Umywalki

Obecne umywalki ani trochę nie przypominają już topornych konstrukcji sprzed lat. Ich delikatny design sprawia, że nadają łazience lekkości i charakteru, a niektóre – najbardziej wyszukane modele wyglądają niczym dzieła sztuki! Wybór jest duży, a w Viverto.pl znaleźć można zarówno umywalki nablatowe, podblatowe, ścienne, praktyczne – z szafką, małe, duże, okrągłe, kwadratowe jak te i najbardziej ciekawe – wolnostojące. A na jaką umywalkę zdecydujesz się Ty? 
Umywalka S20 5465B0030001 55x45 Vitra
Darmowa dostawa
Umywalka METROPOLE 60  5662B0030001 Vitra
Darmowa dostawa
Umywalka Arkitekt 60x46,5 6030B0030001 Vitra
Darmowa dostawa

Umywalki łazienkowe – jak wybrać odpowiedni model?

Dzisiejsze umywalki praktycznie niczym nie przypominają już tych, które znamy ze starych czasów. Obecnie umywalki do łazienki – podobnie jak miski WC – zadziwiają kształtem, designem, a nawet i materiałem. Wybór jest ogromny, a szeroka oferta producentów sprawia, że decyzja o doborze odpowiedniego modelu może nie być wcale taka prosta. Od czego zacząć przy zakupie umywalki? Postaramy się dać kilka wskazówek, na co przede wszystkim zwrócić uwagę.

Sposób montażu

To najbardziej podstawowy, a zarazem chyba najistotniejszy podział umywalek. Ze względu na sposób montażu, wyróżniamy umywalki ścienne, nablatowe, podblatowe, półblatowe, wpuszczane, naszafkowe oraz wolnostojące.

Najpopularniejszym typem są zdecydowanie umywalki ścienne. To właśnie ich znajdziemy najwięcej w sklepach i marketach budowlanych. Wyróżnia je stosunkowo niska cena i ogromny wybór pomiędzy poszczególnymi modelami. Umywalka wisząca przytwierdzana jest do ściany – coraz częściej posiada ozdobny syfon, jednak w większości wypadków jest on ukryty w specjalnym półpostumencie.

Drugi rodzaj to umywalki nablatowe. Jak sama nazwa wskazuje, umywalka wpuszczana jest w blat, jednak sposób montażu poszczególnych modeli może się od siebie różnić. Niektóre z nich montuje się tak, by ukryć tylko syfon, inne zaś tak, że sama umywalka częściowo schowana jest w specjalnym otworze. Tego typu umywalki dostępne są w niesamowitych, designerskich kształtach i nieraz stanowią ważną ozdobę całej łazienki.

Umywalki półblatowe to rozwiązanie, które spodoba się zwłaszcza tym, którzy lubią się wyróżniać. Tego typu ceramikę wpuszcza się w blat jedynie częściowo, dzięki czemu otrzymuje się bardzo ciekawą, niepowtarzalną formę.

Na uwagę zasługuje także kolejny rodzaj umywalek – mowa o umywalkach podblatowych, które cieszą się coraz większą popularnością. W tym wypadku ceramika montowana jest tak, że widać wyłącznie jej wnętrze – cała umywalka znajduje się pod poziomem blatu. Daje to wrażenie ciągłości przestrzeni, której nie zakłócają dodatkowe, wystające elementy. Podobne wrażenie dają umywalki wpuszczane. Umywalka wpuszczana w blat nie jest już jednak ukryta w całości – ponad blatem wystają jej krawędzie.

Pozostałe dwa typy umywalek to umywalki naszafkowe i wolnostojące. Umywalki z szafką to rozwiązanie, które docenią przede wszystkim osoby dysponujące niewielką łazienką. To niezwykle praktyczna opcja, ponieważ spełnia dwie funkcje jednocześnie, a jak wiadomo – w małej łazience każdy centymetr jest ważny. Umywalki wolnostojące to z kolei piękne, niesamowicie designerskie i nowoczesne rozwiązanie, które zachwyca największych miłośników piękna. Umywalki takie są jednak bardzo drogie i nadają się głównie do dużych łazienek.

Materiał

Drugą ważną kwestią, którą powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniej umywalki niewątpliwie jest materiał, z jakiego została ona wykonana. Ceramika ma służyć długie lata, więc ważne jest, by tworzyło było trwałe. Materiał jest ważny także ze względów estetycznych. Niektóre z surowców – mimo, że nie są zbyt praktyczne – pięknie wyglądają, dlatego wiele też zależy od tego na czym zależy nam najbardziej: na użyteczności czy kwestiach estetycznych?

Najpopularniejsze są umywalki akrylowe i umywalki ceramiczne. Pierwsze stworzone są z tworzywa, które pod silnym naciskiem może się delikatnie wyginać. Są najtańsze, najlżejsze, w miarę odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Umywalki ceramiczne wykonane są najczęściej z porcelany i kamionki szlachetnej. Są wysoce odporne na zarysowania, w większości niedrogie (ze względu na duży wybór), jednak należy uważać podczas ich transportu, gdyż łatwo mogą się potłuc.

Do mniej popularnych tworzyw, z których wykonuje się umywalki należą m.in. kamień i szkło. Umywalki kamienne nie cieszą się sporą popularnością głównie ze względu na cenę. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne – umywalki z kamienia są niezwykle piękne. Wykonane z marmuru czy dolomitu potrafią naprawdę zachwycać! Charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na zarysowania i stłuczenia. Wadą mogą być – poza ceną oczywiście – duża waga oraz trudniejsze utrzymanie kamienia w czystości. Pięknie komponują się z oryginalną armaturą łazienkową.

Umywalki szklane wbrew pozorom nie są tak bardzo podatne na stłuczenia, jak mogłoby się wydawać. Do ich produkcji wykorzystuje się hartowane szkło, które jest całkiem odporne na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się niebanalnym wyglądem i wpasują się do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Mogą być przezroczyste lub kolorowe, dzięki czemu łatwo dopasować je do wielu wnętrz.

Kształt

Jak nie trudno się domyślić – nadal najpopularniejsze są umywalki owalne oraz półokrągłe. Mimo to, coraz częściej decydujemy się na inne kształty, dzięki którym łazienka może się wyróżniać. Do wyboru są umywalki prostokątne, kwadratowe, ale również bardziej wymyślne – zachwycające geometryczną bryłą czy przypominające muszle, a nawet łezki!

Wymiary i koszty

Rozmiar umywalki to kwestia indywidualna, która zależy głównie od wymiarów samej łazienki. Do małych pomieszczeń polecane są umywalki narożne, półblatowe lub ścienne. Najmniejsze szerokości umywalki to 40cm i właśnie taki model powinniśmy zamontować w niewielkiej łazience. Oczywiście im szersza umywalka, tym większy komfort użytkowania, więc jeśli mamy możliwość zamontowania dużej umywalki – na pewno jest to dobry pomysł. Ciekawym rozwiązaniem jest także zamontowanie dwóch umywalek obok siebie, zwłaszcza w łazience, z której korzysta cała rodzina.
Cena umywalki zależy od wielu rzeczy i trudno określić jakąś średnią. Dla przykładu, najtańsze umywalki w sklepie internetowym Viverto.pl można kupić już za niecałe 200zł, natomiast designerskie, nowoczesne umywalki kosztują nawet 3 000zł. W razie wątpliwości i problemów z doborem odpowiedniego modelu zachęcamy do kontaktu – chętnie pomożemy!
RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Pomieszczenie
Rodzaj
Kolorystyka
Kraj pochodzenia

VIVERTO ©2017. Wszelkie prawa zastrzeżone