Minimalizm w wystroju wnętrz to trend, który od kilku lat nie traci na aktualności. Kierując się zasadą „mniej znaczy więcej”, dążymy do maksymalnego uproszczenia przestrzeni, w której na co dzień funkcjonujemy. Rezygnujemy ze zbędnych mebli i przedmiotów, które wprowadzają chaos i nie sprzyjają wyciszeniu. Aby nasze wnętrze w stylu minimalistycznym nie było jednak przesadnie surowe i sterylne, warto wprowadzić kilka elementów, które pozwolą nam wykreować odpowiedni nastrój. Przeczytaj, w jaki sposób stworzyć minimalistyczne wnętrze idealne.

 

 

Minimalizm w praktyce

Wnętrze w stylu minimalistycznym wcale nie musi oznaczać ascetycznej przestrzeni opróżnionej z przedmiotów codziennego użytku, które sprawia wrażenie niedokończonego. W koncepcji minimalizmu przede wszystkim chodzi o wykreowanie odpowiedniego klimatu oraz pewnego rodzaju oszczędność, która porządkuje chaos i pozwala wyciszyć się, odciąć od pędzącej bez tchu rzeczywistości.

 

 

Minimalizm w mieszkaniu łączy się z określoną kolorystyką – stawiamy na stonowane, przygaszone odcienie, dominuje biel, odcienie szarości, chłodne pastele. Decydując się na wnętrze w stylu total white, należy pamiętać, aby wybrać odpowiednią, wysokojakościową farbę, dzięki której śnieżna biel utrzyma się na ścianach w nienaruszonym stanie. Doskonałym wyborem będzie farba ceramiczna Magnat Ceramic C45 Biały 2.5l lub farba akrylowa Akrylit W Biały 10l Dekoral. Minimalistyczny styl wnętrza to jednak nie tylko biel, z powodzeniem możemy sięgnąć również po zgaszone odcienie pastelowe takie jak np. Magnat Ceramic C58 Mglisty Krzemień 2.5l czy Magnat Ceramic C4 Perła Północy 2.5l.

 

 

 

 

 

Łazienka w stylu minimal 

Minimalistyczna stylistyka lubi surowe, chłodne materiały, które szczególnie sprawdzają się w łazienkach. W tym pomieszczeniu bez obaw możemy postawić na połączenie kamienia i niewykończonego drewna, a także płytki imitujące cegłę lub marmur. Im prościej, tym lepiej. Pożądanym materiałem jest również szkło – wybieramy kabiny prysznicowe z przejrzystymi, przeszklonymi szybami, aby wizualnie nie zamykać przestrzeni.

 

 

W minimalistycznych wnętrzach łazienek możemy bawić się łączeniem różnych materiałów, takich jak gresowe płytki imitujące beton Backstage Ash Rect. 60×60 Flaviker czy Unika Grey Rect. 60×60 ABK Ceramiche z kamieniem elewacyjnym, który można zastosować również w środku np. Oviedo 1 Stones. Jeżeli kamienna, betonowa łazienka prezentuje zbyt surowe oblicze, możemy je złagodzić wprowadzając do wnętrza drewno w ciepłych odcieniach, które z kamieniem i betonem tworzy duet idealny. Drewniane elementy w postaci blatu pod umywalkę, półek czy  panelu z płytek drewnopodobnych to akcent, który doda minimalistycznemu wnętrzu trochę ciepła.

 

 

Również w kwestii armatury łazienkowej stawiamy przede wszystkim na oszczędność i prostotę formy – wybieramy funkcjonalne egzemplarze o eleganckiej linii takie jak umywalka nablatowa Konglomerat Lea 564C 56×32 Marmite, do której dobieramy minimalistyczną baterię umywalkową np. PURAVIDA15070400 HANSGROHE.

 

 

Oszczędność dodatków

Minimalizm nie lubi natłoku zbędnych przedmiotów, ceni prostotę i uniwersalny charakter przedmiotów codziennego użytku. W minimalistycznej sypialni zagospodarujemy przestrzeń w taki sposób, aby jak najmniej zaburzać spokój tego miejsca. Ważną funkcję w minimalistycznych wnętrzach pełni oświetlenie – to dzięki niemu możemy nieco złagodzić surowy charakter tego stylu i zbudować bardziej domowy, ciepły nastrój.

 

 

W kwestii dodatków i elementów dekoracyjnych stawiamy na umiar – jeżeli lubimy rzeźby, wybieramy jedną lub dwie, podobnie obrazy, fotografie i inne ozdoby. W tym wypadku mniej znaczy więcej. Nieodłącznym elementem wnętrz w stylu minimalistycznym są żywe rośliny zielone, które na tle uporządkowanej, oszczędnej w detale przestrzeni prezentują się niezwykle estetycznie.