0

Impregnaty do drewna

(310 produktów)

W tej kategorii znajdziesz impregnaty przeznaczone do ochronnego malowania przedmiotów drewnianych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń (drzwi, okna, meble ogrodowe, boazerie zewnętrzne, altanki, domki letniskowe, płoty, konstrukcje stropów i dachów, itp.) oraz wewnątrz pomieszczeń nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi np. strychy, poddasza. Zabezpiecz drewno, by wyglądało pięknie przez długi czas!

Pokost Lniany Bezbarwny 1L Vidaron

Pokost Lniany Bezbarwny 1L Vidaron

45.00PLN / szt
W MAGAZYNIE

Dobry kolorowy impregnat do drewna – jaki być powinien?

Uginające się półki z przeróżnymi środkami do ochrony drewna sprawiają, że decyzja o wyborze odpowiedniego może być naprawdę trudna. Z drugiej jednak strony, dzięki temu mamy większe pole wyboru, a możliwości jest naprawdę sporo! Wśród nich, najpopularniejsze są bezbarwne impregnaty do drewna oraz kolorowe impregnaty do drewna. Gdy już zdecydujemy się na jedną opcję, pojawia się kolejna decyzja do podjęcia – barwa, a kolory impregnatów do drewna są naprawdę zróżnicowane!

Bezbarwny impregnat do drewna – na co zwrócić uwagę?

Ochrona i pielęgnacja drewna na zewnątrz to bardzo ważna czynność, która pozwala cieszyć się jego pięknem przez długi czas. A drewno kocha każdy – jest ciepłe, przytulne, eleganckie, naturalne, klasyczne. W wielu ogrodach znajdują się drewniane meble czy ogrodzenia, a co więcej drewno może ozdabiać także sam budynek – drewniane okna i drzwi, choć bardziej wymagające, dużo piękniej prezentują się od swoich plastikowych odpowiedników. Jak więc zadbać o wszystkie te przedmioty?

Sprawdź, jak przedmioty wyglądają po zimie

Wilgoć, zmienność temperatur czy promieniowanie UV to czynniki, które negatywnie wpływają na stan drewna. Zawsze z początkiem wiosny warto sprawdzić to, w jakim stanie są drewniane elementy w naszym ogrodzie. Pamiętać należy, że drewnu zagrażają nie tylko warunki atmosferyczne, ale też owady czy grzyby. Spójrzmy czy drewno nie poprzecierało się, wyblakło czy popękało od słońca.

Przygotuj drewno do impregnacji

By impregnat do drewna dobrze się wchłonął, należy wcześniej przygotować drewniany przedmiot do jego nałożenia. Należy w tym celu pozbyć się wszelkich łuszczących się powłok oraz pierwszej warstwy wyblakłego, zszarzałego drewna za pomocą papieru ściernego. Potem pozostaje już tylko zmycie pyłu, który powstał podczas ścierania – z pomocą przyjdzie wilgotna ściereczka.

Jaki impregnat do drewna wybrać?

Przed impregnacją warto zapoznać się z różnymi właściwościami środków impregnujących. Zarówno emalia, jak i olej czy lakierobejca mają inne właściwości. Przykładowo, olej wnika bardzo głęboko w drewno i dobrze chroni je przed wilgocią – nada się więc np. do zabezpieczenia tarasu.

Lakierobejcą z powodzeniem pomalujemy i zabezpieczymy drewniany płot lub fasadę budynku, z kolei emalią pokryjemy stare, zniszczone, drewniane meble ogrodowe. Na rynku dostępne są również środki o specjalnych właściwościach jak np. bezbarwne impregnaty ogniochronne do drewna.

Więcej szczegółowych informacji na temat różnego rodzaju impregnatów do drewna znajdziesz w dalszej części artykułu.

Do wyboru, do koloru

Minęły już czasy, kiedy do wyboru było kilka opcji i wszyscy sąsiedzi malowali swoje płoty czy drewniane meble na czerwono lub zielono. Obecnie każdy z producentów proponuje szeroką bazę odcieni – zwłaszcza brązów, którymi można ozdobić drewniane przedmioty. Kolory impregnatów Drewnochron, kolory impregnatów Vidaron, kolory impregnatów Altax czy kolory impregnatów Sadolin mogą naprawdę zawrócić w głowie, jednak jedno jest pewne – oprócz tego także zachwycą!

Impregnat do drewna - kolor a preferowany styl

Zanim zakupimy odpowiedni produkt, należy najpierw przemyśleć, w jakim stylu jest (lub będzie) urządzone pomieszczenie, w którym znajdzie się drewniany element. To samo tyczy się również sytuacji, w której impregnowane drewno umieszczone będzie na zewnątrz.

Wybierając impregnat do drewna kolor odgrywa więc kluczową rolę. Przykładowo, jeśli odnawiamy mebel, który będzie znajdować się w pokoju o loftowym klimacie, najlepiej sprawdzi się produkt w odcieniach szarości i czerni. Świetną decyzją w tym przypadku będzie popularny obecnie impregnat do drewna antracyt - minimalna domieszka szarego koloru w podstawowej czerni to strzał w dziesiątkę. Loftowe pomieszczenia bazują na takich odcieniach, a także drewnianych elementach, dlatego drewniany mebel pokryty antracytową barwą sprawdzi się tu idealnie. Jeśli jesteś fanem prostoty, z pewnością spodoba Ci się styl minimalistyczny. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie impregnat do drewna czarny, który pomimo ciemnej, głębokiej barwy zadba o widoczność słojów na drewnianym produkcie. Minimalizm w pomieszczeniach kojarzy się z przestronnością, porządkiem i wyzbyciem się nadmiaru przedmiotów, które jedynie rozpraszają. Tutaj poza czernią nada się świetnie więc impregnat do drewna biały - dzięki niemu całość nabierze przestrzeni i stanie się bardziej harmonijna. Ten kolor jest także często stosowany w ogrodach - na meblach czy płotach, ponieważ nadaje całości bardzo przystępnego, niemal rustykalnego charakteru. Jeśli brzmi to, jak klimat, który chciałbyś stworzyć na swoim podwórku, powinieneś sięgnąć po biały impregnat do drewna na zewnątrz.

Nie wszyscy jednak są fanami prostoty i minimalistycznego stylu. Wiele osób najlepiej czuje się w przestrzeniach, gdzie pojawia się więcej barw. Wśród nich najpopularniejszy jest oczywiście kolorowy impregnat do drewna. Nietypowe, ciekawe meble w najróżniejszych odcieniach są hitem ostatnich sezonów, nic więc dziwnego, że w ostatnich miesiącach wzrosła ilość sprzedaży impregnatów w odważnych kolorach. Niemniej jednak w tym zakresie nadal dominują bardziej stonowane barwy. Jednymi z najczęściej kupowanych produktów są: impregnat do drewna zielony oraz impregnat do drewna brązowy. Oba kolory nawiązują do natury, do której odwołania w aranżacji wnętrz i ogrodów są wciąż bardzo modne i popularne.

Dobry impregnat powinien zawierać substancje biobójcze

Pamiętajmy, że drewno na zewnątrz narażone jest na wilgoć, grzyby i działalność owadów – z uwagi na to każdy impregnat (czy to kolorowy, czy bezbarwny) powinien zawierać w składzie substancje chroniące przed powyższymi czynnikami. Prawda jest taka, że obecnie każdy impregnat cechuje się obecnością substancji biobójczych, jednak ważne jest, by zwrócić uwagę na ich stopień stężenia.

Impregnacja – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim pamiętajmy, że drewno musi być suche. Gdy będzie wilgotne, impregnacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Najlepiej prace wykonywać podczas słonecznego dnia, jednak upały wcale nie są wskazane – optymalna temperatura wynosi ok. 15 – 20 stopni Celsjusza. Szczegółowe informacje o sposobie nanoszenia impregnatu znajdziemy na opakowaniu, dlatego warto czytać informacje, które się tam znajdują.

Nie zasłaniajmy rysunków drewna!

Drewno jest piękne głównie dzięki swoim naturalnym słojom, które nadają mu niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju charakteru. Ważne jest, by kolorowy impregnat nie zasłaniał tego, co najładniejsze. W impregnacji chodzi bowiem o to, by wydobywać najszlachetniejsze cechy, a nie zakrywać je pod warstwą kleistej mazi. Dobrze jest więc zakupić impregnat barwiony drobnymi pigmentami barwnika.

Postaw na sprawdzony impregnat do drewna

To prawda – impregnacja drewna ma sens tylko wtedy, gdy produkt użyty w tym celu jest dobrej jakości. Kupując w Viverto.pl, można mieć pewność, że impregnacja spełni wszelkie oczekiwania, ponieważ w naszym sklepie znajdują się wyłącznie produkty sprawdzonych marek, a ich cena wcale nie musi przerażać. Dla przykładu cena Drewnochronu bezbarwnego wynosi zaledwie kilkanaście złotych za litrowe opakowanie, więc warto zdecydować się na produkt znany od lat!

Jakie impregnaty do drewna są dostępne na rynku?

Przygotowując drewniane elementy w Twoim ogrodzie na kolejny sezon, musisz zdecydować, jaki środek wybierzesz: impregnat do drewna bezbarwny czy nadający meblom lub ogrodzeniu pożądany odcień? Kolejna decyzja dotyczy rodzaju środka konserwacyjnego: impregnat do drewna na bazie wody czy rozpuszczalnika organicznego? Czym różnią się od siebie poszczególne typy impregnatów?

Zanim ruszysz na zakupy, zmierz powierzchnię, jaką chcesz pomalować. Pamiętaj, że inne preparaty są stosowane na zewnątrz, gdzie drewno narażone jest na działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, wilgoć, słońce, mróz lub gwałtowne zmiany temperatury, a inne wewnątrz. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie uniwersalne impregnaty do drewna.

Najczęściej dobre impregnaty do drewna na zewnątrz posiadają w swoim opisie dodatkową informację, na jakich powierzchniach zaleca się ich stosowanie, np. do ogrodzeń, elementów małej architektury, mebli lub elewacji. Inne środki sprawdzą się w przypadku powierzchni pionowych, a inne - w przypadku poziomych, np. tarasu. Deski tarasowe wymagają dodatkowej ochrony przed ścieraniem w postaci twardej powłoki.

Impregnat do drewna wodorozcieńczalny czy rozpuszczalnikowy?

Produkty na bazie wody są stosowane coraz częściej ze względu na swoje niewątpliwe zalety. Są całkiem bezpieczne i bezwonne, bez obaw można je więc stosować we wnętrzach lub do konserwacji zabawek.

Impregnaty do drewna tego typu mają bardzo dobre właściwości. Mogą być używane także do ochrony drewna na zewnątrz budynku. Zabezpieczają przed mikroorganizmami, owadami i wilgocią. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że można je nakładać na lekko wilgotne drewno. Nie sprawdzą się natomiast w przypadku starego, mocno wysuszonego drewna, które w kontakcie z impregnatem na bazie wody może pęcznieć lub pękać.

W przypadku bardzo suchego, starego drewna lepiej sprawdzi się impregnat do drewna na bazie rozpuszczalnika. Skuteczniej ochroni także drewno przed owadami. Podobnie jak preparaty produkowane na bazie wody, impregnaty rozpuszczalnikowe można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Co za dużo, to niezdrowo

Co ciekawe ta zasada naprawdę ma zastosowanie w przypadku korzystania z impregnatu do drewna! Nakładanie zbyt grubych warstw impregnatu to bowiem bardzo często spotykany błąd podczas prac konserwacyjnych. Malując, wydaje się nam, że im więcej preparatu nałożymy, tym drewno będzie bardziej chronione. Niestety jest zupełnie na odwrót! Powierzchnia pokryta zbyt dużą ilością impregnatu staje się bardziej podatna na łuszczenie i pękanie. Co więcej, taka gruba warstwa znacząco wydłuża czas schnięcia impregnatu oraz zakrywa rysunek drewna, przez co psuje jego naturalne piękno. Warto więc zaufać rekomendacji producenta znajdującej się na opakowaniu – wtedy będziemy mieć pewność, że drewno będzie odpowiednio zabezpieczone i nie utraci swojego naturalnego charakteru.

Jeśli masz wątpliwości, jaki impregnat do drewna wybrać, zapytaj o radę naszego fachowca!

RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Zastosowanie
Wykończenie
Grupa kolorystyczna
Zakres pojemności
VIVERTO ©2024. Wszelkie prawa zastrzeżone