W jaki sposób osiągnąć ciekawą aranżację kuchni lub jadalni w momencie, kiedy na rynku dostępnych jest ogrom różnych możliwości, a każda z nich była już gdzieś wykorzystana? Czasami nietypowym rozwiązaniem może być wykorzystanie jednego z prostszych pomysłów. Bardzo ciekawą opcją może okazać się kamień na ścianie w kuchni – oczywiście pod warunkiem, że zostanie wykorzystany we właściwy sposób, a tych jest co najmniej kilka. Podpowiadamy, jak dokładnie może być zastosowany kamień dekoracyjny do kuchni oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Płytki kamienne na ścianę w kuchni – uniwersalne rozwiązanie

Kamień dekoracyjny w kuchni doskonale sprawdza się w przypadku różnych aranżacji oraz stylów – dzięki czemu jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne i tym samym praktyczne. Idealnie wygląda w kuchni wpadającej w klimaty BOHO, wpasuje się w styl minimalistyczny, jako jedyna ozdoba, ale współgra także z drewnianą klasyką, czy nieco chłodnym stylem skandynawskim. Oczywiście podstawą odpowiedniego dopasowania jest wybór takiego produktu, który kolorystycznie również będzie współgrał z pozostałymi elementami wyposażenia. Można zdecydować się na kamień ozdobny do kuchni lub na kamień naturalny – są to dwie, nieco różniące się między sobą opcje. Dla klasycznych, ale też minimalistycznych kuchni urządzonych w kolorach bieli, czerni lub szarości doskonale sprawdzi się zarówno Kamień Naturalny NERO Stegu, jak i Kamień Dekoracyjny Harvard 1 Maxstone. Do drewna będą pasować natomiast Kamień Naturalny Rusty Stones lub Kamień Dekoracyjny Parma 2 Beż Stegu.

Kamień dekoracyjny do jadalni – w jaki sposób połączyć to z kuchnią?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest zastosowanie kamienia dekoracyjnego na ścianie, które jest przedłużeniem kuchni i jednocześnie stanowi ścianę jadalni. W takim przypadku elementy kamienne stanowią ciekawy element wizualny – zarówno kuchni, jak i jadalni. Jaki dokładnie materiał wybrać w takiej sytuacji? Przede wszystkim powinien on być spójny ze stylistyką jednego i drugiego wnętrza. Doskonale sprawdzi się tutaj biel. Przykładem może być Kamień Naturalny Bianco Stegu lub Stones SIENA – Płytki kamieniopodobne z fugą.

Kamień do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na płytki imitujące kamień do kuchni, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Kamień – zarówno dekoracyjny, jak i naturalny – jest piękną ozdobą, jednak zwłaszcza w takich pomieszczeniach, jak kuchnia warto o niego dodatkowo zadbać. Jeszcze kilka lat temu unikano tego wyboru w kuchni – w obawie przed wilgocią, czy pryskającym podczas przyrządzania tłuszczem, który mógłby go zniszczyć. Są dwa rozwiązania, dzięki którym można uchronić się przed uszkodzeniami tego typu. Pierwszym z nich jest zastosowanie kamienia wyłącznie w tych miejscach, gdzie ryzyko zawilgocenia lub utłuszczenia jest znikome. To często przyczynia się jednak do problemów aranżacyjnych. Drugim sposobem jest natomiast użycie specjalnych impregnatów i zabezpieczenie kamienia, dzięki czemu może być umieszczony nad blatem, w okolicy zlewozmywaka, czy kuchenki. Zabezpieczając odpowiednio materiał, nieważne czy będzie to jasny Kamień Naturalny Bianco Stones, czy ciemniejszy Stegu Kamień naturalny GREY 40×10 – każdy z nich będzie prezentował się idealnie przez długie lata.

Kamień dekoracyjny w jadalni teoretycznie nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, jednak specjaliście polecają użycie impregnatu i w tym przypadku. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki temu można uchronić się przed zmianą koloru wynikającą z osiadającego kurzu. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku wykorzystania kamienia w jasnych odcieniach. Ponadto samo sprzątanie jest wówczas zdecydowanie łatwiejsze.

Ciekawa i nietypowa aranżacja kuchni lub jadalni? Jest możliwa – wystarczy, że w odpowiedni sposób zostanie wykorzystany coraz popularniejszy w ostatnich latach kamień dekoracyjny. Dla odważnych osób, które nie boją się eksperymentowania, specjaliści polecają także mieszanie różnych odcieni kamienia. Można zastosować w kuchni jaśniejszy – biały kamień naturalny, a w jadalni, na głównej ścianie ten sam wzór, ale w ciemnym kolorze. To zupełnie nowe spojrzenie na aranżacje
z wykorzystaniem tego materiału.