Imitacja cegły na ścianie w nowoczesnym wnętrzu

Uwielbiana dziś przez wielu cegła dekoracyjna, jeszcze kilkanaście lat temu była uznawana za niewykończoną ścianę. Na elewacjach budynków natomiast wypierał ją efektowny kamień naturalny. Współcześnie cegłę znaleźć można zarówno w luksusowych apartamentach, eleganckich hotelach, na elewacjach nowoczesnych budynków, jak i w wielu innych stylowych aranżacjach. Zobacz, jak efektownie może wyglądać wnętrze zwieńczone motywem cegły. Zapraszamy do lektury pełnej ceglanych inspiracji.

Salon z czerwoną cegłą - płytki cegłopodobne Monsanto Stegu

Cegła dekoracyjna – hit aranżacji wnętrz

Czy dziś ktoś potrafi sobie wyobrazić loftową łazienkę (napisaliśmy o niej poradnik), rustykalną kuchnię czy industrialny salon bez cegły? Może być to trudne, bo cegła, jak żaden inny materiał nadaje tym wnętrzom charakterystycznego dla tych stylów efektu aranżacyjnego.

Przez długie lata cegła traktowana była jedynie jako element konstrukcyjny i służący do budowy, a nie do dekoracji. Kojarzono ją z zachwycającą architekturą gotycką i chętnie używano jej na elewacjach. Podziwiana była za swoją różnorodność kolorystyczną (od jasnoczerwonej, przez ciemnowiśniową, po niemal czarną), ale do wnętrz zapraszana była rzadko. Aż nadszedł boom aranżacyjny pod postacią mody na styl loftowy i industrialny.

Klasyczna cegła ma charakter, ale wymaga sporej przestrzeni. Prawdziwy ceglany mur ma dość dużą grubość, przez co nie w każdym mieszkaniu można sobie pozwolić na jego postawienie. Na szczęście producenci stworzyli alternatywę. Miłośnicy cegły, którzy chcą nią wykończyć swoje mieszkanie w bloku, np. salon lub łazienkę, mogą kupić tzw. płytki dekoracyjne. Cegła jest ich inspiracją i pierwowzorem, ale ponieważ taka płytka tworzona jest z gipsu lub betonu, toteż łatwo się ją przycina i układa. W przeciwieństwie do tradycyjnej cegły, płytki cegłopodobne nie wchłaniają wody. Bez obaw zatem można stosować je w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Naturalna cegła jest bardzo higroskopijna, przez co nie nadaje się do łazienki i kuchni, jak i innych miejsc narażonych na bezpośrednie działanie wody. I tam właśnie sprawdzi się imitacja cegły – płytki cegłopodobne.

Gdzie jeszcze sprawdzi się cegła dekoracyjna? Na ścianach wewnętrznych – to jasne, ale będzie także doskonałym materiałem wykończeniowym na zewnątrz budynku. Płytki imitujące cegłę do wnętrz wykonane są zazwyczaj z gipsu. Natomiast płytki cegłopodobne wykonane z betonu przeznaczone są zarówno do wykańczania wnętrz, jak i zewnętrznych ścian budynku. Swoją rolę odegra w formie dekoracyjnych fragmentów na elewacji, ale można nią pokryć także całe ściany budynków.

Ściana z cegły w mieszkaniu - inspiracja - płytki loft stegu

Imitacja cegły na ścianie w nowoczesnym wnętrzu

Marzy Ci się szybka i stylowa metamorfoza wnętrza, ale chcesz uniknąć generalnego remontu? Cegła dekoracyjna na ścianę jest wyborem, który w pełni Cię usatysfakcjonuje.

Ściana z płytek imitujących cegłę to idealny pomysł, aby łatwo i tanio odmienić wnętrze i nadać mu zupełnie nowy charakter. Płytki cegłopodobne są cienkie i lekkie dlatego nie obciążają ściany. Nie zmniejszają powierzchni pomieszczenia i co ważne, są niezwykle łatwe w montażu oraz dostępne w różnych kolorach. Dzięki tym cechom możesz szybko uzyskać efekt, o jakim marzysz. Za pomocą cegieł dekoracyjnych możesz stworzyć wnętrze surowe i industrialne lub przytulne i pełne domowego ciepła.

Nie musisz skuwać tynków, budować ścian ani ingerować w konstrukcję tych już istniejących. Wystarczy ułożyć ceglane płytki na ścianie i nowy look wnętrza gotowy! Cegła to szyk i styl o wielu twarzach. Możesz zastosować ją nie tylko w mieszkaniu i w domu. Z powodzeniem wykończysz nią elewację budynku, a także zaaranżujesz klimatyczną kawiarnię, sklep czy restaurację. Poznaj najmodniejsze odcienie płytek cegłopodobnych i sprawdź, które z nich najlepiej sprawdzą się u Ciebie.

Białe płytki cegłopodobne w kuchni - cegła dekoracyjna z fugą Parma Stegu

Cegła dekoracyjna biała – do czego pasuje?

Choć najdłużej w historii znana jest czerwona cegła, to jednak jej biały odpowiednik wybierany jest do nowoczesnych aranżacji znacznie częściej. Największą popularnością cieszy się cegła dekoracyjna biała w aranżacji sypialni i salonu. Biała cegła za zagłówkiem łóżka lub na ścianie z telewizorem, gości w romantycznych aranżacjach w stylu boho i nierzadko w modnych wnętrzach w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Należy jednak pamiętać, że cegła dekoracyjna, nie jest dekoracyjna tylko z nazwy. Z tego też powodu nie lubi konkurencji. By uniknąć wrażenia przeładowania i przesytu, nie należy łączyć jej z innymi wyrazistymi materiałami wykończeniowymi.

Biała ściana z cegły w salonie - płytki cegłopodobne Parma 1 Stegu

Biała cegła dekoracyjna w przedpokoju to kolejny z pomysłów, który efektownie udekoruje Twoje mieszkanie. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w industrialnych wnętrzach, lecz również w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym, awangardowym bądź minimalistycznym. Spraw, by w tych wnętrzach cegła dekoracyjna stała się główną atrakcją.

Cegła na ścianie w charakternym stylu - kamień elewacyjny Piatto Red, Cerrad

Cegła dekoracyjna czerwona – gdzie zastosować?

Czerwień jest kolorem trudnym w aranżacji i polecanym zaledwie w dodatkach lub naprawdę niewielkich elementach. Budzi bowiem skrajne emocje i nie pozwala się wyciszyć. Wyjątek stanowi cegła dekoracyjna. Ceglana czerwień jest znana od stuleci i choć dziś większą popularnością cieszy się jej biała odsłona, to czerwona cegła ma wciąż wielu zwolenników.  

Naturalna cegła i drewno to materiały, które niezbyt dobrze sprawdzą się w łazience czy kuchni. Wilgoć im nie sprzyja. Jeśli marzysz o cegle i drewnie na ścianie w łazience, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór płytek, które je imitują. Możesz wybierać spośród naprawdę wielu propozycji kolorystycznych, a także modeli o różnej fakturze i rozmiarze poszczególnych cegiełek i płytek. Opcji jest naprawdę wiele – dzięki temu Twoja ściana z cegły i drewna będzie idealnie spersonalizowana i dopasowana do całości wystroju. Pamiętaj, by układać cegły losowo, bez dobierania ich pod kątem zbliżonego odcienia. Ściana dzięki temu będzie wyglądała bardziej naturalnie, a Ty unikniesz nieestetycznych plam kolorystycznych.

Łazienka z cegłą - loftowa aranżacja

Ze względu na swoje właściwości, płytki imitujące cegłę są świetnym wyborem do łazienki. Jeśli zdecydujesz się na cegłę dekoracyjną w aranżacji, pamiętaj, by nie układać jej w całej łazience. Zaakcentuj nią wybrane fragmenty – obudowę stelaża toalety lub ścianę za umywalką.

Salon z białą cegłą na ścianie - inspiracja

Cegła dekoracyjna. Salon jak marzenie

Dziś rynek wnętrzarski unika stawiania wyraźnych granic i podziałów. Materiały do tej pory uznawane za konstrukcyjne, wkraczają dziś na salony w zupełnie nowej roli – dekoracyjnej. Tak właśnie sprawa wygląda z cegłą. Coraz więcej salonów ma w sobie ten uniwersalny dodatek czyniąc przestrzeń wyjątkową pod kątem wizualnym.

Wybierając miejsce docelowe dla cegły w salonie, pamiętaj, by zdecydować się na pokrycie całej, jednej ściany lub wnęki. Losowo ułożone pojedyncze cegiełki lub takie ułożone we wzory nie wyglądają najlepiej i szybko się nudzą.

Nowoczesny salon z szarą cegłą na ścianie - inspiracja

Znamy już potencjał czerwonej cegły i to, jak bardzo lubią ją miłośnicy loftów. Biała cegła dekoracyjna też nie ma przed nami tajemnic i chętnie sięgają po nią miłośnicy klimatów scandi i boho. A co z osobami poszukującymi czegoś bardziej wyrafinowanego? W ich przypadku świetnie może sprawdzić się szara cegła dekoracyjna. Kolor uniwersalny, pasujący zarówno do wykończeń drewnianych, jak i metalowych. Minimalistyczny i stanowiący doskonałe tło dla rozbudowanych aranżacji. Możesz pomalować resztę ścian na taki sam odcień, a cegła wtopi się w wystrój i dostosuje do wnętrza. Trójwymiarowość cegły sprawi, że mimo szarego koloru codziennie uzyskasz inny, oryginalny i zaskakujący efekt. Pamiętaj, aby dobrze doświetlić taką ścianę, by móc w pełni cieszyć się jej dobrym wyglądem.

Płytki cegłopodobne w kuchni czarno białej - płytki Malmo Stones

Cegła dekoracyjna w kuchni

Imitacja cegły na ścianie w kuchni to idealne rozwiązanie dla miłośników stylu loftowego. Świetnie współgrać będzie z drewnem i chromem. Uzupełni się z frontami szafek na wysoki połysk, a także efektownie będzie prezentować się jako tło dla ziół i roślin domowych.

W kuchni cegła dobrze wygląda zarówno w jasnym, jak i ciemnym otoczeniu szafek i blatów. Wszystko zależy więc od Twoich upodobań. Ze względu na głęboką fakturę, która upodabnia płytki cegłopodobne do ich naturalnego pierwowzoru, nie poleca się układania cegieł bezpośrednio przy kuchence gazowej czy indukcyjnej. Ich charakterystyczna chropowatość może utrudniać utrzymanie płytek w czystości. 

W aranżacjach kuchni z wyspą i w aneksach kuchennych z wyraźnym podziałem na część kulinarną i wypoczynkową, dobrym pomysłem jest ułożenie płytek imitujących cegłę na półwyspie lub wyspie. Uzyskasz wtedy efekt barowy, tak bardzo lubiany przez miłośników wnętrz loftowych i nowoczesnych. Cegła dekoracyjna Stegu nadaje się do tego idealnie.

Salon z białą cegłą i szarym wypoczynkiem - inspiracja Parma Stegu

Cegła dekoracyjna – jak kłaść?

Układanie płytek imitujących cegłę nie różni się od układania innych płytek ściennych. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża – powinno być czyste, równe i dobrze zagruntowane. Zwłaszcza jeśli wcześniej ściana pomalowana była farbą lateksową (o zaletach farb pisaliśmy w artykule „Porównanie farb do ścian – farba lateksowa, akrylowa, ceramiczna czy hydrofobowa?”).

Po oczyszczeniu i zagruntowaniu ściany możesz przystąpić do układania płytek. To naprawdę łatwiejsze niż przyklejanie tapety. Istnieją szkoły mówiące, by układać płytki od dołu, ale są także osoby, które zaczynały układanie od sufitu. Najważniejsze, by cegły gipsowe przyklejać na odpowiednim kleju, nakładając go pacą zębatą na ścianę i na spód płytki. Płytkę należy następnie docisnąć do ściany i usunąć nadmiar kleju jeszcze przed jego związaniem. Przyda się wiaderko z gąbką do usuwania zanieczyszczeń na bieżąco. Po zaschnięciu, klej i fuga mogą pozostawić nieestetyczne zacieki, które trudno będzie usunąć.

Fuga do spoinowania płytek imitujących cegły musi mieć gęstą konsystencję wilgotnej ziemi, by dała się łatwo formować, wciskać w szczeliny i by nie spływała po ścianie. Fugowanie jest pracochłonne, ale na szczęście istnieją wyciskarki do fugi, które przyspieszają pracę.

Oczyszczanie powierzchni płytek ceglanych z resztek zaprawy najlepiej zacząć zaraz po wykonaniu fug, po upływie około 1 godziny. Pełne związanie zaprawy to około 12-24 godzin.

Narożniki - imitacja cegły do wnętrz

Cegła dekoracyjna z fugą – stylowe ułatwienie

Spoinowanie cegieł nie jest rzeczą łatwą ani szybką, dlatego na rynku pojawił się produkt rewolucjonizujący ten proces – cegła z fugą. Stegu ma w swojej ofercie zarówno cegły proste, jak i narożniki z gotową listwą imitującą fugę. Przyklejasz płytkę na ścianę i gotowe!

Łazienka w stylu industrialnym z cegłą na ścianie

Płytki cegłopodobne – ponadczasowa ozdoba wielu wnętrz

Płytki imitujące cegłę nadają wnętrzu nostalgicznego charakteru. Dużym atutem cegły jest fakt, że stanowi uniwersalny i ponadczasowy dodatek. To sprawia, że zastosowanie jej w mieszkaniu jest bardzo bezpiecznym zagraniem aranżacyjnym, który latami będzie wyglądać modnie i świeżo. Oprócz tego cegła stanowi wyróżnik wielu najmodniejszych stylów wnętrzarskich, takich jak styl loftowy, skandynawski czy nowoczesny. Ponieważ jest wizytówką kilku stylów, z powodzeniem mogą po nią sięgać osoby o skrajnych gustach aranżacyjnych.

W sklepie viverto posiadamy mnóstwo rodzajów płytek cegłopodobnych, po które sięgać mogą zarówno osoby ceniące delikatniejszy, jak i bardziej charakterny styl wnętrz. Poznaj naszą ofertę i urządź się tak jak lubisz na viverto.pl

Płytki cegłopodobne białe do nowoczesnych wnętrz - Parma biały stegu

Ceglana ściana w mieszkaniu w salonie

Kamień elewacyjny cegiełki Piatto Sand cerrad

Płytka cegłopodobna czerwona w rustykalnym wnętrzu

Płytka cegłopodobna na ściane do mieszkania w stylu rustykalnymCountry Stegu

Płytki cegłopodobne na elewację domu Monsanto Stegu

Szare płytki cegłopodobne w nowoczesnym salonie w stylu loft Boston Stegu