elewacja z kamienia

Na ogólną ocenę naszego domu wpływa nie tylko aranżacja wnętrz, ale także wygląd zewnętrzny. Można pokusić się o stwierdzenie, że zewnętrzna prezentacja domu jest jego wizytówką – warto więc z równie dużą troską zadbać o ten aspekt. Można w tej kwestii postawić na klasyczne rozwiązania lub pokusić się o wykorzystanie nietypowych elementów, takich jak elewacja z kamienia. Czy kamień jest dobrym materiałem na elewację? Jak ułożyć kamień elewacyjny? Jakie środki do czyszczenia kamienia wybrać? Przedstawiamy kilka wskazówek, które będą przydatne podczas wyboru odpowiedniego materiału czy planowania wyglądu fasady domu.

kamienna elewacja domu
Fot. Stegu

Elewacja domu z kamienia – od czego zacząć?

Decydując się na elewację domu z kamienia, musimy pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii – powinna ona współgrać z innymi elementami: dachem lub samym otoczeniem. Kamień dekoracyjny naturalny jest co prawda materiałem uniwersalnym, jednak ważne jest jego odpowiednie dopasowanie, czy zwrócenie uwagi, chociażby na sam kolor.

Wykorzystanie kamienia naturalnego na elewacji, ze względu na jego trwałość, różnorodność, niepowtarzalność i najwyższą jakość, jest świetnym rozwiązaniem, a dzięki różnorodności gwarantuje to, że nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych płytek.

Co ważne, płytki kamienne na elewacje domu mogą być wykorzystane na całości ściany lub tylko w wybranych miejscach. To także decyzja, którą należy podjąć na samym początku planowania prac wykończeniowych domu. Które z rozwiązań jest lepsze? Zastosowanie kamienia wpływa na wytrzymałość fasady, jednak tak naprawdę najważniejsze jest uwzględnienie naszych indywidualnych preferencji.

elewacja z kamienia
Fot. Stegu

Krok 1: wybór kamienia na elewację 

Pierwszym krokiem w procesie tworzenia pięknej fasady jest wybór odpowiedniego kamienia elewacyjnego. Istnieje wiele różnych rodzajów do wyboru, takich jak piaskowiec, granit, wapień, łupek, marmur, bazalt kwarc czy gnejs. Wybór zależy od gustu i stylu budynku. Warto pamiętać, że kamień elewacyjny będzie widoczny przez wiele lat, dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć ten wybór.

Krok 2: przygotowanie powierzchni

Zanim przystąpimy do układania kamienia elewacyjnego, musimy przygotować powierzchnię. Oczyścić ściany z wszelkich zabrudzeń i starej powłoki farby oraz upewnić się, że powierzchnia jest sucha i równa.

Krok 3: układanie kamienia elewacyjnego

Jak układać kamień elewacyjny? Gdy po przygotowaniu powierzchni możemy przystąpić do montażu, użyjmy odpowiedniego kleju i nałóżmy go na tył kamieni. Następnie starannie przylepmy do ściany, tworząc pożądany wzór. Upewnijmy się, że wszystko jest ułożone równo i symetrycznie. 

jak układać elewację z kamienia

Krok 4: kamień elewacyjny: jak fugować?

Po odpowiednim montowaniu kamienia przechodzimy do procesu fugowania. Należy wybrać odpowiedni kolor fugi, pasujący do fasady domu, i starannie wypełnić szczeliny między kamieniami a fugą, dbając o estetyczny wygląd.

Krok 5: czyszczenie kamienia na elewacji

Jak czyścić kamień elewacyjny zewnętrzny? Po zakończeniu prac związanych z układaniem i fugowaniem czas zająć się jego czyszczeniem. Należy użyć odpowiednich preparatów do czyszczenia kamienia naturalnego, aby zachować jego piękno i trwałość. Regularne czyszczenie pomoże utrzymać dom w doskonałej kondycji przez wiele lat.

Krok 6: odnowa fasady z kamienia 

Jak odnowić kamień elewacyjny?  Jeśli zauważymy, że dom traci swój blask z biegiem czasu, nie martwmy się. Istnieją specjalne preparaty do odnawiania kamienia elewacyjnego. Można je zastosować, aby przywrócić mu pierwotny wygląd i świeżość.

biała kamienna elewacja domu
Fot. Stegu

Krok 7: koszt kamienia naturalnego

Ile kosztuje elewacja z kamienia? Koszt elewacji z kamienia może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj kamienia, jego ilość i zakres prac. W naszym asortymencie cena metra kwadratowego waha się od około 60 do 180 zł.

Krok 9: malowanie kamienia elewacyjnego

Jak pomalować kamień elewacyjny? Jeśli chcemy nadać swojej elewacji jeszcze bardziej indywidualnego charakteru, możemy rozważyć jej pomalowanie. Wybierając odpowiednią farbę elewacyjną, da się stworzyć interesujące efekty kolorystyczne, które będą doskonale komponować się z otoczeniem.

 

Wady i zalety kamienia elewacyjnego

Kamień elewacyjny posiada wiele zalet, które przekładają się na jego popularność. Jedną z kluczowych korzyści jest jego trwałość. Kamień naturalny jest dużo bardziej wytrzymały niż inne materiały stosowane do elewacji, co czyni go długotrwałym. Dodatkowo kamień elewacyjny występuje w różnych rodzajach, co pozwala na stworzenie unikalnego wyglądu i dostosowanie się do różnych stylów architektonicznych. Jego ponadczasowość i niepowtarzalność sprawiają, że elewacja wykonana z kamienia nie traci na wartości przez wiele lat. Co więcej, jest również mrozoodporny, co jest niezwykle ważne w okresie jesienno-zimowym. Nasiąkliwość kamienia jest minimalna, co oznacza, że zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne ściany budynku są dobrze chronione przed wilgocią. Różnorodność i bogactwo kolorów dają z kolei szerokie możliwości aranżacyjne.

elewacja domu z cegły
Fot. Stegu

Elewacja domu z elementami kamienia – pomysły aranżacyjne

Elewacja domu z kamienia naturalnego może stanowić jedynie część większej aranżacji. Bardzo często ten materiał zestawiany jest z drewnem. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które prezentuje się naprawdę elegancko. Do wyboru są także płytki z kamienia naturalnego, które oprócz fasady, świetnie sprawdzą się na tarasie. Coraz większym powodzeniem cieszą się także panele kamienne, cechujące się przede wszystkim szybkim i prostym montażem. Dzięki nim można zaaranżować cokół domu lub wiatrołap. 

elewacja domu

Nowoczesne domy z elewacją z kamienia

Wykorzystanie kamienia elewacyjnego pojawia się nie tylko w domach o starszym klimacie, ale także w projektach nowoczesnych budynków. W tym wypadku jednak w zupełnie innej odsłonie. Bardzo często elewacja kamienna w stylu nowoczesnym stosowana jest jako element dekoracyjny jednej ze ścian np. od strony ogrodu. Sam materiał wykorzystywany w takiej aranżacji jest zupełnie inny. 

nowoczesna elewacja z kamienia

Elewacja domu z kamienia naturalnego

Kamień elewacyjny naturalny bardzo dobrze prezentuje się jako zewnętrzne wykończenie całości ścian, zwłaszcza w przypadku jednorodzinnych domków parterowych. W tym przypadku sama aranżacja jest zdecydowanie łatwiejsza, ponieważ kolor elewacji należy dopasować wyłącznie do koloru pokrycia dachowego. Elewacja z kamienia naturalnego bardzo dobrze prezentuje się z dachówką lub blachą, która wyglądem przypomina dachówkę. Szary lub grafitowy dach bardzo dobrze prezentuje się z najprostszym rozwiązaniem, gdzie kamień przypomina cegłę. 

elewacja z kamienia naturalnego

Chociaż kamień zdecydowanie częściej wykorzystywany jest w przypadku budynków na wsiach i przedmieściach, to z roku na roku można zauważyć, że trend ten zaczyna pojawiać się także w większych miastach i w różnych stylach architektonicznych. Co ciekawe, okładzina z kamienia wykorzystywana jest już nie tylko w przypadku budynków mieszkalnych, ale także w budownictwie przemysłowym np. w siedzibach firm, które wykorzystują to rozwiązanie, aby wyróżnić się na tle swojej konkurencji nietypową aranżacją, która robi wrażenie i przyciąga klientów.

Kamień naturalny jest świetnym rozwiązaniem. Występuje w kilku kolorach, wzorach czy fakturach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie! W Viverto.pl oferujemy szeroki wybór rozwiązań zarówno do domu, jak i ogrodu. Odwiedź nasz sklep internetowy już dziś! 

Elewacja z kamienia
Fot. Stegu