Praktyczna, funkcjonalna i estetyczna. Niezależnie od stylu, w jakim ją urządzimy, taka ma być nasza łazienka. Aby dobrze zaplanować wnętrze musisz nie tylko wybrać piękne płytki i ceramikę, ale także zdecydować się na odpowiedni system mocowania toalety lub bidetu, czyli stelaż podtynkowy. Jaki wybrać i co da jego montaż opowiemy w naszym poradniku. Przed Tobą TOP lista Viverto – stelaże WC.

Stelaż podtynkowy – co to jest?

Minęły już lata, gdy w każdej łazience królowała toaleta wolnostojąca. Modele z łańcuszkiem do spłukiwania i rurami na wierzchu widać już tylko na bardzo starych zdjęciach lub filmach w stylu retro. Coraz rzadziej w polskich łazienkach spotkać można także tak zwane dolnopłuki, czyli kompaktowe miski stojące i mocowane do podłogi, połączone z dużą ceramiczną spłuczką. Dlaczego? Ponieważ technologia idzie szybko do przodu, a coraz to nowsze i funkcjonalniejsze rozwiązania szybko trafiają na podatny grunt zmian we wnętrzach.

Dzisiejsze łazienki, zwłaszcza małe w blokach, są miejscem, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Dlatego technologia, która umożliwiła podwieszenie toalety i schowanie nieestetycznych elementów montażowych – przyłączy i odpływu wody w ścianie pod płytkami – stała się momentalnym sukcesem. To popularne rozwiązanie nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w restauracjach, hotelach i budynkach użyteczności publicznej.

Zestaw podtynkowy – co to jest i czemu służy? Warto o tym wiedzieć, zanim przystąpi się do remontu lub urządzania nowej łazienki

Stelaż podtynkowy to w dużym skrócie konstrukcja nośna ze zbiornikiem wodnym, która służy do podwieszenia toalety, bidetu lub pisuaru na ścianie tak, aby podłoga pod nimi była wolna. Z jednej strony daje to dużą łatwość w utrzymaniu łazienki w czystości, optycznie powiększa wnętrze, ale także pozwala na ukrycie przed wzrokiem domowników i gości nieładnych elementów, które szpeciłyby wnętrze. Przyłącza wody, kolanka, rurki i zawory, odpływ ścieków to mało eleganckie elementy, które w wc podtynkowym można ukryć w ścianie. Zestaw podtynkowy WC to gwarancja łazienki nowoczesnej, funkcjonalnej i estetycznej.

Stelaże podtynkowe, zwane także sanitarnymi, mają ten dodatkowy plus, który odróżnia je od klasycznych stojących misek ustępowych,  że można regulować na nich wysokość montażu miski toalety czy spłuczki wraz z przyciskiem spłukującym. Możesz dzięki temu łatwo dostosować toaletę do wymagań domowników.

Jeśli zastanawiasz się, czy taki system podwieszania toalety sprawdzi się w małej łazience, bo przecież sam stelaż też zajmuje miejsce, to sprawa jest prosta. Toalety i bidety podwieszane są zaprojektowane z myślą o oszczędności miejsca i nadają się zarówno do małej łazienki, jak i dużego salonu kąpielowego.

Zasadniczo rozróżniamy 2 rodzaje zabudowy stelaży WC i są one zależne od rodzaju ściany, w której stelaż wc będzie montowany.

– zabudowa ciężka (mokra)

Stelaż do zabudowy ciężkiej przeznaczony jest do montażu bezpośrednio w ścianie murowanej. Należy go obmurować, zatynkować, a jego montaż jest pracochłonny i wymaga dużo czasu.

– zabudowa lekka (sucha)

To najpopularniejsze i najchętniej wybierane stelaże WC. Ich montaż jest szybki i łatwy, a stosować je można w zabudowie kartonowo – gipsowej i w ścianach z lekkich bloczków betonowych.

Jak obudować stelaż podtynkowy przeczytasz w dalszej części naszego poradnika.

Stelaż podtynkowy wc – jaki wybrać?

Jak wybrać odpowiedni stelaż do toalety? Czym się sugerować? Na co zwrócić uwagę?

– postaw na jakość

Jakość materiałów i sposób wykonania dla stelaży WC są kluczowe. Dlaczego? A co stanie się, jeśli spłuczka zabudowana w ścianie zacznie przeciekać? Trzeba będzie skuwać płytki, wycinać gips, rozmontowywać elementy. Jakość i trwałość stelaża podtynkowego to Twój spokój i wygoda na co dzień.

– wysokość stelaża

Na rynku dostępne są podtynkowe stelaże wc w różnych wysokościach. Obowiązuje standaryzacja, więc podzielić je można na stelaże wysokie – około 118-130 cm oraz stelaże niskie 80-90 cm jak na przykład stelaż podtynkowy Grohe Rapid SL. Kiedy może być to ważne? Gdy odpływ wody i miejsce na toaletę wypada pod oknem. Wysokość zawieszenia parapetu decyduje wówczas o wysokość stelaża. Przy wysokim stelażu podniesiona klapa toalety nie zasłania przycisku spłukującego. Przy niskim stelażu spłukać toaletę możesz po zamknięciu deski – wiele osób ceni sobie to rozwiązanie.

– możliwość regulacji ilości spłukiwanej wody

Rozwiązania eko wprowadzane są także do naszych łazienek. Dobry stelaż to taki, który codziennie oszczędza wodę. Dwudzielny system spłukiwania z możliwością wyboru ilości wody przeznaczonej na spłukanie mają spłuczki w stelażach Grohe Rapid SL, Geberit Duofix oraz Jomotech.

– szczelność spłuczki

Tak, jak pisaliśmy na początku – nieszczelna spłuczka ukryta w ścianie pod płytkami to duży kłopot. Dlatego warto wybrać stelaż podtynkowy ze spłuczką wykonaną z jednego elementu, tak zwaną metodą rozdmuchu. Nie ma wtedy charakterystycznych spawów i szwów wzdłuż krawędzi łączenia dwóch połówek spłuczki.

– kompletny zestaw

Stelaż podtynkowy, wsporniki montażowe, przycisk spłukujący, kątowniki ścienne, mata wygłuszająca – to elementy, które, oprócz samej ceramicznej miski toalety, są potrzebne do zamontowania podwieszanego WC. Możesz kompletować je sam, a możesz kupić w zestawie.

– gwarancja i części zamienne

Po czym poznać dobrej jakości stelaż podtynkowy? Po gwarancji. Im wyższa jest gwarancja producenta i im bardziej renomowana marka, tym lepszy dostęp do serwisu i części zamiennych. Popularny Geberit posiada nie tylko długi okres gwarancji, ale zapewnia także 25 lat dostępności części zamiennych.

WC podtynkowe – jak zabudować stelaż podtynkowy?

Jak zabudować stelaż podtynkowy? Jak najładniej! To nie tylko element konstrukcyjny, ale integralna część łazienki, dlatego jego obudowę warto przemyśleć.

Bez względu na to, czy wybierzesz stelaż niski, czy wysoki, zabudowa z płyt kartonowo – gipsowych musi sięgnąć do górnej granicy wysokości stelaża. Wiele osób decyduje się na wysokość zabudowy równą liczbie pełnych płytek, jakie wybiorą do łazienki. Dla przykładu – jeśli stelaż ma 118 cm, płytki mają wysokość 30 cm, to zabudowa na 120 cm zakrywa stelaż i wynosi 4 pełne płytki – nie ma docinków, płytki wchodzą na równo. Na wysokości 120 cm tworzy się wówczas półka o szerokości – ok 60 cm, i głębokości – ok 20 cm. Taka zabudowa daje Ci nie tylko przestrzeń pod samą miską podwieszaną, ale także dodatkową półkę w łazience.

Innym sposobem jest zabudowanie „kominowe” na szerokość stelaża i na pełną wysokość łazienki. Za tylnymi krawędziami stelaża można ukryć paski LEDowe i podświetlić ścianę za stelażem podkreślając atrakcyjność płytek łazienkowych.

Kolejny sposób zabudowy stelaża wc to zabudowa z oświetlonymi wnękami – jak na zdjęciach powyżej. Licząc od podłogi:

– zabudowa stelaża na 120 cm

– wnęka dekoracyjna na wysokość wybranych płytek

– wystający gzyms dekoracyjny z podświetleniem

Popularnym sposobem jest także zabudowanie stelaża na równo ze ścianą. Takie rozwiązanie częściej widuje się w średnich i dużych łazienkach, gdzie przestrzeń nad stelażem można zabudować bez poczucia straty miejsca. Na ścianie widoczny jest wówczas tylko przycisk spłuczki, który pełni także rolę dekoracyjną.

Stelaż do toalety – sprawdź nasze propozycje

Contemporary architecture design, 3d illustration. Perfect background with space for text or image.

Grohe: zestaw podtynkowy z pełnym kompletem elementów

Marka Grohe jest znana przede wszystkim jako symbol wysokiej jakości oferowanych produktów, nowoczesnych rozwiązań i unikalnego designu. To wiodący na skalę światową producent armatury sanitarnej – kupując jego produkty masz pewność, że jest to produkt na lata.

Grohe zestaw podtynkowy to pełen pakiet elementów potrzebnych do stworzenia toalety z prawdziwego zdarzenia. W jego skład wchodzi stalowa rama o wysokiej jakości, której nośność utrzymuje się na poziomie 400 kg. Producent zadbał także o praktyczny aspekt dołączając do zestawu także matę wygłuszającą. Marka Grohe znana jest z ekologicznych rozwiązań, dlatego  w komplecie znajdziesz także przycisk Skate Cosmopolitan posiadający technologię redukującą zużycie spłukiwanej wody. Ciekawym dodatkiem do zestawu jest także System Fresh, która umożliwia umieszczenie kostki do WC wewnątrz spłuczki, a nie w misie. Produkty marki Grohe to z pewnością dobra inwestycja, która posłuży nam na lata, dlatego warto rozważyć ich zakup.

Zestaw podtynkowy 3w1 Grohe Rapid SL

Stelaż podtynkowy Grohe to najwyższa jakość i tysiące zadowolonych klientów. Zastosowana w nim technologia QuickFix® ułatwia montaż w ścianie, ekologiczny EcoJoy® redukuje zużycie wody o połowę, a cichy system Grohe Whisper® daje gwarancję komfortu i możliwość montażu toalety blisko pokoju dziecięcego bez obawy, że hałas spłukiwanej wody obudzi je ze snu.

Zestaw podtynkowy Grohe Rapid SL przeszedł rygorystyczne testy wytrzymałościowe TUV, które dowiodły, że toaleta na stelażu Rapid SL utrzyma nawet 400 kg ciężar.

W zestawie znajduje się samonośna rama stalowa, powlekana proszkowo, kątowniki ścienne do mocowania w murze lub ścianie szkieletowej oraz przycisk spłukujący Skate Cosmopolitan w kolorze chrom.

Niski stelaż podtynkowy Grohe Rapid SL

Niski system instalacyjny do montażu toalety wiszącej solidnością nie odstaje od swojego wyższego odpowiednika. Ma nad nim przewagę w montażu pod oknem lub w łazience na poddaszu.

Niski stelaż podtynkowy ma także i tę zaletę, że przycisk spłukujący może być zamontowany na ścianie pionowej. Tak jak w wysokich stelażach, lub w poziomie, czyli na półce zabudowy. Przy takim sposobie montażu przycisku spłuczki będziesz miał pewność, że przypadkowe dotknięcie klapy toalety nie włączy spłukiwania. Moduł Grohe Whisper® zapewnia niezwykle ciche spłukiwanie, a EcoJoy® redukuje zużycie wody o 50% bez utraty wydajności spłukiwania.

Niski stelaż podtynkowy Grohe ma wbudowaną regulację głębokości zabudowy oraz szybką regulację i blokadę wysokości. Podobnie jak wyższy odpowiednik samonośna rama ma udźwig do 400 kg.

Stelaż podtynkowy do pisuaru Grohe Rapid SL

Toaleta podwieszana, bidet podwieszany, stelaż podwieszany do umywalki – to wszystko spotykamy w łazienkach na każdym kroku. Nie inaczej jest z pisuarami. Dzięki stelażowi Grohe Rapid SL męska toaleta publiczna w biurze, urzędzie czy w restauracji nabierze nowoczesnego i estetycznego wyglądu.

Stelaż podtynkowy do pisuaru Rapid SL ma nośność do 150 kg. Można go łatwo zintegrować z Rapid U – elementem do montażu baterii elektronicznej na podczerwień. Wysokość zabudowy to 113 i 130 cm, rama stalowa, malowana proszkowo z szybką regulacją i blokadą wysokości montażu, system QuickFix®.

System DUOFIX, Geberit

Stelaż Duofix ze wspornikami, Geberit

Samonośny system podtynkowy Geberit Duofix to uniwersalne rozwiązanie do ścian kartonowo – gipsowych. Duofix to kompletny system mocowania i szeroka gama samonośnych elementów montażowych.

Model Duofix 111.70.00.1 to tak zwana otwarta górna rama, która umożliwia montaż zarówno w konstrukcji ścian z karton – gipsu, jak i zamocowania w konstrukcji drewnianej. Spłuczka w stelażu Duofix pozwala na spłukiwanie pełne, dwudzielne lub spłukiwanie z funkcją stop. Spłuczka podtynkowa wyposażona została w izolację przeciwzroszeniową.

Dodatkowa rurka umożliwia szybkie podłączenie wody do toalety myjącej Geberit AquaClean. O toaletach myjących przeczytasz więcej TU.

Model 112.111.320 00.5 to stelaż podtynkowy do mocowania podwieszanych toalet nieprzekraczających 62 cm długości. Nadaje się do montażu w zabudowie lekkiej, czyli płytach g-k oraz w ściankach systemowych Geberit.

Geberit 111320005 pozwala na wybór trzech rodzajów spłukiwania: jednoilościowe, dwudzielne oraz spłukiwanie z funkcją „stop”. Ten model także można podłączyć do toalety myjącej Geberit AquaClean.

Stelaż podtynkowy Jomotech ze wspornikami

Marka Jomo to marka niemiecka i ma ponad 100 lat doświadczenia w urządzeniach sanitarnych! 10 lat gwarancji na stelaż, 2 lata gwarancji na uszczelki i zawory – to mówi samo za siebie.

Ten model przeznaczony jest do dwupojemnościowego spłukiwania i łączenia z przyciskami Werit Jomo. W komplecie znajdują się wsporniki montażowe do prawidłowego osadzenia w ścianie gipsowo – kartonowej lub studniowych ścianach drewnianych.

Spłuczka w stelażu Jomotech wykonana jest techniką dmuchania, dlatego zapewnia 100% szczelności. Wykonana jest z jednego kawałka tworzywa, nie ma spawów. Brak charakterystycznych styków na ich powierzchni ogranicza ryzyko pojawiania się zjawisk korozyjnych. Jomo, podobnie jak Geberit, zapewnia 25 lat dostępności części zamiennych.

Niski stelaż podtynkowy do bidetu, Jomotech

Nie tylko toaleta w łazience może być podwieszana. Dużą popularnością cieszą się także bidety podwieszane. I właśnie do tego służy ten niski model stelaża podtynkowego. Wysokość zaledwie 82 centymetrów umożliwia montaż w łazience na poddaszu lub montaż pod oknem.

Oferowane przez Viverto stelaże pozwalają na sprawny montaż systemu spłukiwania w domu czy mieszkaniu. Możesz kupić jeden z produktów przedstawionych w Top liście Viverto lub sprawdzić inne zestawy dostępne w naszym sklepie.

 

Polecane produkty