Patchwork to metoda łączenia kawałków materiałów, które pozornie nie pasując do siebie, komponują się interesującą wizualnie całość. Kolorowe, wzorzyste kolaże znalazły już swoje zastosowanie w modzie użytkowej i dodatkach do wnętrz, a aktualnie jednym z najciekawszych trendów są płytki tworzące patchworkowe aranżacje na ścianach i podłogach. Ich korzenie odnajdujemy w wzornictwie krajów arabskich, w których ozdobne kafle pokryte ornamentami stanowiły główny element dekoracyjny pomieszczeń. Ozdobne płytki są chętnie wykorzystywane we współczesnych wnętrzach, szczególnie, że w tworzeniu patchworku nie obowiązują żadne zasady, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Podpowiadamy, jakie płytki patchwork wybrać, aby stworzyć oryginalną aranżację ze smakiem i klasą.

Artystyczny chaos, czyli wzory patchworków

Płytki jak patchwork to propozycja nie tylko dla osób, które lubią awangardowe i odważne rozwiązania, ponieważ trend ten ma kilka twarzy. Kompozycje wzorów w krzykliwych kolorach dodają wnętrzom temperamentu, jednak zwolennicy stonowanych akcentów również znajdą coś dla siebie. Producenci płytek wykazują się ogromną kreatywnością w tworzeniu wzorów i tak powstają ciekawe kolekcje geometrycznych motywów i antycznych ornamentów jak na przykład płytka Podłogowa 1900 Calvet Gris 20×20 Vives. Miłośnicy klasyki mogą zdecydować się na patchwork w odcieniu black&white, który w ostatnim czasie cieszy się niesłabnącą popularnością. Doskonały przykład to płytka podłogowa 1900 Terrades Grafito 20×20 Vives.

Płytki patchwork zachęcają do eksperymentów – kolory ziemi możemy łączyć z klasyczną czernią, zestawiać ze sobą różne wzory geometryczne, a także zdecydować się na bardzo modne rozwiązanie, czyli patchwork ombre, antyczne ornamenty lub ozdobne kafelki stylizowane na nadgryzione zębem czasu. Możliwości jest wiele, jednak ważne jest, aby dopasować je do stylistyki, w której planujemy urządzić dane wnętrze. Sielankowe wzory przywodzące na myśl świat natury będą najlepiej pasować do stylu rustykalnego, natomiast proste, geometryczne kompozycje odnajdą się idealnie w nowoczesnych lub awangardowych aranżacjach. Fani geometrii zakochają się w płytkach podłogowych 1900 Guell 1 20×20 Vives

oraz Vodevil Octagono Musichalls Multcolor 20×20 Vives.

W jakich wnętrzach sprawdzą się płytki patchwork?

Podobnie jak w przypadku wyboru oraz łączenia wzorów płytek, decydując o umiejscowieniu płytek w stylu patchwork, ogranicza nas jedynie wyobraźnia, ponieważ z powodzeniem odnajdują się w każdym wnętrzu i w różnych wydaniach. Sprawdzą się zarówno w kuchniach utrzymanych w stylu rustykalnym czy skandynawskim, nowoczesnych przedpokojach, które potrzebują ożywiającego motywu przewodniego, jak i w klasycznych łazienkach.

Patchwork może zagościć nie tylko na podłogach i ścianach, lecz również na blacie kuchennym lub wnętrzu zabudowanej kabiny prysznicowej. Aranżacja z płytek patchwork może stanowić główny element dekoracyjny lub być jedynie akcentem w postaci ozdobnego panelu czy pojedynczych kafelków wkomponowanych w jednolitą kolorystycznie powierzchnię.

Jak łączyć płytki w stylu patchwork?

Kompozycja z płytek jak patchwork na pierwszy rzut oka może wydawać się problematyczna, szczególnie, gdy ma być głównym motywem aranżacji pomieszczenia. Należy pamiętać, że wzorzyste płytki to mocny akcent dekoracyjny, który nie lubi przesadnej konkurencji. Wybierając dominującą kolorystykę i wzór patchworkowej mozaiki musimy wziąć pod uwagę planowany lub obecny odcień ścian i mebli. Przed zakupem kafelków warto sprawdzić, czy wybrany wzór nie „gryzie się” z dominującym kolorem w pomieszczeniu.
Producenci płytek patchwork w celu ułatwienia oferują gotowe kolaże w postaci dużych płytek jak np. Deco Mat 60 x60 RAKO. W tym przypadku otrzymujemy gotową aranżację z płytek patchwork, którą możemy ułożyć w dowolne wzory – wystarczy uruchomić wyobraźnię. Wykorzystując większe, geometryczne wzory, które możemy ułożyć w iluzorycznie niekończące się sekwencje, optycznie powiększymy niewielkie wnętrze. Drobne wzory w kontrastowych kolorach ożywią i ocieplą pomieszczenia utrzymane w chłodnej kolorystyce, a także będą stanowić ciekawy akcent w minimalistycznych, oszczędnych aranżacjach.