Cokoły

Cokół to podstawa i wcale nie jest to żaden slogan, a sama prawda! Cokoły znajdują się w najniższej części budynku, przez co szczególnie narażone są na zabrudzenia, zachlapania i szkodliwe działanie wilgoci. Cokoły z klinkieru – ze względu na swoje cechy – nadadzą się idealnie do pokrycia tych strategicznych części elewacji. W naszym sklepie dostępne są cokoły w wielu różnych wersjach kolorystycznych, dlatego z łatwością można dopasować je do reszty elewacji. Sprawdź koniecznie i wybierz taki, który najbardziej Ci się podoba!

Cokół to podstawa!

No cóż… To prawda! Cokół jest bowiem najniżej położoną częścią zewnętrznej ściany budynku. Powinien być wykończony w taki sposób, by zabezpieczać dom przez zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i co najważniejsze – przez wilgocią. Poza funkcją ochronną, cokół pełni także rolę ozdobną. Dobrze dobrany stanowić będzie ważny element dekoracyjny domu. Dlaczego tak chętnie wybierany jest cokół z płytek klinkierowych?
Wynika to z cech klinkieru – jest to materiał nienasiąkliwy, mrozoodporny, trwały i bardzo wytrzymały. Cokół z klinkieru to zatem doskonały wybór na długie lata.
Często zdarza się, że do pokrycia ścian domu wykorzystuje się tynk – znacznie tańszy niż klinkier. Nawet jeśli tak jest, warto wykończyć klinkierem przynajmniej te miejsca, które szczególnie narażone są na wpływ warunków atmosferycznych. Ze względu na duży wybór kolorów cokołu z płytek klinkierowych bez problemu będzie można dobrać opcję, która dopasuje się do reszty ściany, a dzięki zastosowaniu płytek narożnych, cokół klinkierowy będzie wyglądał jak prawdziwy mur!

Cokoły z klinkieru - o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że cokół umiejscawia się na wysokości mniej więcej 30 cm. To dlatego, że na taką wysokość odbijają się krople deszczu podczas silnej ulewy. Cokół nie powinien być zatem niższy niż 20 cm. Najczęściej spotyka się strefę cokołową o wysokości w przedziale 30-50m Drugą kwestią jest fakt, że cokół może być cofnięty lub wysunięty przed powierzchnię ściany. Pierwsza opcja doskonale zapobiega przemakaniu dolnej części ściany, gdyż woda z deszczówki spływa po elewacji wprost na ziemię. Cokół wysunięty nie zapewnia tego typu ochrony, jednak jest bardziej estetyczny. Wtedy należy odpowiednio zabezpieczyć go przed wilgocią. Wybór to kwestia indywidualnych decyzji.

RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Rodzaj powierzchni
Gatunek
Rodzaj
Mrozoodporność
Klasa ścieralności
Antypoślizg
Kolorystyka
Rektyfikowanie

VIVERTO ©2017. Wszelkie prawa zastrzeżone