Stojące baterie kuchenne - wygoda przede wszystkim
Bateria kuchenna to bardzo ważny element w każdym domu. Ze zlewozmywaka korzystamy nawet kilkadziesiąt razy dziennie, dlatego tak istotną kwestią jest odpowiedni dobór armatury kuchennej. Wśród kranów do kuchni znajdziemy baterie montowane w ścianie oraz baterie kuchenne stojące (sztorcowe). Pierwsze z nich, dobrze znane ze starego budownictwa, coraz częściej zastępowane są przez te drugie, które są po prostu dużo bardziej praktyczne. Dlaczego warto postawić właśnie na baterie kuchenne stojące?
Czym baterie kuchenne stojące różnią się od ściennych?
Baterie kuchenne to szeroka gama produktów, wśród których wyróżniamy dwa rodzaje - baterie ścienne i baterie kuchenne stojące. Podstawową różnicę między nimi stanowi sposób montażu. Baterie ścienne, jak sama ich nazwa wskazuje są mocowane bezpośrednio do ściany, z kolei baterie kuchenne stojące umieszcza się w specjalnym otworze wyciętym w zlewie kuchennym. To drugie rozwiązanie cieszy się zdecydowanie największą popularnością w ostatnich latach, która wynika wprost zarówno z praktyczności tego rozwiązania, jak i samego designu baterii stojących.
Baterie kuchenne stojące to nowoczesne rozwiązania, które doskonale odnajdują się w kuchniach o dowolnej stylistyce. Szczególnie warto po nie sięgnąć, jeśli naszym marzeniem jest nowoczesna, w minimalistyczny sposób urządzona przestrzeń kuchenna, w której każdy detal idealnie współgra z pozostałymi. Montowane bezpośrednio na zlewozmywaku baterie kuchenne stojące są łatwiejsze i mniej wymagające w montażu od swoich ściennych odpowiedników. Ukryte w szafce przyłącza pozwalają z kolei na zachowanie schludnej i estetycznej przestrzeni wokół zlewozmywaka. Ze względu na swój design, baterie kuchenne stojące szczególnie estetycznie prezentują się w dużych, przestronnych kuchniach.
Ogromna popularność armatury kuchennej stojącej sprawiła ponadto, że w sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki wybór baterii stojących - możemy wybierać spośród różnych kolorów, wykończeń oraz styli baterii, co pozwala na uzyskanie pożądanego wystroju wnętrza oraz dopasowanie designu armatury do pozostałych elementów wyposażenia kuchni. Baterie kuchenne stojące mogą być zarówno utrzymane w prostej, minimalistycznej stylistyce, jak i być rozwiązaniami o bardziej skomplikowanej i ozdobnej budowie, które świetnie odnajdą się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour, a nawet retro.
Najważniejsze zalety stojących baterii kuchennych
Baterie sztorcowe zdecydowanie przeważają w ofercie producentów armatury kuchennej. Nie ma się co dziwić - większość zlewozmywaków tworzonych jest już z fabrycznie przygotowanym miejscem pod baterię stojącą (specjalnie wycięty otwór, w który wsadza się armaturę), przez co z łatwością można wybrać odpowiedni model. Innym sposobem na montaż stojącej armatury kuchennej jest umiejscowienie jej przy krawędzi zlewozmywaka - w blacie. W obu przypadkach instalacja wodna doprowadzana jest od spodu, a wszystkie połączenia w postaci miedzianych rurek lub elastycznych wężyków schowane są w szafce pod zlewem, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na wygląd kuchni.
Ważną zaletą stojących baterii zlewozmywakowych jest fakt, że w razie ewentualnej awarii czy chęci zmiany baterii, dużo łatwiej jest ją wymienić lub naprawić. Cena baterii zlewozmywakowych stojących zależy między innymi od dodatkowych funkcji oraz marki. Najtańsza bateria kuchenna stojąca Grohe w Viverto.pl to wydatek około 300zł. Warto jednak zdecydować się na zakup armatury renomowanego producenta, ponieważ jakość baterii jest niezwykle ważna! W końcu powinny nam one służyć przez lata...
Odpowiednia wylewka baterii
W bateriach kuchennych szczególne znaczenie mają zasięg i kształt wylewki. Wygoda podczas wykonywania prac kuchennych jest bardzo istotna, dlatego wylewka powinna być dobrana w sposób, który umożliwi swobodne korzystanie ze zlewu. By tak się stało, strumień wody powinien trafiać w środek komory zlewozmywaka, a nie spływać po bocznych ściankach. Ważne jest także, by odległość od końca kranu do dna była odpowiednio duża - tak, aby bezproblemowo móc opłukać przedmioty o większych rozmiarach oraz napełnić na przykład duży garnek. Z odległością trzeba jednak uważać - gdy będzie zbyt duża, woda może się zbytnio rozchlapywać. Do zlewozmywaków dwukomorowych poleca się wylewki z szerokim kątem obrotu wokół własnej osi, dzięki czemu operowanie kranem pomiędzy jedną, a drugą komorą nie będzie stanowić większego problemu
Baterie kuchenne stojące z wyciąganą wylewką
To rozwiązanie zadowoli natomiast wszystkich, którym zależy na dużym zasięgu działania kranu. Baterie z wyciąganą wylewką znajdują się w ofercie większości producentów, a ich zastosowanie warto przemyśleć. Wąż w tego rodzaju armaturze może mieć długość nawet do 150 cm, więc bez najmniejszego problemu można napełnić wiadro stojące na podłodze pod zlewozmywakiem lub garnek stojący obok na blacie. Specjalny obciążnik zamontowany w końcówce pozwoli w łatwy sposób wsunąć wąż z powrotem do kranu. W tego typu bateriach końcówka może mieć tradycyjny kształt, ale może też przypominać wyglądem baterię prysznicową - możliwości jest sporo, a wszystko zależy wyłącznie od gustu. Często w rączce baterii znajduje się także przełącznik, dzięki któremu w łatwy sposób zmienimy strumień wody na rozproszony. Krótko mówiąc - baterie z wyciąganą wylewką są bardzo praktycznym rozwiązaniem!