Izolacja przeciwwilgociowa – co wybrać?
W każdym domu znajdują się takie miejsca, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Bez wątpienia należą do nich łazienka, pralnia, inne podobne pomieszczenia gospodarcze, a także kuchnia. Specjalnej izolacji poddaje się także powierzchnie zewnętrzne, takie jak taras czy balkon. Odpowiednie zabezpieczenie przeciwwilgociowe zapewnia ochronę przed działaniem wody oraz zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni.
Izolacja przeciwwodna wewnętrzna
Do stosowania wewnątrz budynków używa się specjalnych wodoszczelnych izolacji przeznaczonych na ściany i podłogi, które nie są narażone na podsiąkanie wilgoci z podłoża oraz na ciągły kontakt z wodą. Charakteryzują się dużą elastycznością i brakiem łamliwości, tworzą podłoże pod płytki ceramiczne lub kamień naturalny. Tego typu izolacja może być z powodzeniem stosowana na płyty kartonowo-gipsowe, cementowe i gipsowe tynki, sklejki, posadzki cementowe, drewniane, istniejące już okładziny ceramiczne lub z kamienia naturalnego, odpowiednio wcześniej zagruntowane.
Przykłady zastosowania materiałów do izolacji przeciwwilgociowej
Środki do hydroizolacji przeciwwilgociowej mają zastosowanie do zabezpieczania ścian oraz posadzek w łazienkach, wewnątrz kabin prysznicowych, do ochrony ścian i posadzek w kuchniach oraz blatów roboczych, a także przed klejeniem okładzin z ceramiki lub kamienia naturalnego. Większość producentów oferuje produkty o dość szerokim spektrum zastosowania. W sklepie internetowym Viverto.pl polecamy szczególnie hydroizolację Mapei, która nadaje się do wszystkich wyżej wymienionych celów.
Na co zwrócić uwagę?
Przy zakupie hydroizolacji w płynie lub folii izolacyjnej w płynie, warto wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta. Dobrze, by kupowany produkt był od razu gotowy do użycia. Jednoskładnikowe pasty na bazie żywic ułatwiają pracę i nie zawierają rozpuszczalników. Należy zwrócić uwagę na specjalną, tiksotropową konsystencję, dzięki której nanoszenia produktu jest dużo łatwiejsze – zarówno na powierzchnie pionowe, poziome, jak i pochyłe.
Ważne, by hydroizolacja po odparowaniu wody szybko zamieniała się w elastyczną folię, która dobrze powinna przylegać do podłoża, powinna być także odporna na lekki ruch pieszy, dzięki czemu staje się idealną warstwą pod kleje do kładzenia płytek ceramicznych czy kamienia naturalnego. Odpowiednia elastyczność folii izolacyjnej pozwala na wyrównywanie odkształceń oraz naprężeń podłoża, które spowodowane są wibracjami lub zmianami temperatury. Odpowiednią hydroizolację stosować można na powierzchniach narażonych na mikropęknięcia, a jej właściwości powinny zapewnić jej odporność na wodę, wodę z chlorem, wodę wapienną oraz środki czystości i detergenty.
Przygotowanie podłoża
Przed każdą hydroizolacją należy przygotować wcześniej podłoże tak, by było mocne, stabilne i równe. Ważne jest, by było dobrze oczyszczone z kurzu, farb, wosków oraz innych substancji, które mogłyby zmniejszać przyczepność. Po oczyszczeniu i dokładnym odtłuszczeniu oraz usunięciu pleśni i luźnych części poprzez szczotkowanie lub mycie wodą, podłoże należy zagruntować odpowiednimi preparatami.
Izolacje przeciwwilgociowe zewnętrzne
Hydroizolacja stosowana na zewnątrz (tarasy, balkony, baseny) musi być szczególnie odporna na zawilgocenia, elastyczna i trwała. Na hydroizolację powierzchni zewnętrznych składa się wiele czynności oraz używa się różnych materiałów, a wśród nich np. elastycznej masy w formie folii w płynie. Po jej zastosowaniu dodatkowo można zatopić specjalną siatkę elewacyjną, zabezpieczającą przed pęknięciami masy hydroizolacyjnej spowodowanej przez pęknięcia wylewki. Masa do izolacji ma półpłynną konsystencję, a rozprowadza się ją w łatwy sposób pacą do kleju, a następnie wygładza. Ważne, by masy izolacyjnej nie pozostawiać przez długi czas bez zabezpieczenia, ponieważ uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne mogą spowodować jej zniszczenie.
Co warto kupić?
Na rynku znaleźć można wiele różnych preparatów przeznaczonych do hydroizolacji we wnętrzu oraz na zewnątrz. Koszt poszczególnych produktów zależy przede wszystkim od ich cech, a także w dużej mierze od marki.
W sklepie internetowym Viverto.pl dostępne są jedynie produkty najwyższej jakości, bo tylko one dają gwarancję tego, że prace związane z hydroizolacją będą odbywać się sprawnie oraz, że nie trzeba będzie ponawiać ich po krótkim czasie. W naszej ofercie znajdują się izolacje przeciwwodne Mapei w różnej formie. W razie pytań lub wątpliwości, jaki produkt wybrać, zachęcamy do kontaktu. Z chęcią pomożemy!