Druga część naszego niezbędnika – podstawowego kompendium wiedzy o płytkach ceramicznych. Co trzeba wiedzieć przed zakupem kafelek? Na co zwrócić uwagę? Sprawdźcie!
W dzisiejszym wpisie kontynuujemy odpowiedź na często pojawiające się – dość ogólne, a jednak bardzo istotne pytanie: „Czym kierować się przy wyborze płytek ceramicznych”? Słyszymy i czytamy je bardzo często, dlatego postanowiliśmy zrobić małą „check listę”, w której chcemy przybliżyć Wam najważniejsze kwestie związane z zakupem wymarzonych kafelek. To już druga część, a pierwszą, w której przeczytacie między innymi o gatunku płytek i klasie ścieralności, znajdziecie TUTAJ.
W dzisiejszym wpisie skupimy się na kwestiach takich jak kaliber i odcień płytek, ponadto dowiecie się czym jest proces rektyfikowania kafelek oraz na czym polega ich tonalność. Mało kto zwraca uwagę na tego typu rzeczy podczas zakupu, a okazują się one nieraz bardzo istotne. Zaczynamy! 😉
- Kaliber płytek
Często mylony z rozmiarem, jednak nie do końca o to samo chodzi. Najprościej ujmując, podczas wyboru kafelek, zawsze zwracamy uwagę na wymiary katalogowe. To oczywiste, jednak mniej oczywistym jest już fakt, że płytki w rzeczywistości mogą nieznacznie różnić się wymiarami od tego, co producent podaje w katalogu. Oznacza to, że wybierając płytki ceramiczne, nie można w stu procentach sugerować się informacjami podawanymi w katalogu. Zdarza się bowiem, że występują niewielkie różnice w wymiarach poszczególnych kafli, a co ciekawe jest to nawet unormowane (płytki w ramach jednego kalibru mogą różnić się od siebie o 0,5% długości boku).
Kaliber ma szczególne znaczenie wtedy, gdy wybieramy płytki tego samego producenta, w tym samym kształcie, ale np. w dwóch różnych kolorach. Wtedy różnica może być zauważalna, dlatego zawsze warto upewnić się, że płytki z różnych partii/serii posiadają taki sam kaliber!
- Odcień płytek
Często zdarza się, że Klienci kupując płytki dziwią się w domu, że nie wyglądają one tak, jak wyglądały w sklepie. Dzieje się tak, ponieważ uzyskanie w toku produkcji wszystkich płytek o identycznej barwie jest po prostu niemożliwe. Dlatego też przyjmuje się pewne oznaczenia określające odcień płytek – odstępstwa kolorystyczne, które nie zmieniają ich charakteru. Różnią się one w zależności od producenta, a poniżej przykład tego, jak jeden z nich oznacza odcienie swoich płytek:
Prócz wzorca, oznaczanego jako „WZ”, dostępne są również płytki o odcieniach jaśniejszych – „A1” i „A2” oraz ciemniejsze – „B1” i „B2”. Chcąc więc dokonać zakupu płytek, które będą najlepiej dopasowane kolorystycznie, należy upewnić się, że wszystkie opakowania oznaczone są tymi samymi .
DOBRA RADA! Jeśli potrzebujemy dokupić płytki, a chcemy trafić na dokładnie takie same, oprócz kalibru i odcienia, istotną wskazówką będzie ich data produkcji. Dysponując tymi danymi można mieć stu procentową pewność, że domawiane płytki będą identyczne do tych, które zakupiliśmy już wcześniej.
- Rektyfikowanie płytek
Proces ten rozwiązuje problem z punktu pierwszego, związany z różnicami wymiarów pomiędzy poszczególnymi płytkami. Polega na mechanicznym szlifowaniu lub obcięciu brzegów, by były one równe, a kąty pomiędzy kolejnymi bokami wynosiły dokładnie 90 stopni. Kupując takie płytki można mieć pewność, że będą one do siebie idealnie pasować, także bez obaw można stworzyć równy, dokładny wzór. W porównaniu do płytek kalibrowanych, krawędzie płytek rektyfikowanych nie są zaokrąglone, lecz ostre. Płytki rektyfikowane są droższe, co wynika z konieczności ich dodatkowej obróbki. Jeśli jednak komuś zależy na idealnej płaszczyźnie i równym wzorze, warto pomyśleć o tej opcji! Należy pamiętać, że to, iż płytki są rektyfikowane nie oznacza wcale, że można je kłaść bez fugi. Minimalną grubość fugi określa każdy producent, więc warto zapoznać się wcześniej z tą informacją.
- Tonalność
Płytki tonalne stały się bardzo modne, zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy to spotykamy się z coraz większą ilością odniesień do natury w projektowaniu i wystroju wnętrz. Przyzwyczajeni jednak przez lata do symetrii, gładkich wzorów i dopasowywania kolorystycznego, zapominamy często o tym, że w przyrodzie nic nie jest idealnie równe i gładkie. Z tego powodu, często zdarza się, że próbujemy automatycznie tworzyć wzory z płytek, które wzoru tworzyć nie powinny.
Płytki tonalne mogą w doskonały sposób odzwierciedlać naturalny wygląd drewna, kamienia czy betonu. I tak samo, jak w naturze, tak w ich wypadku nie powinniśmy doszukiwać się pomiędzy nimi określonych wzorów czy połączeń. By uzyskać jak najlepszy efekt, zaleca się mieszanie płytek z różnych opakowań – absolutnie nie powinno układać się obok siebie kafelek z tego samego opakowania! Zaleca się, by wymieszać płytki z co najmniej trzech opakowań.
Unikatowość to cecha, którą zyskujemy dzięki płytkom tonalnym. Podobnie jak podłoga ze starych desek – żaden jej fragment nie wygląda tak samo. Warto przed położeniem płytek zrobić próbę i sprawdzić, jak będą się prezentować. Można wtedy także przetestować efekt dobierania płytek z jednego opakowania oraz porównać do sytuacji, w której płytki zmieszamy z różnych opakowań.
Warto wiedzieć, że producenci oznaczają płytki tonacyjne symbolami V1, V2, V3, V4, gdzie im wyższy symbol tym różnice między poszczególnymi płytkami są większe:
- V1 – między płytkami z tej samej produkcji występują jedynie minimalne różnice
- V2 – bardzo mała, ale widoczna różnica zarówno w tonacji, jak i teksturze
- V3 – między płytkami występują różnice w kolorze i intensywności
- V4 – płytki mogą mieć zupełnie inny kolor w tej samej paczce
Najważniejsze jednak, co należy zapamiętać to fakt, że w płytkach tonalnych nie należy doszukiwać się wzorów. Ich tam nie ma – tak samo jak w naturze. Mając w głowie tę myśl na pewno uda się stworzyć ciekawą i estetyczną powierzchnię!
I tak oto dobrnęliśmy do końca. Jeśli po lekturze dwóch wpisów o płytkach uważacie, że nadal czegoś brakuje lub chcecie o coś dopytać – bardzo chętnie odpowiemy! Piszcie do nas, dzwońcie lub kontaktujcie się na Facebooku – gdzie tylko Wam wygodnie.
Jesteśmy dla Was!