Płytki patchwork – niebanalne połączenia kolorów i stylów
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest patchwork. To tajemnicze słowo określa metodę szycia, w której zszywa się niewielkie kawałki materiału (o zbliżonych do siebie geometrycznie kształtach, np. patchwork z trójkątnych kawałków) w większą całość, dzięki czemu powstaje nowy, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju wzór. Płytki patchworkowe są więc nawiązaniem do starej techniki szycia, która zainspirowała projektantów do wykorzystania tego pomysłu w projektowaniu wnętrz.
Gdy ciekawa forma patchworku zaczęła zyskiwać na popularności, szybko odnaleźć można było odpowiedniki tej techniki w innych dziedzinach życia. Płytki ceramiczne, które tak jak kawałki materiału mogą przybierać różne formy geometryczne, stały się wdzięcznym nośnikiem wielokolorowych wzorów nieograniczonych właściwie przez żaden styl. Kafle patchwork pasują bowiem zarówno do wnętrz bardzo nowoczesnych, minimalistycznych, jak i tych bardziej klasycznych. Sprawdzą się jako dekor w małych mieszkaniach lub jako motyw przewodni całych pomieszczeń w dużych wnętrzach.
Płytki patchwork w kuchni
Jeżeli zależy nam na wyjątkowym, dekoracyjnym efekcie, to kolorowe płytki ścienne patchwork będą idealnym rozwiązaniem. Wielobarwne, niepowtarzalne wzory mogą znaleźć się na fragmencie ściany lub pokryć ją w całości. Najlepszym towarzystwem ceramicznych płytek patchwork, ze względu na ich żywą kolorystykę, są gładkie blaty, proste meble, minimalistyczne dodatki. Na rynku dostępne są również płytki patchwork czarno-białe. Gdy zdecydujemy się na ich wybór, wtedy oczywiście możemy nieco bardziej zróżnicować kolorystykę sprzętów i elementów dekoracyjnych. Patchwork w kuchni ładnie współgra z drewnianymi elementami, płytkami imitującymi beton oraz ze wszystkim, co nawiązuje do natury.
W przypadku, gdy decydujemy się na pokrycie wyłącznie fragmentu ściany w kuchni kafelkami patchwork, najlepiej położyć je pomiędzy szafkami wiszącymi, a blatem. Zwykły kawałek ściany staje się wtedy reprezentacyjnym miejscem pełnym barw, dzięki czemu cała kuchnia nabiera charakteru.
A co z podłogą? Czy tego typu kafelki nadają się do pokrycia tak dużej powierzchni? Oczywiście, wszystko jednak zależy od dobrze przemyślanej koncepcji. Należy pamiętać, by zachować umiar oraz solidnie zastanowić się nad tym, jak prezentować się będzie całość naszej kuchennej aranżacji. W przeciwnym razie, zamiast pięknego wnętrza możemy otrzymać efekt kiczu, którego raczej byśmy nie chcieli. Ten problem rozwiązać można w prosty sposób – wystarczy zastosować wzór patchworkowy w delikatnych kolorach, o zbliżonych do siebie odcieniach. Motyw stanie się wtedy subtelny i nie przytłoczy wnętrza.
Płytki patchwork w łazience
Bogate zdobienia, ornamenty i ciekawe motywy geometryczne charakterystyczne dla patchworku idealnie sprawdzą się również w łazienkach. Przykładowo, podłogi pokryte kolorowymi kaflami ożywią przestrzeń, a w połączeniu z białą ceramiką stworzą doskonały duet, który wzajemnie się uzupełnia.
Kolejny pomysł to nowoczesna łazienka, w „loftowym” stylu, z szarymi płytkami patchwork. Spokojne barwy łagodzą temperament, jaki nadany zostaje przez mnogość wzorów, dzięki czemu aranżacja w takiej postaci nabiera wdzięku i delikatności.
Najciekawszą propozycją są jednak patchworkowe płytki heksagonalne. Standardowe – kwadratowe czy prostokątne kafelki z powodzeniem zastąpić można sześciokątami. Taka zabawa formą, kolorem i kształtem zarezerwowana jest jednak dla największych fanów eklektyzmu, którzy nie boją się eksperymentować… Być może warto jednak zaryzykować dla tak wspaniałego efektu?