0

Efekt betonu

(13 produktów)
Sztuką projektowania oraz urządzania wnętrz na najwyższym poziomie jest wykorzystywanie z pozoru zwykłych materiałów i zamiana ich w coś niekonwencjonalnego. Tak jest właśnie z betonem, który nie musi ozdabiać wyłącznie posesji, ale również domowe czy też firmowe wnętrza. Użycie tego materiału jest niezwykle modne w ostatnich latach i często sięga się po niego przy wykańczaniu nowoczesnych i designerskich przestrzeni. Beton świetnie wygląda w towarzystwie metalu, szkła i surowego drewna. Efekt betonu na ścianie wykorzystywany jest nierzadko w awangardowych pomieszczeniach i stawiają na nie zwolennicy nowatorskich oraz odważnych rozwiązań dekoratorskich.

Beton dekoracyjny: dlaczego warto?

Czy warto sięgnąć po beton dekoracyjny? Cena jest wyższa niż w przypadku farb, ale efekt jest zdecydowanie ciekawszy! Warto więc zainwestować w ten surowiec i postawić na nowoczesność. Farba, beton, czy tapeta… Jest wiele możliwości na pokrycie ściany - efekt betonu, mimo wszystko, nie ma sobie równych. Tynk dekoracyjny jest o wiele prostszy w nałożeniu i późniejszym utrzymaniu w dobrym stanie niż prawdziwe płyty betonowe. Dodatkowo nie różni się wizualnie od prawdziwego betonu, więc absolutnie nie kojarzy się z tandetą i kiczem, lecz dobrym smakiem i awangardą..

Jak osiągnąć efekt surowego betonu na ścianie?

Na rynku jest wiele materiałów, które pomogą Ci stworzyć ściany, które wyglądają jak surowy beton. Aranżację tego typu ściany możesz zlecić ekipie remontowej. Natomiast nie jest to jedyna opcja. Wyczerpujące opisy na opakowaniach i liczne poradniki w Internecie przeprowadzą Cię przez cały proces. Pamiętaj - poza tynkiem dekoracyjnym będziesz potrzebować również farby podkładowej i lakieru rustykalnego.

Zacznij od przygotowania podłoża pod tynk dekoracyjny. Efekt betonu na ścianie osiągniesz po uprzednim zadbaniu o podłoże. Na ścianę nałóż więc farbę podkładową. Dlaczego jest to tak ważne? Farba podkładowa wzmacnia podłoże i wypełnia nierówności. Dzięki niej powierzchnia jest równa, a nakładane na nią farby dłużej cieszą oczy gości oraz lokatorów żywymi, intensywnymi kolorami. Farba podkładowa oddziela bowiem nałożoną farbę od surowej ściany, co hamuje chłonność i zapewnia dużą przyczepność kolejnych nakładanym farbom.

Kiedy już ściana jest zabezpieczona, możesz zabrać się za nakładanie dekoracyjnego tynku. Efekt betonu zależy od użytych narzędzi. Do aplikacji masy najlepiej sprawdzi się paca wenecka. Jeśli zależy Ci na charakterystycznej, nierównej strukturze betonu, po kilku minutach od nałożenia przyłóż całą pacę do powierzchni i odrywaj ją prostopadle od płaszczyzny. Uwaga - wygładzając powierzchnię, nie dociskaj mocno pacy do warstwy betonu.

Na koniec całość zabezpiecz lakierem, który nabłyszcza powierzchnię i znacznie ułatwia późniejsze dbanie o czystość.

Trwalszy niż farba: efekt betonu na ścianie

Beton aranżacyjny jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zaletą, którą docenisz w tym wykończeniu, jest też odporność na wilgoć. To dlatego coraz częściej pojawia się w kuchniach i łazienkach. Para wodna nie jest w stanie mu zaszkodzić w porównaniu do zwykłej farby albo fug, które z czasem ciemnieją i mogą stracić na atrakcyjności.

Materiał możesz zakupić w dwóch formach: w proszku albo jako gotowy do użycia płynny produkt. Proszek musisz rozmieszać z wodą. Gotowe masy natomiast mają już w sobie mineralne wypełniacze, które powodują tworzenie się typowych dla betonowej powierzchni ubytków i wżerów. Jak więc sam widzisz, efekt surowego betonu na ścianie nie jest więc ciężki do osiągnięcia.

Dopasuj materiał do swoich potrzeb

Uważasz, że szara masa betonowa może być przytłaczająca w mieszkaniu? Wcale nie musi tak być. Użycie betonu dekoracyjnego wcale nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z kolorowego ozdabiania ścian. Do masy dodaj pigment w kolorze, który uzupełni klimat danego wnętrza. Jak wspomnieliśmy wcześniej, również kształt nierówności zależy od ciebie. Możesz stworzyć wgłębienia albo imitację desek. Po prostu wybierz efekt dekoratorski, który najbardziej Ci odpowiada i ciesz się niesamowitą metamorfozą wnętrza!

Beton dekoracyjny w domu

Gdzie można ozdobić ścianę efektem betonu? Najczęściej jest to salon. Dobrym wyborem jest ściana, na której tle stoi coś jaśniejszego. Jeśli wywołasz kontrast, pomieszczenie się rozjaśni. Ściana z betonu nie zleje się z wyposażeniem, ale zostanie mocnym punktem, który będzie zwracał na siebie uwagę i stanie się częścią całościowej kompozycji. Na gotowej ścianie możesz powiesić kwiaty w drewnianych skrzyniach. Stworzy to styl bliski naturze czy modnemu ostatnio stylowi wabi-sabi.

Nie tylko w salonie sprawdzi się tynk dekoracyjny - efekt betonu może być też motywem przewodnim w łazience. Połączony z płytkami w kolorze beżu, bieli czy szarości, dobrze skomponuje się z porcelanowym wyposażeniem łazienki i szklaną kabiną prysznicową. Aby ocieplić wnętrze, wystarczy odpowiednie oświetlenie z żarówkami o ciepłej barwie światła.

Inspirując się magazynami i starymi loftami, beton dekoracyjny można nałożyć także na sufit. Wtedy jednak lepiej zrezygnować z ozdabiania również ścian, ponieważ u niektórych osób może wywołać to wrażenie bunkra, który zdecydowanie nie kojarzy się z relaksem i może stracić na przytulności.

RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Zastosowanie
Kolorystyka
Wykończenie
Zakres pojemności
VIVERTO ©2024. Wszelkie prawa zastrzeżone