0

Cokoły

(241 produktów)

Cokół to podstawa i wcale nie jest to żaden slogan, a sama prawda! Cokoły znajdują się w najniższej części budynku, przez co szczególnie narażone są na zabrudzenia, zachlapania i szkodliwe działanie wilgoci. Cokoły z klinkieru - ze względu na swoje cechy - nadadzą się idealnie do pokrycia tych strategicznych części elewacji. W naszym sklepie dostępne są cokoły w wielu różnych wersjach kolorystycznych, dlatego z łatwością można dopasować je do reszty elewacji. Sprawdź koniecznie i wybierz taki, który najbardziej Ci się podoba!

Cokół Classy Chic Bianco 29,8x8 Paradyż
Darmowa dostawa
Od: 499,00PLN

Cokół to podstawa!

No cóż... To prawda! Cokół jest bowiem najniżej położoną częścią zewnętrznej ściany budynku. Powinien być wykończony w taki sposób, by zabezpieczać dom przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i co najważniejsze - przed wilgocią. Poza funkcją ochronną cokół pełni także rolę ozdobną. Dobrze dobrany stanowić będzie ważny element dekoracyjny domu. Dlaczego tak chętnie wybierany jest cokół z płytek klinkierowych?

Wynika to z cech klinkieru - jest to materiał nienasiąkliwy, mrozoodporny, trwały i bardzo wytrzymały. Cokół z klinkieru to zatem doskonały wybór na długie lata. Często zdarza się, że do pokrycia ścian domu wykorzystuje się tynk - znacznie tańszy niż klinkier. Nawet jeśli tak jest, warto wykończyć klinkierem przynajmniej te miejsca, które szczególnie narażone są na wpływ warunków atmosferycznych. Ze względu na duży wybór kolorów cokołu z płytek klinkierowych bez problemu będzie można dobrać opcję, która dopasuje się do reszty ściany, a dzięki zastosowaniu płytek narożnych, cokół klinkierowy będzie wyglądał jak prawdziwy mur!

Cokół z płytek jako element ozdobny elewacji

Obok istotnych funkcji praktycznych, cokół klinkierowy odgrywa również rolę dekoracyjną. Cokoły należy zatem odpowiednio dopasować do elewacji budynku, co pozwoli stworzyć nie tylko skuteczną ochronę fundamentu, ale także w pełni harmonijną aranżację. Cokoły klinkierowe dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej i różnych rodzajach tekstur. Chociaż z reguły są to barwy ziemi, które idealnie komponują się z podłożem naturalnym.

Co ważne, cokół klinkierowy może być używany także do dekoracji innych fragmentów zewnętrznych elewacji budynków np. do stylowego obramowania okna, wyłożenia słupów czy parapetów. Może być również stosowany jako dekoracja murowanych ogrodzeń. Jest to zatem dość uniwersalny materiał, który odznacza się ciekawym wzornictwem i wytrzymałością. Oczywiście klinkier można układać bez żadnego problemu także wewnątrz pomieszczeń. W takiej sytuacji klinkiery podłogowe zastępują ułożone w postaci cokołu płytki ceramiczne, tworząc w ten sposób oryginalną i stylową aranżację.

Cokół klinkierowy - rodzaje

Cokoły klinkierowe dzielą się przede wszystkim pod względem swojego wzornictwa, wielkości oraz typu konstrukcji, która wynika z miejsca jego ułożenia. W ten sposób można rozróżnić cokół klinkierowy standardowy - w postaci płytki klinkierowej o różnych formatach np. 7,2 x 40 cm czy 30 x 8,1 cm oraz cokół schodowy, który stosuje się nad schodami i dzieli się na cokoły lewo i prawostronne. Niektórzy producenci oferują również cokoły narożne. Warto zaznaczyć, że cokoły klinkierowe mają także różną grubość.

W przypadku designu cokołów klinkierowych mamy także do wyboru wiele opcji i to zarówno pod względem kolorystyki, jak i tekstur oraz struktur. Producenci oferują cokoły w coraz szerszej gamie wzorniczej, o gładkiej lub strukturalnej powierzchni. Pod względem kolorystyki także mamy do wyboru czyste kolory lub klinkiery wzbogacone o interesujące tekstury imitujące np. kamień naturalny, grafit, beton czy marmur.

Cokoły z klinkieru - o czym należy pamiętać?

Cokół umiejscawia się na wysokości mniej więcej 30 cm. To dlatego, że na taką wysokość odbijają się krople deszczu podczas silnej ulewy. Cokół nie powinien być zatem niższy niż 20 cm. Najczęściej spotyka się strefę cokołową o wysokości w przedziale 30-50m. Drugą kwestią jest fakt, że cokół może być cofnięty lub wysunięty przed powierzchnię ściany.

Pierwsza opcja doskonale zapobiega przemakaniu dolnej części ściany, gdyż woda z deszczówki spływa po elewacji wprost na ziemię. Cokół wysunięty nie zapewnia tego typu ochrony, jednak jest bardziej estetyczny. Wtedy należy odpowiednio zabezpieczyć go przed wilgocią. Wybór to kwestia indywidualnych decyzji.

Czy cokół z płytek klinkierowych wymaga pielęgnacji?

Odpowiednio obrobiony fabrycznie klinkier jest odporny na zniszczenie. A w razie zabrudzenia wystarczy go porządnie umyć gąbką, wykorzystując do tego specjalne środki do czyszczenia klinkieru. O trwałości cokołów klinkierowych decyduje również sposób ich montażu. Dlatego w tym przypadku zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją producenta płytek i stosować zalecane przez niego zaprawy, klejów oraz fugi.

Warto pamiętać o tym, że cokół klinkierowy słabo nadaje się do malowania, jednak jego kolor nie płowieje z czasem, zachowując swój pierwotny odcień, więc nie wymaga  odświeżania. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do impregnacji klinkieru, dzięki którym ogranicza się gromadzenie zabrudzeń na powierzchniach klinkierowych. Trzeba mieć na uwadze fakt, że mogą one nieco zmienić odcień płytek klinkierowych, należy ich zatem używać bardzo ostrożnie.

Cokoły klinkierowe w sklepie viverto.pl

W ofercie naszego sklepu dostępny jest bogaty asortyment obejmujący wysokiej jakości płytki elewacyjne od renomowanych producentów - w tym cokoły klinkierowe dostępne w zróżnicowanej gamie rozmiarów i kolorów. Zachęcamy do szerszego zapoznania się z naszą ofertą, ponieważ znajdziesz u nas nie tylko klinkiery, ale także cokół gresowy oraz wiele innych produktów służących do ochrony i dekoracji elewacji. Zapraszamy!

RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Zastosowanie
Rodzaj powierzchni
Rodzaj płytki
Grupa kolorystyczna
Klasa ścieralności
Antypoślizg
Rektyfikowanie
Format
Położenie
VIVERTO ©2024. Wszelkie prawa zastrzeżone