Drewno jest materiałem, które bardzo chętnie jest wykorzystywane podczas budowania wielu konstrukcji. Doskonale nadaje się do budowy domu, tarasu oraz budy dla psa. Żeby jednak drewno nie straciło swoich właściwości oraz wyglądało jak nowe przez wiele lat należy zadbać o jego właściwe zabezpieczenie. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, jak dbać o drewno i jakim preparatem najlepiej je konserwować.

mężczyzna maluje taras farbą do drewna, konserwacja drewna

Jak właściwie zabezpieczyć drewno aby wyglądało jak nowe przez lata

Domy, ogrodzenia, ławki, piaskownice, czy huśtawki ogrodowe łączy jeden bardzo ważny element – wszystkie mogą być wykonane z drewna. Popularność drewna jako materiału budowlanego wynika z jego właściwości. Jest to materiał cechujący się dużą odpornością między innymi na ściskanie, rozciąganie oraz w zależności od kierunku również na zginanie. Bardzo często konstrukcje drewniana połączone są z innymi materiałami drewnopodobnymi lub metalowymi. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybranie Dekoral – silnie kryjącej emalii do drewna i metalu, która odpowiednio zabezpieczy całą budowlę. A jakie są jeszcze sposoby do chronienia drewna i metalu przed działaniami warunków atmosferycznych? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Farba, impregnat, lakier czy olej – czym najlepiej zabezpieczyć drewno?

Ogród, fotele ogrodowe, drewniany plot pomalowany farbą do drewna

Sposobów na zabezpieczenie drewna jest kilka. W pierwszej kolejności powinieneś określić rodzaj drewna oraz jego przeznaczenie i w zależności od tego wybrać odpowiedni preparat. Do wyboru masz:

Farbę do drewna

Ta przeznaczona do stosowania zewnętrznego powinna stworzyć na malowanej powierzchni jednolitą powłokę chroniącą przed szkodliwymi działaniami warunków atmosferycznych oraz promieni UV. Decydując się na farbę do drewna musisz być świadomy tego, że zakrywasz jego naturalny wygląd (słoje, kolor, struktura). Zyskujesz natomiast trwałą warstwę, która jest odporna na plamy i zabrudzenia. Farba do drewna powinna również tworzyć powłokę elastyczną i przepuszczalną, dzięki której drewno będzie mogło oddychać. Taką farbą jest Dekoral silnie kryjąca emalia do drewna i metalu, jak sama nazwa wskazuje nadaje się również do malowania elementów stalowych i żeliwnych, co oznacza, że jednym preparatem możesz pomalować konstrukcję zrobioną z kilku różnych materiałów. Producent zadbał o szeroki wybór kolorów oraz faktur, dzięki czemu farbą możesz pomalować ogrodzenie, domek dziecięcy lub drzwi.

Impregnat do drewna

To środek chemiczny na bazie wody i rozpuszczalników organicznych. W przeciwieństwie do farby impregnat głęboko wnika w strukturę surowego drewna. W ten sposób zyskuje ono ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych oraz wilgoci, promieni słonecznych, ognia, pleśni czy glonów. Impregnat zazwyczaj wzbogacony jest o pigmenty nadające drewnu kolor (wyjątek stanowi impregnat bezbarwny). Należy tutaj dodać, że impregnat nie zakrywa naturalnego wyglądu drewna. Po jego zastosowaniu słoje i struktura drewna jest wciąż widoczna. Ponieważ powierzchnie pomalowane impregnatem nie są odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz wypłukiwanie spowodowane deszczem, należy na zabezpieczone impregnatem drewno nałożyć wosk, olej lub lakier.

Lakier do drewna

Przeznaczony jest do zabezpieczenia oraz ozdobiona elementów drewnianych. Lakier w przeciwieństwie do impregnatu nie wnika w głąb drewna, a jedynie tworzy na jego powierzchni przezroczystą lub półprzezroczystą (w zależności od wybranego rodzaju), twardą i co ważne odporną na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne powłokę. Decydując się na lakier możesz wykończyć powierzchnię drewnianą nadając jej powłokę błyszczącą, matową, półmatową lub satynową.

Lakierobejcę do drewna

To preparat, który jest połączeniem lakieru do drewna oraz pigmentu (do wyboru jest organiczny lub nieorganiczny). Jest to produkt dedykowany miłośnikom naturalnego drewna, ponieważ lakierobejca nie zakrywa jego naturalnej struktury podkreślając naturalne słoje i fakturę. Preparat impregnująco-dekoracyjny chroni powierzchnie drewniane przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią czy mikroorganizmami. Jednak w porównaniu do lakieru jest mniej trwały, dlatego jeżeli chcesz go użyć na zewnątrz przed warstwę z lakierobejcy nałóż bezbarwny impregnat do drewna,

Olej do drewna

Jest znanym od pokoleń środkiem przeznaczonym do konserwacji drewna. Olej do drewna w przeciwieństwie do lakieru, czy lakierobejcy nie tworzy dodatkowej bariery ochronnej. Natomiast wnika on głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu jest ono chronione przed wilgocią, rozsychaniem oraz pękaniem. Olej nie wpływa na naturalny wygląd drewna. Wybierając olej musisz pamiętać o regularnej konserwacji drewna.

Lazurę do drewna

Wyazuje działanie podobne do impregnatu, lakieru i lakierobejcy. Wnika ona głęboko w głąb drewna i podobnie jak inne preparaty zapewnia mu ochronę przed wilgocią i promieniami UV. Dodatkowo lazura tworzy bezbarwną powłokę, która chroni elementy drewniane przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem

Wosk do drewna

Jest substancją pochodzenia naturalnego. Po nałożeniu go na elementy drewniane tworzy na ich powierzchni cienką, nieprzepuszczalną warstwę ochronną. Na rynku dostępne są woski stworzone na bazie naturalnego wosku pszczelego i/lub roślinnego. Wosk jest idealnym preparatem do zabezpieczenia małych elementów takich jak donice, czy meble ogrodowe.

malowanie drewnianego krzesła farbą do drewna

Kiedy konserwować zewnętrzne drewniane elementy

Poza zabezpieczaniem elementów drewnianych równie ważna jest ich regularna konserwacja. Prace związane z odnawianiem drewna należy wykonywać w temperaturach dodatnich. Część producentów deklaruje, że można je nakładać nawet przy temperaturze 5°C, jednak my rekomendujemy rozpoczynanie prac konserwatorskich przy nieco korzystniejszej temperaturze wynoszącej od 10°-25°. Na zewnętrze pracę wybierz słoneczny, bezchmurny dzień, ponieważ drewno musi być suche. Jego wilgotność nie może przekraczać 25%. Dlatego nie zaczynaj pracy, gdy na trawie zauważysz rosę. Pamiętaj również, aby przed przystąpieniem do pracy sprawdzić prognozę pogody. Preparaty zazwyczaj potrzebują od kilku do kilkunastu godzin na całkowite wyschnięcie.

Dekoral emalia do drewna i metalu

Coraz częściej brakuje nam czasu. Dlatego producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów mają w swojej ofercie produkty, które nie tylko pomagają zaoszczędzić czas, ale co jest bardzo ważne doskonale chronią i konserwują. Jednym z takich produktów do zadań specjalnych jest Dekoral silnie kryjąca emalia do drewna i metalu. Jest to emalia, która nadaje się do malowania elementów:

  • drewnianych;
  • drewnopodobnych;
  • stalowych;
  • żeliwnych.
para młodych ludzi maluje meble ogrodowe farbą do drewna

Jedyne, o czym musisz pamiętać w przypadku malowania przedmiotów z żeliwa, to o wcześniejszym zagruntowaniu ich podkładem antykorozyjnym. Emalię można swobodnie używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo posiada Atest Higieniczny PZH, co oznacza, że emalia w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzkie oraz środowisko naturalnie. Można nią bez obaw pomalować wnętrza budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, w tym obiektów służby zdrowia, oświatowo-wychowawczych oraz mających bezpośredni kontakt z żywnością. Dekoral silnie kryjąca emalia do drewna i metalu:

  • chroni malowaną powierzchnię do 6 lat;
  • bardzo dobrze kryje malowane powierzchnie;
  • sprawia, że malowane powierzchnie są łatwe do utrzymania w czystości;
  • jest odporna na czynniki atmosferyczne i mechaniczne;
  • tworzy idealnie gładkie powierzchnie;
  • posiada delikatny zapach;
  • charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża;
  • tworzy elastyczną powłokę;
  • nie wymaga gruntu przy powierzchniach drewnianych;
  • zawiera obniżoną zawartość rozpuszczalników;
  • jest bardzo wydajna do 18 m2/l;
  • posiada duży wybór pojemności: 02 l, 0,9 l, 5 l, 10 l.

Dodatkowo emalia dostępna jest w aż 30 kolorach. W zależności od wybranego koloru pomalowana za jej pomocą powierzchnia będzie wykończona w macie lub połysku. Znajdziesz tutaj między innymi klasyczną biel, zmysłową czerwień, elegancką czerń, wesołą zieleń czy uspokajający błękit.

Pamiętaj! Aby uzyskać długotrwałą ochronę i wyrazisty kolor nanieś od 2 do 3 warstw emalii. W przypadku malowania renowacyjnego dopuszczalna jest 1 warstwa emalii.