Klinkier – solidna wizytówka domu
Chyba każdy z nas marzy o domu z trwałą, ale zarazem piękną elewacją, która będzie cieszyć oko na lata. Idealnym wyborem w tej sytuacji jest elewacja z klinkieru, która oprócz tego, że przetrwa działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, to jeszcze będzie efektownie wyglądać. Płytki klinkierowe elewacyjne wyróżniają się kilkoma cechami. Zewnętrzny klinkier elewacyjny jest efektowny, wytrzymały, a co więcej ponadczasowy!
Na niezwykły wygląd elewacji klinkierowej wpływa ich kolorystyka i faktura. Żeby jednak efekt był naprawdę spektakularny, płytki klinkierowe muszą pasować do stylu budynku oraz wpisywać się w otoczenie. Nie bez znaczenia będzie też kolor spoiny, jaki dobierzemy.
Zalety klinkieru na elewacji
Klinkiery charakteryzują się przede wszystkim bardzo długą żywotnością. Dzięki temu, że wypalane są z najwyższej jakości gliny są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Koszt pokrycia ścian płytką klinkierową przewyższa nieco koszt położenia zwykłego tynku, ale za to możemy mieć pewność, że nasza elewacja będzie estetyczna przez długie lata.
Elewacja z klinkieru to rozwiązanie, które nie wymaga częstych remontów ani konserwacji. Klinkier nie płowieje, słabo przylega do niego brud, nie osadza się na nim mech ani pleśń, a powierzchowne zabrudzenia można w łatwy sposób usunąć, choćby za pomocą myjki ciśnieniowej. Oprócz tego, płytki klinkierowe są odporne na wilgoć i mróz, więc doskonale sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych.
Płytka klinkierowa na całej powierzchni ściany
Zarówno faktury, jak i kolory płytek klinkierowych pozwalają ozdobić ścianę zewnętrzną na wiele różnych sposobów. Najprostszym z nich jest położenie takiej samej płytki klinkierowej na całą powierzchnie ścian. Najczęściej wtedy poleca się dobór spoiwa o kolorze, który kontrastuje z samymi płytkami, by dom nie wyglądał jak nudna, jednobarwna bryła.
Klinkier na dolnej części budynku
Kolejny pomysł, który sprawdza się szczególnie w przypadku piętrowych domów, to pokrycie klinkierem jedynie dolnej części budynku, czyli tzw. cokołu.
Ze względu na to, że cokół domu jest miejscem szczególnie narażonym na uszkodzenia i zabrudzenia, płytki klinkierowe sprawdzą się tam doskonale. Stworzą one warstwę ochronną, która nie dość, że będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne to, jeszcze łatwa w czyszczeniu. Klinkier świetnie sprawdzi się także, jeżeli chcesz optycznie obniżyć budynek. Płytki klinkierowe sprawią, że dom będzie wydawać się niższy niż w rzeczywistości.
Nowoczesne, białe płytki klinkierowe
Miłośników prostoty i nowoczesnych aranżacji zachwycą białe płytki klinkierowe, które wspaniale wpisują się w wizję modernistycznego budownictwa. Biel w połączeniu np. z ciemnymi ramami okien i miedzianymi rynnami z pewnością zrobi olbrzymie wrażenie!
Klinkier w tzw. strefie wejścia
Kolejną metodą użycia klinkieru jest umieszczenie go w tzw. „strefie wejścia”. Ułożenie np. brązowych płytek elewacyjnych wokół drzwi sprawi, że ściana zyska dodatkową warstwę ochronną, odporną na uszkodzenia i zabrudzenia. Oprócz tego, klinkier nada całości eleganckiego i oryginalnego charakteru.
Płytki klinkierowe + drewno = nowoczesna aranżacja z klasą
Klinkier to materiał, który ze względu na jego naturalne pochodzenie doskonale łączy się z drewnem. Szare odcienie płytek klinkierowych świetnie będą prezentować się więc z drewnianą okładziną, a takie zestawienie sprawi, że dom nabierze nowoczesnego wyglądu i klasy.
Zobacz również
Klinkiery podłogowe oraz
płytki schodowe z naszej oferty.