0

Parawany nawannowe

(194 produktów)
Wanna czy prysznic? Prysznic czy wanna? A może jedno i drugie? Taka opcja byłaby najlepsza, jednak doskonale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście istnieje proste, a jednocześnie bardzo estetyczne rozwiązanie, dzięki któremu zwykła wanna może zyskać funkcjonalność kabiny prysznicowej. Parawany nawannowe znajdujące się w tej kategorii są trwałe i piękne – gdy je zobaczysz, nigdy więcej nie pomyślisz o plastikowych zasłonkach prysznicowych… Sprawdź!

Parawan nawannowy, czyli recepta na odwieczny dylemat: wanna czy prysznic?

Prysznic czy wanna? Prysznic, bo zajmuje mniej miejsca… Z drugiej strony w wannie można odpocząć po całym dniu ciężkiej pracy. To jednak wanna! Dobrze, tylko gdzie ją zmieścić…

Wiele osób spotkało się z podobnym dylematem chociaż raz w swoim życiu. Prędzej czy później – zwłaszcza mieszkając w bloku, gdzie łazienka jest ciasna – większość z nas staje przed podobnym problemem. I choć nie da się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze, jedno jest pewne – w łazienkach o małym metrażu trzeba zdecydować się na jedną z tych opcji. Na szczęście jest pewne rozwiązanie, które pozwala połączyć funkcje wanny i kabiny prysznicowej.

Po co parawan, skoro są zasłonki?

Pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy myślimy o połączeniu wanny z prysznicem, to zapewne tradycyjna, plastikowa zasłonka. Nie ma się co dziwić – to znane i często stosowane rozwiązanie w domach i mieszkaniach – zwłaszcza tych, które remontowane były lata temu. Główną zaletą tego typu zasłonek jest przede wszystkim niska cena. Na rynku dostępne są modele w cenach zaczynających się od kilkunastu złotych. Owszem, spełniają one swoją funkcję, jednak nie są zbyt estetyczne. Co prawda wybór wzorów i kolorów jest całkiem spory, jednak plastikowe zasłonki nigdy nie będą ładne. Zwłaszcza w nowej, odremontowanej łazience, pełnej pięknej ceramiki i designerskiej armatury łazienkowej.

Parawany nawannowe – cechy

Szklany parawan nawannowy to opcja nieco droższa od zwykłych zasłonek. Droższa, ale nieporównywalnie bardziej atrakcyjna wizualnie! Przezroczyste, szklane parawany na wannę przekształcają ją w miejsce, które z powodzeniem spełniać będzie funkcje prysznica.

Parawan do wanny stworzony jest głównie ze szkła hartowanego (rzadziej stosuje się akryl lub polistyren). Może mieć zaokrąglone lub proste aluminiowe profile – w zależności od tego, jaki kształt bardziej pasuje do stylistyki danej łazienki. Profile z szybą łączone są za pomocą silikonu oraz specjalnych gumowych uszczelek, które chronią przed zalaniem łazienki. Uszczelki można w łatwy sposób dopasować kolorystycznie do samych profili, więc nie trzeba się martwić o brak spójności wizualnej. W niektórych szklanych parawanach na wannę stosuje się dodatkowo magnesy, które zwiększają uszczelnienie. Okucia konstrukcji są z kolei chromowane, przez co parawany nie są narażone na rdzewienie spowodowane dużą wilgocią, jaka panuje w łazience.

Parawany nawannowe stworzone z hartowanego szkła są wysoce odporne na zarysowania, właściwie trudno je uszkodzić w jakikolwiek sposób. Ich grubość sięga nawet do 8 milimetrów. Nawet jeśli parawan jakimś cudem się stłucze, nie ma obaw związanych z bezpieczeństwem, ponieważ tego typu szkło rozpada się na kawałki o nieostrych krawędziach. Z kolei przed osadzaniem kamienia na ściankach chroni specjalna warstwa, która ułatwia spływanie wody.

Przewaga parawanów ze szkła hartowanego nad tymi wykonanymi z polistyrenu jest ogromna. Są o wiele bardziej trwałe i solidne, a przede wszystkim nieporównywalnie bardziej odporne na zarysowania.

Rodzaje parawanów

Wśród szklanych parawanów na wannę wyróżnić można kilka typów, które różnią się między sobą sposobem otwierania. Są to parawany nawannowe składane, przesuwane i wahadłowe. Każdy z nich posiada charakterystyczne właściwości użytkowe oraz własną specyfikę montażu.

Parawany nawannowe składane (inaczej parawany nawannowe harmonijkowe) nie wymagają montażu specjalnych prowadnic i składają się po zewnętrznej stronie wanny. Są uniwersalnymi rozwiązaniami, gdyż nadają się do każdego rodzaju wanien. Szczególnie zadowoleni z ich wyboru będą posiadacze małych łazienek i kompaktowych wanien. Parawan nawannowy składany wymaga bowiem najmniej miejsca spośród wszystkich dostępnych w sprzedaży parawanów, przez co idealnie nadaje się do montażu na małych wannach o dowolnym kształcie. Parawany harmonijkowe występują w wersjach 2-,3- lub 4-drzwiowych. Niektóre z modeli do prawidłowej instalacji mogą wymagać montażu szyny.

Kolejny rodzaj to parawany nawannowe przesuwane. Mogą one składać się z jednego, do nawet kilku elementów, które podczas otwierania rozsuwają się i nakładają na siebie. Również nadają się do każdego rodzaju wanny.

Ostatni typ parawanów nawannowych to tzw. parawany wahadłowe. Te pasują wyłącznie do wanien prostokątnych. Wynika to z faktu, że otwierają się poprzez obrót wokół własnej osi pionowej. Rozmiarów i kształtów tego typu parawanów jest wiele.

To, czy wybierzemy parawan nawannowy składany, przesuwany czy wahadłowy, w dużej mierze zależy od rozmiarów naszej łazienki, kształtu i wielkości wanny, a także od naszych osobistych preferencji i gustu. Przed wyborem konkretnego rozwiązania, warto więc dokonać odpowiednich pomiarów, a także zastanowić się, jak wybrane rozwiązanie wpłynie na estetykę całego wnętrza i komfort korzystania z wanny w roli prysznica.

Jakość i cena

Niezależnie od tego, jaki rodzaj parawanu zdecydujemy się zakupić, ważna jest jego jakość. Tańsze produkty pozwolą zaoszczędzić na początku, jednak należy pamiętać, że z prysznica/wanny korzystamy nawet kilka razy dziennie. Oznacza to, że parawan zamontowany na wannie poddany będzie bardzo intensywnemu użytkowaniu. Warto więc zainwestować i dopłacić do modelu renomowanej firmy, który posłuży na lata, a nie zniszczy się po kilku miesiącach.

RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Rodzaj
Szerokość ścianki
Kolorystyka
Wykończenie szkła
VIVERTO ©2024. Wszelkie prawa zastrzeżone