Fuga do płytek – jak wybrać odpowiednią?
Choć największą wagę zawsze przykładamy do typu płytek ceramicznych i ich wyglądu, to jednak kleje do płytek, jak i fugi są równie istotnym materiałem, niezbędnym do uzyskania pożądanego efektu. Wybór fugi do płytek ceramicznych może okazać się trudny, ponieważ występują one w wielu wersjach ze zróżnicowanym składem chemicznym. Od zawartości danych substancji chemicznych uzależnione jest z kolei zastosowanie danej fugi. Inne nadadzą się do wnętrz, a inne na zewnątrz. Jak wybrać więc fugę odpowiednią?
Fuga cementowa
Niegdyś fugi cementowe nie cechowały się raczej trwałością, nie były odporne na ścieranie, a co więcej łatwo się wymywały. Te dostępne teraz zdecydowanie różnią się składem chemicznym, dzięki czemu ich jakość jest dobra, fugi są wytrzymałe, a możliwości ich stosowania są znacznie bardziej szerokie. Na rynku dostępne są także specjalne emulsje dodawane do tego typu fug w celu ulepszenia ich parametrów, takich jak odporność na wodę czy elastyczność. Fugi cementowe nadadzą się do spoinowania mozaik, kamienia naturalnego czy nawet szklanych pustaków. Z powodzeniem można stosować je w łazience i kuchni (zarówno na podłodze, jak i ścianie). Wersje fugi cementowej z grubym ziarnem nadadzą się także jako spoiwo płytek elewacyjnych i tarasowych
Fuga cementowa elastyczna
To pewien rodzaj fugi cementowej, który został unowocześniony, a co za tym idzie jest trwalszy i nadający się do szerszego zastosowania. Fugi te charakteryzują się szybkim wiązaniem i schnięciem. Dodatkowo odporne są na ścieranie, powstawanie wykwitów oraz plam, a na ich powierzchni nie rozwijają się grzyby i pleśń. Podczas wyboru fugi cementowej elastycznej, warto zwrócić uwagę na to czy posiada ona specjalne właściwości hydrofobowe, dzięki czemu staje się bardziej odporna na zabrudzenia i nasiąkliwość. Zaletą uelastycznionych fug cementowych niewątpliwie jest fakt, że przez długi czas zachowują one jednolity, pożądany kolor. Stosowane są jako spoiwo różnego rodzaju płytek ceramicznych (fuga do gresu, mozaiki, klinkieru, kamienia naturalnego, a nawet szkła). Nadają się nie tylko do wewnątrz, ale także i na zewnątrz, na ściany oraz podłogi do kuchni, łazienki, na taras, balkon, jak również basen. Krótko mówiąc, fugi te są materiałem uniwersalnym.
Fuga akrylowa
Ten rodzaj fug docenią osoby, które stawiają na wygodę, ponieważ nie wymaga on rozrobienia z wodą. Ich konsystencja przypomina pastę, która odporna jest na pleśń i wodę. Kupuje się je podobnie jak farbę – wybiera się bazę, barwioną następnie na pożądany kolor. Fugi akrylowe polecane są głównie do wnętrz, jako spoiwo dla płytek gresowych, ceramicznych, mozaik, płytek szklanych, kładzionych zarówno na ścianach, jak i podłodze. Nadadzą się do kuchni i łazienki. Jeśli chodzi o ich stosowanie na zewnątrz, nie używa się ich na powierzchniach poziomych, ponieważ pod naporem wody i pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych ulegają po jakimś czasie zniszczeniu. Tego typu fugi nadają się na podłogi z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ są wysoce elastyczne, a zatem odporne na odkształcenia.
Fuga epoksydowa
To szczególny typ fug, stosowany do spoinowania płytek ceramicznych, płytek kamiennych na ścianach i podłogach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Składają się zazwyczaj z mieszanki dwóch/trzech składników: tzw. żywicy epoksydowej, utwardzacza oraz opcjonalnie piasku kwarcowego. Są wyjątkowo trwałe, elastyczne, odporne na środki chemiczne i kwasy, a także wodoszczelne i odporne na wysoką temperaturę, dzięki czemu stosowane są często w miejscach takich, jak supermarkety, baseny, szpitale itp. Tam często płytki, jak i fugi narażone są na uszkodzenia mechaniczne i chemikalia, zatem nie każda fuga poradzi sobie w tak trudnych warunkach.
Jak wybrać kolor fugi?
Praktycznie każdy producent fug oferuje ogromną paletę kolorystyczną. Dobierając konkretny kolor fugi, należy dopasować ją nie tylko do pomieszczenia, w którym będzie się znajdować, ale także do formatu, wielkości i rodzaju płytki. Jej barwa ma bowiem bardzo istotny wpływ na końcowy efekt ceramiki. W zależności od odcieni fug, można stonować lub podkreślić kolor płytek. Właściwie są tylko dwie możliwości wyboru koloru fugi. Pierwsza z nich to kupno fugi dopasowanej kolorystycznie do płytek, a druga możliwość to zdecydowanie się na fugi, które skontrastują się z ceramiką.
Kontrast jednak nie zawsze dobrze wygląda. Odradza się używania fug w kontrastowych kolorach w przypadku kamienia dekoracyjnego lub naturalnego. W tym wypadku zawsze powinno wybierać się fugi o barwie zbliżonej do okładziny, które nie będą odwracać uwagi od piękna i faktury kamienia. Kontrastowych kolorów używać można z powodzeniem w przypadku płytek ceramicznych. Czasem zaskakujące jest, jak bardzo może zmienić się efekt końcowy dzięki zmianie samego koloru fugi!
Ceny i jakość
Kupując fugi warto zawsze zwrócić uwagę na jakość. To od niej bowiem zależeć będzie trwałość spoiwa oraz estetyka posadzki czy ściany pokrytej kafelkami. Wśród produktów dostępnych w sklepie internetowym Viverto.pl szczególną popularnością cieszy się fuga Mapei. Fuga Mapei ma bardzo dobre opinie wśród glazurników. Jeśli chodzi o kolory, Fuga Mapei dostępna jest w wielu różnych wersjach, dzięki czemu każdy może znaleźć wariant, który będzie mógł spokojnie dopasować do danego wnętrza. Cena fugi Mapei, jak i cena innych fug do płytek renomowanych producentów jest być może nieco wyższa od cen najtańszych produktów dostępnych w supermarketach budowlanych, jednak z wyższym kosztem wiąże się większa trwałość!