłaszcza klej Mapei, który znany jest z bardzo dobrej jakości i polecany jest przez wielu fachowców. Oprócz kleju do płytek Mapei, w naszej ofercie znaleźć też można kleje Ceresit, Stegu czy Goldmurit. Cena kleju do płytek zależy przede wszystkim od jego właściwości oraz parametrów, dlatego w razie wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt. Z chęcią pomożemy dobrać odpowiedni produkt, który spełni indywidualne wymagania.

RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Zastosowanie
Kolorystyka
Zakres pojemności
VIVERTO ©2024. Wszelkie prawa zastrzeżone