Fugi do kamienia i kleje

Klej do kamienia, fuga do kamienia – w jaką chemię należy się wyposażyć? Jak położyć kamień dekoracyjny?

Kamień dekoracyjny to bardzo popularny materiał, którym niezwykle chętnie wykańczamy wnętrza oraz elewacje domów. Nie ma się co dziwić – odpowiednio zaimpregnowany jest trwały, estetyczny, może cieszyć oko na lata, a poza tym jest po prostu modny. Zainteresowanie tym materiałem nie słabnie, na co wpływa także jego uniwersalność. Kamień dekoracyjny lub kamień naturalny stosowany jest bowiem zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Co więcej, montaż kamienia jest stosunkowo prosty, więc właściwie może go położyć nawet majsterkowicz z podstawowymi umiejętnościami z zakresu budowlanki czy wykończenia wnętrz.

W co trzeba się wyposażyć?

Oczywiście jak to zazwyczaj bywa, nie wystarczy zakup samego kamienia. Ba! Należy nawet pamiętać, by kupić go więcej o około 10%. Przyjmuje się bowiem, że właśnie tyle potrzeba, by móc mieć pewność, iż nie zabraknie go do wykończenia danej powierzchni. Podczas montażu i przycinania mogą zdarzyć się bowiem sytuacje, które spowodują straty materiału.

Oprócz samego kamienia, należy zakupić także odpowiednie preparaty, które – choć niewidoczne – mają ogromny wpływ na to, jak trwały i estetyczny będzie efekt końcowy. Na liście zakupów powinny znaleźć się następujące produkty: płyn do gruntowania ścian, klej do kamienia dekoracyjnego (w zależności od materiału może to być np. klej do marmuru, klej do kamienia gipsowego czy klej do kamienia naturalnego), fuga ( np. fuga do kamienia dekoracyjnego, fuga do kamienia naturalnego, Fuga do piaskowca naturalnego czy fuga do cegły dekoracyjnej) oraz specjalne impregnaty również dostosowane do danej powierzchni.

Nie powinno zabraknąć też odpowiednich narzędzi. Na pewno przyda się poziomica, szczotka ryżowa lub druciana, specjalna, ochronna folia, którą trzeba przykryć podłogę, ochronne rękawice, szlifierka do kamienia, tarcza do cięcia, a także zwykły ołówek.

Od czego zacząć?

Przed układaniem kamienia ozdobnego należy najpierw odpowiednio przygotować ścianę oraz zorganizować sobie przestrzeń pracy. W tym celu należy zabezpieczyć podłogę folią ochronną, a same ściany pozbawiamy resztek farby czy tapety (o ile jakieś wcześniej były). Następnie ściana musi być oczyszczona i odkurzona (nawet zwykłym odkurzaczem). Po przygotowaniu w ten sposób powierzchni, należy ją zagruntować (w zależności od materiału raz lub dwa).

Od dołu do góry

Płytki kamienia dekoracyjnego układa się od dołu do góry. Najpierw każdą z nich należy dokładnie oczyścić z nalotu za pomocą szczotki drucianej, a następnie nałożyć klej. Każda płytka powinna być pokryta klejem w zdecydowanej większości. Potem wystarczy płytkę przytwierdzić do ściany w sposób, dzięki któremu dopasowana zostanie ona do sąsiadujących elementów.

Ważne!

Wiele osób zapomina o pewnej bardzo prostej, a zarazem ważnej rzeczy. Chodzi o to, by przed rozpoczęciem prac otworzyć wszystkie paczki z kamieniem. W niektórych przypadkach zdarza się, że dane partie tych samych płytek różnią się między sobą nieznacznie kolorami. By uniknąć efektu „jasny fragment – ciemny fragment”, powinno się mieszać poszczególne płytki z różnych kartonów.

Istotne jest również zachowanie porządku podczas prac. Wszystkie zabrudzenia z kleju należy usuwać na bieżąco, by nie zdążył on zaschnąć. Po ułożeniu kamienia dekoracyjnego lub naturalnego należy odczekać od kilku do kilkunastu dni (w zależności od materiału i miejsca, w którym kamień się znajduje). Po upływie określonego przez producenta czasu można kamień zaimpregnować, dzięki czemu będzie on bardziej trwały i odporny.
RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Zastosowanie
Mrozoodporność
Kraj pochodzenia

VIVERTO ©2017. Wszelkie prawa zastrzeżone