0

Impregnaty

(8 produktów)
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że kamień dekoracyjny jest wspaniałą ozdobą. Jednak, aby jego naturalnym pięknem móc cieszyć się przez długie lata, należy odpowiednio o niego zadbać! Najlepszym sposobem na zabezpieczenie kamienia dekoracyjnego jest pokrycie go specjalnym impregnatem, który sprawi, że będzie prezentował się idealnie. Znajdziesz go u nas, sprawdź!

Impregnacja, czyli jak zabezpieczyć kamień

Impregnacja kamienia to niezwykle istotna czynność, która pozwoli zabezpieczyć jego strukturę w taki sposób, by móc cieszyć się nim przez długi czas. Chcąc w prosty sposób wyjaśnić, na czym polega impregnacja, można powiedzieć, że ma ona na celu zatkanie porów kamienia. Ich wypełnienie zapobiega wchłanianiu różnych niepożądanych substancji, takich jak woda czy tłuszcz. Odpowiednie zaimpregnowanie kamienia sprawia, że na jego powierzchni tworzy się jedyna w swoim rodzaju powłoka. Jest to warstwa zabezpieczająca, która doskonale chroni kamień?

Dlaczego impregnacja kamienia jest ważna?

Zdaniem ekspertów każdy rodzaj kamienia powinien być odpowiednio zaimpregnowany. Czynność ta pozwala zabezpieczyć kamień przed wilgocią, a także tworzy specjalną powłokę hydrofobową, która zapobiega tworzeniu się plam i sprawia, że woda nie przedostaje się do środka. Oprócz tego, że impregnacja chroni przed wilgocią, to pozwala też zabezpieczyć kamień przed wnikaniem tłuszczu. Jak wiadomo, plamy z tłuszczu są bardzo trudne do usunięcia, ale w przypadku zastosowania impregnatu problem ten znika bezpowrotnie. Impregnat wypełnia mikroszczeliny, które znajdują się w strukturze kamienia, przez co powierzchnia jest niezwykle łatwa w czyszczeniu. Jeżeli chcesz cieszyć się widokiem kamienia na dłużej, w pierwszej kolejności zadbaj o jego odpowiednią ochronę.

Zalety stosowania impregnacji:

  • zabezpieczenie przed wilgocią,

  • ochrona przed wnikaniem tłuszczu,

  • zabezpieczenie przed działaniem promieniowania UV, które destrukcyjnie wpływa na kolor kamienia,

  • wzmocnienie koloru lub w zależności od upodobań nabłyszczenie/zmatowienie kamienia,

  • zapewnienie odporności na plamy,

  • ochrona przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych,

  • nieskomplikowany proces impregnacji,

  • łatwość czyszczenia.

Impregnat do kamienia – jak stosować?

Impregnowanie to czynność stosunkowo prosta. Jedyne o czym należy pamiętać to, by wykonywać ją co najmniej 2 tygodnie od montażu kamienia, tak aby umożliwić wyschnięcie kleju. Impregnację zazwyczaj wykonuje się dwukrotnie. Jednak w przypadku dużej chłonności materiału, może być konieczna dodatkowa warstwa preparatu. Impregnaty do kamienia można nakładać szmatką, gąbką lub pędzlem. W przypadku powierzchni strukturyzowanych najlepiej sprawdzi się pędzel z długim włosiem, który wprowadzi impregnat do każdego zakamarka. Impregnację zaczynamy od dokładnego nałożenia pierwszej warstwy preparatu. Następnie należy zachować zalecany przez producenta odstęp czasu (zazwyczaj 1-4 godziny).

Impregnat do kamienia jest substancją zawierającą związki polimerowe, które potrzebują czasu, by rozwinąć swoje właściwości. Gdy substancja zostanie wchłonięta przez kamień, powtarzamy cały proces. Jeżeli po tym zabiegu kamień nadal będzie absorbował wodę, powinniśmy nałożyć dodatkową warstwę. Aby cieszyć się widokiem kamienia przez długi czas, wystarczy przeprowadzać zabieg impregnacji jeden lub dwa razy w roku.

Impregnat do elewacji

Elewacja jest stale narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy różnice temperatur. W przypadku mrozów, wypełnione wodą szczeliny zamarzają, a lód zwiększa swoją objętość i prowadzi do rozsadzenia kamienia. Warunki pogodowe mogą skutecznie zepsuć wizerunek elewacji. Właśnie dlatego, tak ważne jest, by odpowiednio zadbać o jej odpowiednią impregnację. Dzięki temu, że impregnaty do kamienia nie dopuszczają do wchłaniania wody oraz blokują rozwój grzybów i glonów, proces starzenia się kamienia zostaje skutecznie spowolniony.

W zależności od tego, z jakiego materiału elewację posiadamy, możemy użyć różnych impregnatów. Impregnaty do kamienia dekoracyjnego różnią się od impregnatów do kamienia naturalnego, ale są także bardziej uniwersalne produkty, które mogą pokryć fasadę budynku stworzoną np. z gipsu, betonu, piaskowca czy cegły. Są to zazwyczaj bezbarwne środki, tworzone na bazie żywic silikonowych. Tego typu impregnaty są paroprzepuszczalne, nie zmieniają koloru ani struktury materiału oraz nadają się na każde porowate podłoże. Co więcej, dodatkowo zabezpieczają przed mrozem, a nawet ułatwiają usuwanie z elewacji graffiti.

W ofercie sklepu internetowego Viverto znajdziesz bogatą ofertę impregnatów, które zagwarantują Ci skuteczną ochronę powierzchni z kamienia. Jeżeli zależy Ci na produktach najwyższej jakości, Viverto to sklep, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania!
RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Zastosowanie
Rodzaj
Kolorystyka
VIVERTO ©2024. Wszelkie prawa zastrzeżone