Płytki wielkoformatowe, czyli jakie?
Są to najczęściej płytki ceramiczne lub gresowe, których powierzchnia wynosi minimum 1600 cm². Tak więc produkty tego typu powinny mieć wymiary sięgające co najmniej 45x45 cm lub np. 30x60 cm, ale w sklepach budowlanych można zakupić je także w znacznie większych rozmiarach. W Viverto znajdziesz płytki wielkoformatowe 120x240 cm, a także te przeznaczone do jeszcze większych powierzchni - płytki wielkoformatowe 300x150 cm.
Jeśli chodzi o ich grubość, płytki wielkoformatowe najczęściej osiągają od 9 do 12 mm. Natomiast na rynku można znaleźć bardzo cienkie produkty, których grubość zaczyna się już od 3 mm. Zazwyczaj znajdują one zastosowanie na ścianach wewnętrznych, a ich główną zaletą jest fakt, iż zabierają naprawdę niewiele przestrzeni przy jednoczesnej dużej wytrzymałości materiału.
Decydując się na zakup takiego produktu warto upewnić się, że pochodzi on od producenta, który dba o odpowiednią jakość swoich towarów. Dużą popularnością cieszą się płytki wielkoformatowe Tubądzin, które od lat zbierają wiele pozytywnych opinii zarówno od fachowców, jak i samych kupujących.
W jakich pomieszczeniach sprawdzą się płytki wielkoformatowe?
Cechą wpływającą na popularność płytek wielkoformatowych , jest pokrycie ich włóknem szklanym, co znacznie wpływa na ich odporność na różne warunki atmosferyczne. Dzięki temu nadają się do różnych typów powierzchni - zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Świetnie sprawdzają się jako płytki do łazienki - są odporne na wilgoć i wysokie temperatury (spowodowane np. ogrzewaniem podłogowym), ale i bez problemu będą nadawać na słonecznych tarasach czy zewnętrznych ścianach budynków. Jednym z producentów zapewniających wysoką wytrzymałość jest firma Tubądzin, która już od wielu lat zajmuje czołowe miejsce na rynku.
We współczesnych wnętrzach często stosuje się je także w salonach, szczególnie w tych większych, dzięki którym stanowią idealne tło dla królującego w ostatnich latach nowoczesnego czy loftowego wystroju. W tego typu pomieszczeniach najczęściej można spotkać płytki wielkoformatowe 240x120 cm. W przypadku mniejszych wymiarów pokojów dziennych czy części kuchennej, w której kuchnia połączona jest z salonem stosuje się raczej płytki wielkoformatowe 120x120 cm. Dzięki ich mniejszej powierzchni i kwadratowemu kształtowi nadają użytym w nich pomieszczeniom ciekawego charakteru. Duże płytki wielkoformatowe sprawdzają się głównie w przypadku większych wnętrz. W tych małych mogą wizualnie przytłaczać, zamiast powodować efekt głębi i przestrzeni.
Warto zadbać także o dostosowanie rodzaju płytek do odpowiedniego pomieszczenia. Przykładowo, płytki gresowe o rozmiarze XXL najlepiej sprawdzą się w kuchni, ponieważ są bardzo trwałe i odporne na wysokie temperatury czy wilgoć, która często zdarza się w tego typu miejscach. Jeśli decydujemy się na położenie płytek wielkoformatowych w łazience, na schodach lub wspomnianej przed chwilą kuchni należy upewnić się także, że posiadają antypoślizgową powierzchnię. Dlatego też zalecamy tu unikanie płytek z gresu polerowanego. Choć wygląda pięknie, jest jednak znacznie bardziej podatny na zniszczenie i łatwo się na nim poślizgnąć.
Cięcie płytek wielkoformatowych - o czym należy pamiętać?
Modne płytki wielkoformatowe są sporym wyzwaniem dla fachowców. Wynika to nie tylko z ich dużych rozmiarów, ale i grubości, z którą nie współpracuje się łatwo. Jeśli czeka cię cięcie płytek wielkoformatowych warto wiedzieć, o kilku ważnych kwestiach.
#1 Odpowiednie narzędzia to konieczność
Długość płytek potrafi osiągać nawet 2-3 metry, przy jednoczesnej niewielkiej ich grubości.. W związku z tym, ich przycinanie wymaga przeznaczonych do tego narzędzi, dzięki którym unikniemy zniszczenia produktu.
#2 Materiał a finalny efekt
Na jakość cięcia płytek wielkoformatowych ma także wpływ rodzaj materiału, z którego są wykonane. Przykładowo, te wykonane z gresu o gładkiej powierzchni będą się łatwiej i dokładniej ciąć. Natomiast płytki o chropowatej zewnętrznej warstwie mogą skutkować nieregularnym kształtem ciętych krawędzi.
#3 Sposób cięcia przy problematycznych płytach
Płytkami, nad którymi należy się dokładniej pochylić są tzw. “spieki kamienne”. Problematyczna w tym przypadku jest ich grubość - najczęściej waha się między 3 a 6 mm. Wykorzystywanym przez wielu fachowców sposobem jest położenie płytki w taki sposób, aby linia, po której będzie prowadzone cięcie wykraczała poza powierzchnię roboczego blatu. Dzięki temu pęknięcie będzie bardziej dokładne.