0

Grunty i impregnaty

(39 produktów)

Decydując się na kamień dekoracyjny należy pomyśleć o jego zabezpieczeniu, dlatego specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy odpowiednie dla niego  produkty. Odpowiednie zabezpieczenie i impregnacja sprawią, ze będziesz się cieszyć ich pięknym wyglądem na bardzo długo. Impregnaty tego typu są niezbędne i polecane przez specjalistów i użytkowników, ponieważ zabezpieczają przed brudem, wchłanianiem wilgoci i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zapewnij idealny wygląd Twojego kamienia każdego dnia. 

Grunt Uniwersalny 5l Goldmurit

Grunt Uniwersalny 5l Goldmurit

17.47PLN / szt
W MAGAZYNIE
Impregnat Do Klinkieru Sarsil 5L Sip

Impregnat Do Klinkieru Sarsil 5L Sip

160.00PLN / szt
W MAGAZYNIE

Impregnat do kamienia i grunt do kamienia – by kamień dekoracyjny cieszył przez długie lata

Kamień dekoracyjny cieszy się niezwykłą popularnością już od kilku lat. Chętnie stosowany jest do ozdabiania zarówno wnętrz, jak i elewacji. To dobry materiał, który może być trwały i estetyczny przez długi czas. Warunkiem jest jednak odpowiednia impregnacja. Sam montaż kamienia jest łatwy, a efekt może być spektakularny. Same kleje i fugi jednak nie wystarczą – jak i czym zaimpregnować więc kamień, gdy zostanie on już położony?

Impregnacja jest konieczna

Naturalny kamień wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Impregnacja niezbędna jest po to, by powierzchnie z kamienia naturalnego wyglądały dobrze przez lata. Odpowiednio zaimpregnowany materiał odporny jest na wpływ wilgoci, a także zabrudzenia. Bez zabezpieczenia wzrasta ryzyko powstawania plam i zanieczyszczeń, które dodatkowo trudno jest usunąć.

Trzeba pamiętać, że kamień ma specyficzną strukturę, która sprawia, że pełna ochrona jego powierzchni nie jest możliwa. Nie znaczy to wcale, że z tego powodu nie warto zabezpieczać kamienia wcale. Z chronionego za pomocą impregnatu kamienia dużo łatwiej usunąć jest plamy, które mogą zawierać szkodliwe dla niego kwasy. Co więcej, o ile tylko odpowiednio szybko zareagujemy, po plamach nie będzie ani śladu!

Impregnacja granitu

Granit to jeden z bardziej popularnych surowców wykorzystywanych do dekoracji wnętrz. Mimo, że jest dość drogi, w porównaniu np. do elementów gipsowych, jest także bardzo praktyczny i niezwykle efektowny. Jest twardy, niezbyt porowaty, a co za tym idzie odporny na płyny, kwasy, a nawet tłuszcze oraz zarysowania. Jako kamień dekoracyjny chętnie stosowany jest w kuchni i łazience. By przez długi czas mógł zachować pożądane właściwości, należy go impregnować regularnie co jakiś czas z pomocą specjalnego impregnatu do granitu. Warto też pamiętać, by obchodzić się z nim delikatnie podczas tradycyjnego sprzątania. Choć jest odporny, nie należy narażać go na długi kontakt z kwaśnymi płynami. To może sprawić, że granit po prostu straci błysk i zmatowieje.

Impregnat do piaskowca

Piaskowiec to materiał, który rzadziej używa się do dekoracji wnętrz. Wewnątrz występuje czasem jako dekor wokół kominka, jako element schodów czy posadzek. Najczęściej stosowany jest jednak jako pokrycie elewacji budynków, w związku z czym jego impregnacja jest niezwykle ważna. Ponieważ piaskowiec jest kamieniem stosunkowo miękkim, cechuje go duża ścieralność, a ponadto jest wysoce nasiąkliwy. Nie nadaje się do polerowania, szlifowania, a więc także do czyszczenia szczotką, a nawet myjką ciśnieniową. Podczas takich zabiegów mogą powstać głębokie rysy, a woda o dużym ciśnieniu powoduje nawet pęknięcia. Impregnacja piaskowca pozwala zabezpieczyć powierzchnię przed plamami, dzięki czemu można czyścić go z pomocą mokrej, miękkiej szmatki.

Impregnat do kamienia gipsowego

Płytki gipsowe to rozwiązanie popularne głównie ze względu na fakt możliwości stworzenia ściany cegłopodobnej, bez ciężkich i żmudnych prac wykończeniowych. Płytki tego typu są modne i eleganckie, dlatego sprawdzają się w większości wnętrz. Dość częstą praktyką jest pokrycie płytkami gipsowymi jednej ze ścian, którą chcemy wyróżnić – np. ścianę z kominkiem lub telewizorem w salonie. We wnętrzach w nowoczesnym stylu często stosuje się płytki szare, białe lub czarne, które nadają pomieszczeniu charakteru. Ścianę z płytek gipsowych impregnuje się po dwóch tygodniach od jej ułożenia. Tyle bowiem czasu potrzeba, by klej, z pomocą którego położono płytki, dobrze wyschnął.

Podsumowując

Kamienie naturalne i kamienie dekoracyjne są bardzo estetyczne, jednak użyte w kuchni, łazience czy na zewnątrz wymagają specjalnego traktowania. Na niektórych powierzchniach łatwo tworzą się plamy z owoców, warzyw, soków, tłuszczów, a nawet osadza się osad wapienny z wody. Co więcej, bez odpowiedniej impregnacji impregnatem do kamienia naturalnego, nie powinno się czyścić go silnymi środkami chemicznymi zawierającymi kwasy czy chlor. Nie każdy preparat nadaje się do każdego kamienia, dlatego przed zakupem impregnatu do kamienia dekoracyjnego należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Istotne jest, by impregnowany kamień dobrze chłonął substancję zabezpieczającą tak, by impregnat zadziałał dogłębnie.

Warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych kamieni, które decydują o tym, ile razy należy zaimpregnować ich powierzchnię. W przypadku mniej nasiąkliwych wystarczy zazwyczaj dwukrotne impregnowanie, natomiast przy wysoce nasiąkliwych kamieniach, jak np. piaskowce, preparat trzeba stosować nawet wielokrotnie. Zaimpregnowany kamień musi oddychać, więc nie powinien być zamknięty. I choć całkowicie zamknięty kamień nie dopuszcza do siebie tłuszczu oraz wody, to z drugiej strony nie wyparowuje z niego nadmiar wody, co powodować może powstawanie grzyba.

Zdecydowanie impregnacja kamienia jest konieczna głównie ze względu na zwiększenie jego użyteczności, jednak są środki, które pozwalają tworzyć dodatkowe efekty dekoracyjne. Przykładowo, niektóre z impregnatów wyciągają kolor, dzięki czemu ściana sprawia wrażenie, jakby była mokra. By kamień nie stracił swoich właściwości, należy stosować wyłącznie impregnaty najwyższej jakości. Środki dostępne w sklepie internetowym Viverto.pl pochodzą jedynie od sprawdzonych producentów, dlatego kupując u nas można mieć pewność, że impregnat będzie dobrym wyborem.

RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Zastosowanie
Rodzaj
Kolorystyka
VIVERTO ©2024. Wszelkie prawa zastrzeżone