Kuchnia to serce domu, ale jednocześnie pomieszczenie o dużym natężeniu ruchu. Gotowanie, pieczenie, wspólne spożywanie posiłków i długie rozmowy — wszystko to, dzieje się w kuchni. To praktyczna przestrzeń, która jest jednocześnie przyjazną oazą, coraz częściej przechodzącą w strefę dzienną. Wokół niej krąży życie tych, którzy tam mieszkają, dlatego przy wyborze płytek nie liczy się tylko estetyka, a praktyczność i trwałość.

Poruszanie się po pozornie nieskończonym wyborze odpowiednich płytek ceramicznych do kuchni może być trudne, zwłaszcza gdy trzeba wziąć pod uwagę zarówno te podłogowe, jak i ścienne. Dziś przeprowadzimy Cię przez ten proces, abyś mógł stworzyć kuchnię dostosowaną do swoich potrzeb. 

Jakie płytki do kuchni? Sprawdź parametry techniczne 

Kafelki kuchenne muszą wyróżniać się pewnymi parametrami technicznymi, które należy wziąć pod uwagę przed ich zakupem. Pierwszym z nich jest nasiąkliwość, która odnosi się do stopnia chłonności. Aby para wodna czy tłuszcz nie wnikały w kafelki, poszukaj modeli o możliwie najniższej wartości. Następnie zwróć uwagę na klasę ścieralności. Kafelki kuchenne ścienne powinny być oznaczone II klasą, a te na podłogę — III lub wyższą. Ważnym aspektem jest również antypoślizgowość. Najwyższe oznaczenia to R10 i R11. Kolejne to twardość i wytrzymałość na zaginanie, określane parametrem MPa, który informuje, przy jak dużym natężeniu płyta się łamie. W przypadku kafli na podłogę ta wartość powinna wynosić nie mniej niż 22MPa, i 15MPa przy tych na ściany.

Płytki podłogowe imitujące kamień

Jakie płytki do kuchni na podłogę? 

Przy wyborze kuchennych płytek pierwszą ważną decyzją, jaką musisz podjąć, jest wybór odpowiedniego materiału. Ma to wpływ m.in. na budżet i długoterminowe aspekty praktyczne.

Płytki na podłogę przede wszystkim muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie oraz antypoślizgowe. W kuchni często zdarza się upuścić talerz czy garnek, dlatego warto postawić na materiały o dużej twardości. Ważne jest także, aby kafelki do kuchni były odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. W tym przypadku idealnym wyborem będzie gres.

Gres tworzony jest z kamionki szlacheckiej, a następnie poddawany prasowaniu i wypalaniu w temperaturze ok. 1300 stopni. Posiada bardzo twardą strukturę, co sprawia, że jest odporny na ścieranie i zarysowania. Radzi sobie także z zawilgoceniem i cechuje się niskim poziomem nasiąkliwości, co z kolei oznacza, że temperatury nie wpłyną na jego jakość. To także duże ułatwienie przy utrzymaniu czystości, ponieważ woda nie przenika do wnętrza kafelka. Dodatkowo, materiał ten dzielimy na różne typy, takie jak gres szkliwiony, porcelanowy czy barwiony na masie. 

Biało -szara kuchnia

Jakie płytki do kuchni na ściany?

Płytki ścienne są elementem, który odgrywa istotną rolę w wyglądzie pomieszczenia. Jakie wybrać? Przede wszystkim te, które będą łatwe do utrzymania w czystości i odporne na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne. Należy przyjrzeć się ich barwie oraz fakturze, aby pasowały do stylu całego wnętrza. 

Jednak tutaj masz większy wybór w zakresie materiałów. Płytki ceramiczne wypalane są w nieco niższej temperaturze, a do ich produkcji wykorzystywana jest mieszanka różnych surowców. Charakteryzują się wytrzymałością i trwałością. To przede wszystkim szeroka gama kolorystyczna, różnorodne wzornictwo i wiele efektownych rozwiązań dekoracyjnych. Często spotyka się pięknie zaprojektowane płytki wykonane z glazury, jednak ze względu na ich delikatną strukturę można je stosować wyłącznie na ścianach. Glazurę do kuchni jest bardzo łatwo utrzymać w czystości, co ma ogromne znaczenie, gdy płytki ścienne do kuchni są narażone na zachlapania wodą, produktami spożywczymi i gotującymi się na kuchence daniami. 

Jakie płytki do kuchni między szafkami wiszącymi? Tam można nieco zaszaleć i zastosować różne ciekawe wzory. Klasycznym wydaniem na ścianę do kuchni będą kafelki ceramiczne w małych formatach, które można ułożyć w klasyczną jodełkę i cegiełkę — horyzontalnie, pionowo lub z przesunięciem długości płytki. Innym rozwiązaniem są wzory patchworkowe i mozaiki, cieszące się coraz większym zainteresowaniem. Na topie wciąż są także heksagony i romby, które można układać na kilka sposobów i łączyć z innymi materiałami.

Drewno, beton czy może szalony wzór? Dopasuj płytki do stylu wnętrzarskiego 

Gdy już wiesz, jak dobrać płytki do kuchni pod względem funkcjonalnym, przyszedł czas na design! Obecnie na rynku znajdziemy wiele kolorów i wzorów, a także modele, które doskonale odwzorowują naturalne materiały wykończeniowe. Z łatwością zaaranżujesz je w każdym stylu wnętrzarskim. 

Styl skandynawski

Uwielbia drewno i biel. Efekt drewna można uzyskać za pomocą płytek drewnopodobnych, które wnoszą do kuchni więcej ciepła. Wykorzystując realistyczne wzory sęków i słojów, są idealnym rozwiązaniem pozwalającym zachować estetykę drewna bez ryzyka zarysowań i plam. Można je przestawiać w różne wzory, dzięki czemu są bardziej wszechstronne niż prawdziwe drewno, a także łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Naszą propozycją są płytki Nordik Wood Gold inspirowane skandynawskim drewnem i krajobrazem północy. Jako tło proponujemy Super Snow White, które są uniwersalne, ponadczasowe i eleganckie. Dodatkowo ich metraż optycznie powiększy przestrzeń. 

Styl loftowy

Do niego pasują chłodne odcienie szarości, bieli i czerni. U fanów wnętrz loftowych sprawdzą się oczywiście płytki imitujące beton. Są trwałe i proste — idealne do współczesnych kuchni. Szary kolor w stonowanej kolorystyce, zdecydowanie ułatwia połączenie z szeroką gamą materiałów, wzorów i znacząco wpływa na charakter wnętrza.  

Styl prowansalski

Do takiego stylu idealnie pasują kamienne i jasne, szare beżowe lub kremowe płytki do kuchni. W aranżacji kuchni prowansalskiej powinny znaleźć się także dodatki w postaci roślin i kwiatów. 

Styl glamour

Kochający złoto i luksus. Warto zdecydować się na kafle kuchenne w nowoczesnym stylu, lśniące, imitujące marmur, takie jak Pietrasanta Poler od marki Tubądzin. Wybierając je, można być pewnym, że staną się zaskakującym wykończeniem każdego wnętrza, dodając mu blichtru i splendoru w stonowanym, subtelnym wydaniu. 

Odważnym wyborem do kuchni są kolorowe i wzorzyste kafle. Z pewnością uatrakcyjnią wizualnie pomieszczenie i zwrócą uwagę Twoich gości. Jako płytki podłogowe mogą być również przydatne do wydzielenia różnych części jednego pomieszczenia — na przykład jadalni. Wzorzyste lub bardzo jaskrawe kafelki powinny być użyte bardziej jako element charakterystyczny dla danego pomieszczenia. Mnogość wzorów może zagracić pomieszczenie zbyt wieloma punktami centralnymi. Dekoracja zwróci większą uwagę na kolory, które faktycznie wybrałeś. Idealnym przykładem są Artisan Moss Green, umieszczone pomiędzy meblami, których ciemnozielona barwa i falista powierzchnia wprowadza do wnętrza spokoj i harmonię. To także idealna propozycja dla fanów retro, ponieważ wzór został oparty o rysy starych kafli. 

Jest jeszcze jeden aspekt, którym jest biała kuchnia. Jakie płytki do białej kuchni będą najlepsze? To dość naturalna i minimalistyczna przestrzeń, którą warto nieco urozmaicić. Warto postawić na kolorowe i szalone wzory, takie jak Carpet Vestige Natural, które swoim wyglądem nawiązują do orientalnych dywanów. Zdecydowanie będą oryginalnym wyróżnikiem w każdej kuchni i podkreślą szlachetną biel. A jakie płytki do białej kuchni z drewnianym blatem? Przy takiej aranżacji wnętrza warto postawić na klasyczne, białe płytki lub drewnopodobne modele, które swoim wyglądem nawiążą do samego blatu. 

Jakie płytki do kuchni: mat czy połysk? 

Kafelki połyskujące odbijają światło i rozjaśniają wnętrze. Nadają również bardziej eleganckiego i luksusowego charakteru, ale są o wiele mniej praktyczne. Matowe natomiast są bardziej odporne na ścieranie, co jest szczególnie ważne w kuchni, która ciągle jest narażona na zabrudzenia. Będą mniej rzucające się w oczy niż przyciągająca światło wersja błyszcząca, ale mogą być świetnym sposobem na wprowadzenie subtelnego kontrastu z innymi powierzchniami w kuchni, na przykład w całkowicie białej kolorystyce. Istnieje jednak rozwiązanie w postaci płytek lappato, które są jednocześnie matowe i połyskujące.

Warto wiedzieć, że wielu producentów proponuje te same wzory w dwóch wersjach. To przykładowo Ceramica Limone i kolekcja Navi, gdzie dostępne są modele zarówno w macie, jak i połysku.

Płytki kuchenne – dopasuj je do rozmiaru pomieszczenia

Najprostszym sposobem na wybór odpowiedniego rozmiaru płytki jest dostosowanie jej do przestrzeni. Duża kuchnia będzie w stanie obsłużyć duże lub wielkoformatowe płytki. Dzięki temu zyska efekt jednorodnej gładkiej ściany czy podłogi i spełni swoje zadanie przy nowoczesnych wystrojach. Mozaika w dużej kuchni może stracić cały swój urok, a duże płytki pomiędzy szafkami jeszcze bardziej powiększą przestrzeń.

Do małych kuchni należy nie wybierać dużych płytek. Lepiej sprawdzą się te mniejszych rozmiarów — kwadratowe bądź prostokątne. Błyszczące lub lustrzane elementy mogą również optycznie powiększyć niewielką przestrzeń. Płytki w matowej i ciemnej wersji z kolei bardzo ją pomniejszą.

Ważne jest, aby pamiętać, że płytka kuchenna ścienna powinna być komplementarna i nigdy nie może być większa niż płytka podłogowa. Użycie większej płytki ściennej zaburza równowagę i proporcjonalny wygląd pomieszczenia.

Różne rozmiary płytek tworzą ciekawą estetykę i wpływają na to, jak czujesz się w pomieszczeniu. Użycie jednego lub dwóch różnych rozmiarów i kształtów zapewni elegancki, opływowy wygląd. Trzy lub więcej różnych rozmiarów zwiększy złożoność przestrzeni i sprawi, że będzie ona bardziej zwarta.

Co zamiast płytek do kuchni?

Zwolennicy bardziej nowatorskich i designerskich rozwiązań mogą poszukiwać innych materiałów do aranżacji pomieszczenia, jakim jest kuchnia. Należy jednak pamiętać o tym, to specyficzne pomieszczenie, w którym dużo się dzieje. Nie sprawdzi się tam drewno czy panele, ze względu na słabą odporność na zarysowania i małą ochronę przed wilgocią. Zamiast płytek można zdecydować się np. na beton, lastryko, cegłę lub kamień. 

Jeśli jednak chodzi o ścianę, tu mamy już większe możliwości. Nad blatem można zaaranżować kamień, szkło, czy ozdobne płyty. Resztę ścian w kuchni można także wyłożyć tapetą czy pomalować dekoracyjnym tynkiem. 

Stworzenie wymarzonej arażacji kuchni wiążę się z niemałym wysiłkiem, ale odpowiednia posadzka to ważny element wyposażenia wnętrza. Zastosuj się do naszych wskazówek i stwórz aranżację, która zachwyci funkcjonalnością i designem. 

Odwiedź sklep internetowy Viverto.pl, w którym znajdziesz wszystko do aranżacji wymarzonego wnętrza.