Garderoba jest bardzo wygodnym pomieszczeniem, gdzie można schować odzież oraz obuwie. Wiele osób jednak zastanawia się, gdzie powinna być zlokalizowana. W tej kwestii istnieją dwie możliwości. Można urządzić garderobę ogólnodostępną dla wszystkich domowników. Wówczas jednak potrzebne jest zdecydowanie więcej miejsca. Można także zorganizować niewielką garderobę w sypialni. Nawet w niewielkim pomieszczeniu istnieje możliwość wygospodarowania miejsca garderoby, dlatego każdy z domowników może mieć własną mini-garderobę, w której będzie przechowywał wszystkie swoje rzeczy związane z ubiorem.

Garderoba w sypialni – od czego zacząć?

Przede wszystkim najważniejsze będzie wydzielenie miejsca potrzebnego na garderobę. W zależności od wielkości pomieszczenia może to być mniejsza lub większa przestrzeń. Garderoba w sypialni będzie doskonałą alternatywą dla ogromnej szafy. Można oddzielić przestrzeń za pomocą drzwi przesuwnych lub ścianki działowej. Można także zdecydować się na wykonanie bardzo oryginalnej ścianki drewnianej z wejściem. To rozwiązanie będzie idealne dla stylu vintage lub prowansalskiego. Drewno można zabezpieczyć i pomalować na wybrany kolor. Neutralna będzie w tym przypadku Emalia Olejno-Ftalowa Emakol Strong Biały 0,9L Dekoral. Osoby, którym zależy na ciepłym, przytulnym wnętrzu mogą także wykorzystać produkt Beckers Emalia Akrylowa Designer Universal Cappuccino 0,5L. Druga propozycja będzie wyróżniać się – w zależności od aranżacji wnętrza. Doskonale jednak komponuje się niemal ze wszystkimi kolorami – zarówno bielą, szarościami, brązem, jak i zielenią. Idealnie wygląda w połączeniu z bardzo popularnym w tym sezonie kolorem granatowym.

Na podobnej zasadzie może być zorganizowana garderoba w pokoju każdego domownika. Jest to bardzo nietypowe rozwiązanie, jednak znacznie tańsze niż zakup gotowej szafy lub wykonanie szafy na wymiar. Większość prac związanych z organizacją garderoby można wykonać praktycznie samemu, a koszty związane będą wyłącznie z zakupem elementów potrzebnych do stworzenia konstrukcji.

Jak urządzić garderobę od środka?

Po ustaleniu wszystkich kwestii związanych z miejscem organizacji garderoby warto zastanowić się jak ma ona wyglądać od środka. Również w tym przypadku wszystko zależy wyłącznie od indywidualnej kreatywności. Czy mają się tam znajdować wyłącznie półki i wieszaki na ubrania, czy może chcemy umieścić tam również obuwie i galanterię. Półki podobnie, jak w przypadku ścianki działowej można wykonać z drewna pomalowanego w odpowiednim, wybranym kolorze. W tym celu może zostać wykorzystana Emalia Olejno-Ftalowa Supermal 5L Ral 7047 Popielaty Jasny Śnieżka.

Ważne jest także oddzielenie samego wnętrza innym kolorem – dzięki temu można zyskać wrażenie, że wchodzimy do zupełnie innego pomieszczenia. Jednymi z najpopularniejszych kolorów w tym sezonie dla wnętrz sypialnianych, jak i dla garderoby są odcienie naturalne. Chętnie wybierane są Farba Ceramiczna Magnat Ceramic C48 Perłowy Dolomit 2.5l, Farba Ceramiczna Magnat Ceramic C29 Szary Piryt 2.5l oraz Farba Ceramiczna Magnat Ceramic C49 Kamień Faraonów 2.5l. Wciąż jednak na topie jest klasyczna, minimalistyczna biel lub delikatne odcienie, dające minimalną poświatę innej barwy. Przykładem są tutaj Farba Bondex Smart Paint Zima na Południu 2,5L Bondex lub Farba Ceramiczna Magnat Ceramic C1 Biały Diament 2.5l.

Czy aranżacja garderoby może zostać wykonana samodzielne?

Aranżacja garderoby przy dostępności nowoczesnych rozwiązań nie sprawia obecnie większego problemu. Można samemu ją zaprojektować, a nawet wykonać. Wystarczy zaczerpnąć kilku inspiracji z magazynów i dopasować je do indywidualnych potrzeb. Ciekawa rozwiązania można znaleźć także w sieci. Pomimo wielu różnych zdań, ważniejsze niż dostępne miejsce jest tak naprawdę dobre rozplanowanie przestrzeni i doskonałe wykorzystanie nawet niewielkiej ilości miejsca. Często może okazać się, że na niewielkiej powierzchni można urządzić garderobę, w której znajdzie się przestrzeń na odzież, obuwie, czy specjalne półki na biżuterię.