0

Farby do drewna i metalu

(589 produktów)

W tej kategorii znajdziesz uniwersalne farby do drewna i metalu, którymi pomalujesz zarówno elementy drewniane, metalowe, jak i wiele różnych powierzchni podobnego typu. Nie musisz kupować osobnych farb, wystarczy tylko jedna, która zdecydowanie ułatwi Ci życie. Do wyboru masz farby w różnych kolorach, które dosłownie nadadzą drugie życie odnawianym przez Ciebie przedmiotom. Sprawdź i wybierz swój ulubiony!

Emalia Do Felg Aluminiowa 1L PPG

Emalia Do Felg Aluminiowa 1L PPG

48.99PLN / szt
W MAGAZYNIE
Śnieżka Do Kaloryferów Biała 0,75L

Śnieżka Do Kaloryferów Biała 0,75L

36.50PLN / szt
W MAGAZYNIE

Farby do drewna i farby do metalu – jak odpowiednio zabezpieczyć drewno i metal?

Zarówno drewno, jak i metal to materiały, które cieszą oko tylko wtedy, gdy są odpowiednio zakonserwowane. Trzeba o nie regularnie dbać, w innym wypadku ich piękno szybko zniknie, a wszystko przez negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Drewniane i metalowe dekoracje znajdujące się na zewnątrz praktycznie bez przerwy narażone są na deszcz, zmianę temperatur i inne niekorzystne warunki. Warto więc dobrze je zabezpieczyć z pomocą odpowiedniej farby!

Farba do metalu – co wybrać?

Wśród najlepszych farb do metalu na rdzę znaleźć można różne produkty o równie zróżnicowanych właściwościach. Te lepszej jakości ułatwiają pracę, zatem należy zwrócić uwagę na to, co kupujemy. Na rynku dostępne są między innymi farby do metalu bezpośrednio na rdzę, farby do metalu antykorozyjne oraz farby do metalu bez podkładu.

Farba do metalu bezpośrednio na rdzę cechuje się doskonałą przyczepnością. Wynika to ze specjalnie zmienionego składu bazy tego typu farb. Przed malowaniem konieczne jest usunięcie dużych ognisk rdzy oraz dokładnie oczyszczenie, a także osuszenie metalu – tylko to zagwarantuje bowiem odpowiednie przyleganie farby do malowanego przedmiotu.

Farba do metalu antykorozyjna zawiera specjalne dodatki, które w odpowiedni sposób chronią malowane przedmioty przed rdzą. Tego typu farby antykorozyjne wyglądają estetycznie przez kilka lat, a po pewnym czasie powstawać mogą nowe ogniska korozji.

Farba do metalu bez podkładu to typ farby, który nanosi się bezpośrednio na rdzę bez żadnego podkładu. Wśród nich znajdują się także takie, które wymagają wcześniejszego odtłuszczenia i oczyszczenia powierzchni. Charakteryzują się dość dużą przyczepnością oraz stosunkowo dobrą trwałością, jednak zazwyczaj i tak są mniej trwałe od tradycyjnych farb do metalu. 

Farba do metalu na zewnątrz – czym się odróżnia od typowej farby?

Farby do metalu przeznaczone do stosowania na zewnątrz muszą charakteryzować się szczególnie silnymi właściwościami ochronnymi. Farba zewnętrzna do metalu powinna być wodoodporna, odporna na ścieranie i uszkodzenia chemiczne oraz mechaniczne (głównie drobne odpryski) powstające w wyniku uderzeń.

Teoretycznie, używając farby do żelaza przeznaczonej na zewnątrz, moglibyśmy nią pomalować również elementy wewnątrz budynku, jednak w większości wypadków oznaczenia na puszkach tego zabraniają. Wynika to z trujących oparów uwalniających się podczas malowania.

Farba do drewna i metalu – dla ceniących wygodę

Wygodnym rozwiązaniem są farby do ścian, które nadają się zarówno do drewna, jak i metalu. Oprócz tych dwóch rodzajów powierzchni pomalować można nimi również wiele innych – podobnego typu. Takie uniwersalne produkty wpływają na komfort pracy – nie trzeba kupować osobnych farb do drewna i metalu, a wystarczy jeden, kompleksowy produkt. Producenci oferują wiele różnych kolorów, które nie tylko ożywią malowane przedmioty, ale dosłownie nadadzą im drugie życie!

Tego typu farby olejne do metalu i drewna stosowane są do zarówno ochronnego, jak i dekoracyjnego malowania drewna, materiałów drewnopodobnych, elementów żeliwnych, ze stali, a nawet tynków! Nadają się do wnętrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Z powodzeniem można pomalować nimi drzwi, okna, meble, lamperie, ogrodzenia, itp.

Farby do drewna - jakie najlepsze?

Na to, jaką farbę do drewna wybrać, wpływ ma kilka czynników: rodzaj malowanej powierzchni, preferowana przez nas technika nakładania farby, pożądana trwałość uzyskanej powłoki, czas schnięcia czy wymagany rozcieńczalnik. Farby do drewna dzielą się na trzy rodzaje. Warto wiedzieć, czym się różnią, znacznie bowiem odbiegają od siebie funkcjonalnością.

  • Farba do drewna kredowa

Ze względu na fakt, że do rozcieńczenia farby kredowej wykorzystuje się wodę, jest ona polecana dla alergików i małych dzieci. Ani podczas malowania, ani później nie wydziela charakterystycznego, intensywnego zapachu i jest w pełni bezpieczna dla zdrowia oraz ekologiczna. Jej dodatkową zaletą jest szybki czas schnięcia - do 30 min. Do wad należy zaliczyć niewielką trwałość gotowej powłoki.

Farba do drewna kredowa nadaje się więc do malowania powierzchni wewnątrz domu, rzadko używanych i nienarażonych na ścieranie, np. dekoracji artystycznych czy elementów dekoracyjnych. Powierzchnia pomalowana taką farbą jest matowa, opcjonalnie - z widocznymi rysunkami słojów drewna.

  • Farba do drewna akrylowa

Farba akrylowa to także opcja w miarę ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia, zdarzają się jednak przypadki uczulenia na akryl. Jako rozpuszczalnika użyjemy wody, co - podobnie jak w przypadku farb kredowych - przekłada się na brak charakterystycznego, chemicznego zapachu. Schnie nieco dłużej, ale wciąż raczej szybko - do 6 godzin.

Wytrzymałość gotowej powłoki pomalowanej akrylową farbą do drewna jest wyższa niż tej uzyskanej przy użyciu farby kredowej, nie zaleca się jej jednak do pokrywania powierzchni użytkowych. Świetnie sprawdzi się w przypadku elementów dekoracyjnych. Daje matowy, półmatowy lub satynowy efekt wizualny z opcjonalnymi rysunkami słojów.

  • Farba do drewna alkidowa

Ten typ farby potocznie określa się nazwą “farba ftalowa”. Do jej rozcieńczenia konieczny jest specjalny rozpuszczalnik do wyrobów ftalowych. Warstwa farby wydziela specyficzny, intensywny zapach w trakcie nakładania, który może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Z tego względu, farba do drewna tego typu stanowi zagrożenie dla zdrowia i środowiska.

Jej niezaprzeczalną zaletą jest bardzo wysoka trwałość powłoki i świetnie sprawdzi się w przypadku wszelkich powierzchni używanych na co dzień i narażonych na ścieranie. Po jej zastosowaniu otrzymamy jednolity, połyskliwy efekt wizualny bez widocznych słojów. Wadą alkidowej farby do drewna jest długi czas schnięcia - do 12 godzin.

Farby do drewna – jak wybrać właściwą?

Farby do drewna to bardzo szeroka kategoria produktów, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i konkretnymi cechami. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego marketu budowlanego i w alejce z farbami dosłownie przygniecie nas ilość półek z puszkami, a na nich napis „farba do drewna i metalu”. Wydawać by się mogło, że wybór farby do drewna ogranicza się jedynie do wyboru odpowiedniego koloru, jednak wcale nie jest to takie proste. Na jaki produkt się zdecydować?

Farba do drewna: biała czy kolorowa?

Kolory farby do drewna zaskakują – nie są to, jak kiedyś, jedynie odcienie zieleni, czerwieni i brązu. Obecnie kupić można przeróżne farby o zróżnicowanej kolorystyce od bieli, przez beże, brązy, czerwienie, aż po kolory niebieskie, żółte czy zielone. Farby do drewna zabezpieczają je, tworząc na powierzchni kolorową, kryjącą powłokę. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że w niewielkim stopniu podkreślają rysunek słojów (w przeciwieństwie do impregnatów bezbarwnych). W zależności od typu farby rozcieńcza się je wodą lub rozpuszczalnikiem. Te rozpuszczalne wodą nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji, jednakże powłoka, którą tworzą, jest zdecydowanie mniej odporna w porównaniu do tej stworzonej dzięki farbom rozpuszczalnikowym. Farby mogą być zarówno matowe, błyszczące, jak i półmatowe. Z tej trójki, największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne cechują się farby błyszczące.

Biała farba do drewna - jak ją wykorzystać?

Meble pomalowane na biało doskonale wpisują się w przynajmniej kilka stylów wnętrzarskich: rustykalny, vintage, shabby chic, marynistyczny, prowansalski, a także bardzo popularny w polskich wnętrzach skandynawski. Własnoręcznie bielone meble to nie tylko wspaniała dekoracja pomieszczenia, ale także powód do dumy. Farba do drewna – biała czy też kolorowa pomoże Ci odświeżyć wygląd ukochanej toaletki, cennego kredensu po prababci lub jedynego w swoim rodzaju kuchennego stołu. Do przeprowadzenia procesu bielenia potrzebne ci będą: farba biała do drewna oraz - opcjonalnie, w zależności od tego, jaki styl panuje w pomieszczeniu, w którym stanie mebel - farba w innym, wybranym przez Ciebie kolorze i woskowa świeca.

Biała farba na meblach – technika malowania ma znaczenie!

Istnieją różne sposoby pokrycia mebli białą farbą. Pierwszy, który pasuje do stylu skandynawskiego i marynistycznego, zakłada po prostu pomalowanie stołu, szafki czy krzesła białą farbą do drewna. Drugi jest nieco bardziej złożony i obejmuje wykonanie tzw. przecierki, czyli starcia wierzchniej warstwy farby do drewna. Kolory, które ten sposób uwolnisz, stworzą wspaniały efekt. Aby go uzyskać, konieczne jest nałożenie dwóch warstw farby. Najpierw, w wybranym przez siebie kolorze, np. miętowym, fioletowym czy niebieskim a następnie - wierzchniej, białej warstwy. Kolejnym krokiem jest przetarcie białej farby i odkrycie miejscami koloru ukrytego pod nią. Meble potraktowane w ten sposób, nabierają modnego “postarzonego” wyglądu. Świetnie prezentują się w aranżacjach prowansalskich, shabby chic i vintage. Uzyskany efekt spotęgujesz za pomocą dodatków i elementów dekoracyjnych w tym samym kolorze, który wyziera spod bieli. Stworzysz w ten sposób spójną, konsekwentną aranżację wnętrza. Ciekawym i bardzo przydatnym trikiem jest wykorzystanie woskowej świecy. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby potrzyj miejsca, które zamierzasz poddać przecierce woskiem. Dzięki temu prostemu zabiegowi biała farba olejna do drewna nie przylgnie dobrze do malowanej powierzchni i łatwiej będzie ją usunąć.

Przed nałożeniem farby do drewna – czyszczenie!

Bardzo istotne jest staranne przygotowanie powierzchni, którą zamierzamy malować. Od prac na tym etapie zależeć będzie bowiem nie tylko efekt końcowy – odpowiednio przygotowane prace sprawią także, że zużyjemy mniej materiałów, a co za tym idzie, koszt renowacji drewna stanie się mniejszy. Należy pamiętać, że nie powinno malować się drewna zniszczonego i brudnego – powierzchnię trzeba dobrze oczyścić z ziemi, oleju, smaru, pleśni, grzybów i wszelkich innych zanieczyszczeń. W wypadku występowania sinizn oraz przebarwień powstałych na skutek wilgoci można pozbyć się ich specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego celu. Dopiero odpowiednio oczyszczone oraz osuszone wcześniej powierzchnie można malować.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie farby do drewna i metalu?

Farby do drewna i metalu muszą być wysokiej jakości – zwłaszcza warianty uniwersalne, które mają pokrywać wiele różnych typów powierzchni. Ważne więc, by posiadały różne cechy, dzięki którym stają się trwalsze, a powierzchnie pomalowane z ich pomocą łatwiejsze w użytkowaniu.

Warto także zwrócić uwagę na elastyczność powłoki, odporność na zmywanie plam i zabrudzeń, trwałość koloru, stopień krycia, odporność na środki dezynfekujące, odporność na ogień czy wydajność.

Farby do drewna i metalu - oferta producentów

W ofercie producentów znaleźć można różne farby do drewna i metalu, przeznaczone na zewnątrz, do zewnątrz, w różnych wariantach, o innych właściwościach i w wielu wersjach kolorystycznych. W sklepie internetowym Viverto.pl znajdują się wyłącznie produkty najwyższej jakości, które gwarantują trwałość na lata.

Cena farby do metalu oraz cena farby do drewna zależy głównie od producenta, oraz od pojemności puszki, natomiast farby najlepszej jakości wcale nie kosztują tak wiele, jak mogłoby się wydawać! Farby uniwersalne – do drewna i metalu dostępne w naszym sklepie internetowym to gwarancja udanego zakupu. Co ważne, posiadamy duży wybór kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Szukasz dobrej jakości farby do drewna i metalu? Sprawdź ofertę w sklepie internetowym Viverto.

RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Zastosowanie
Kolorystyka
Wykończenie
Zakres pojemności
VIVERTO ©2024. Wszelkie prawa zastrzeżone