0

Grunty

(1 produktów)
Gdy myślimy o remoncie, do głowy przychodzą przede wszystkim czynności takie jak malowanie, szpachlowanie, kładzenie ceramiki oraz dobór wymarzonych sprzętów i akcesoriów. Często zapomina się jednak o podstawach, które są niezwykle ważnym etapem każdych prac budowlanych! Co tu dużo mówić – grunt to… grunt! Jeśli więc planujesz remont, koniecznie o nim pamiętaj i wybierz produkt wyłącznie dobrej jakości. Rozejrzyj się po naszych wirtualnych półkach, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego!

Grunt do ścian, grunt do betonu, zaprawa murarska – jak się nie pogubić?

Jeśli w planach jest budowa lub remont, niewątpliwie przed rozpoczęciem właściwych prac związanych ze szpachlowaniem, tapetowaniem, kładzeniem posadzki czy paneli drewnianych, należy każde podłoże przygotować do wszystkich tych czynności. By tego dokonać, konieczne będzie gruntowanie tych powierzchni specjalistycznymi środkami.

Na czym polega gruntowanie?

Gruntowanie to nic innego, jak nakładanie preparatu gruntującego w miejsca, które zamierzamy następnie wykańczać. Robi się to za pomocą pędzla lub wałka malarskiego, a większe powierzchnie pokrywa się gruntem dzięki metodzie natryskowej. Grunt pod farbę nie tylko przygotowuje ścianę do malowania, ale także wzmacnia powierzchnię. To samo tyczy się gruntów pozostałego rodzaju.

Preparaty gruntujące znaleźć można w dwóch wersjach. Pierwsze z nich to gotowe grunty, które gotowe są do użycia bezpośrednio na docelowej powierzchni. Drugie to preparaty skoncentrowane, które należy najpierw rozcieńczyć wodą.

Różne rodzaje gruntów

By wybrać odpowiedni grunt, należy skupić się na trzech głównych elementach. Pierwszy z nich, a zarazem najważniejszy, to cechy, jakimi wykazuje się dany materiał, którym chcemy wykończyć wnętrze. Równie ważny jest rodzaj powierzchni, a także trzeci element, czyli specyficzne właściwości wnętrza (np. zmiany temperatur czy duża wilgotność powietrza). Dopiero po wzięciu pod uwagę wszystkich powyższych cech można zdecydować o tym, jaki grunt się nada.

Grunt wzmacniający to rodzaj gruntu, który wytwarza na powierzchni silną, trwałą i elastyczną powłokę. W przeciwieństwie do innych gruntów, nie ma on zbyt dużej zdolności wnikania w podłoże. Używany jest przede wszystkim do gruntowania powierzchni pod tynki gipsowe, różnego rodzaju kleje, ceramikę, jak również pod podłoża z cegieł czy płytek cegłopodobnych. Łatwo go rozpoznać, ponieważ charakteryzuje się mlecznym kolorem.

Grunt głęboko penetrujący – jak sama nazwa wskazuje – przenika w powierzchnię głęboko, przez co ogranicza jej chłonność i pylenie. Doskonale nadaje się pod tynk, a także do różnego rodzaju szpachlowanych powierzchni. Sprawdza się także przy zabezpieczaniu płyt kartonowo-gipsowych. Kolor tego gruntu może być lekko mętny, ale zazwyczaj jest prawie przezroczysty.

Grunt szczepny charakteryzuje się tym, że wyrównuje chłonność pokrywanej powierzchni oraz poprawia jej przyczepność. Stosuje się go do pokrywania podłoża gipsowego, cementowego, wapiennego, a przede wszystkim betonowego. Tworzy lekką i wytrzymałą warstwę, dlatego idealnie nadaje się pod kleje, płytki ceramiczne oraz jako grunt pod tynk i grunt pod farbę.

Po co właściwie gruntować ściany?

Ściany gruntuje się po to, by poprawić ich parametry, utwardzić je oraz wzmocnić. Ściany pokryte gruntem są mniej chłonne, a co za tym idzie nie pylą i zmniejszają porowatość. Dzięki temu w łatwy sposób można rozprowadzić farbę, która lepiej „przyczepia się” do ściany, dzięki czemu jej wydajność rośnie. Co ważne, powierzchnia pokryta farbą staje się także bardziej jednolita.

Zaprawa samopoziomująca

Często zdarza się, że podkład pod posadzkę z ceramicznych płytek wielkoformatowych, pod panele drewniane lub wykładzinę trzeba dodatkowo wyrównać. W tym celu służy tzw. wylewka samopoziomująca. Z jej pomocą otrzymać można powierzchnię charakteryzującą się idealną gładkością. Wśród tego typu wylewek popularne są wylewki cienkowarstwowe, które jednak nie zniwelują większych krzywizn. Ich grubość po ułożeniu to około 2-3 mm. Na rynku dostępne są także grubowarstwowe wylewki samopoziomujące. Z ich pomocą można stworzyć gruby podkład (od 1 do 7 centymetrów). Nadają się także do zwiększenia grubości podkładu w celu wyrównania posadzki pomiędzy pomieszczeniami.

Grunt do ścian - cena

Na rynku znaleźć można wiele różnych preparatów przeznaczonych do gruntowania. Najtańsze charakteryzują się mniejszym stężeniem wiążących cząsteczek, a im droższe, tym zazwyczaj zdolności wiążące większe. Istnieją także wygodne, uniwersalne preparaty, które można wykorzystać do gruntowania różnych powierzchni – pod farby, gładzie, panele, tynki, płytki, terakotę itd. Koszt uni gruntu to wydatek około 8 złotych za litr preparatu. Jeśli nie wiemy jaki grunt wybrać – warto spytać o radę fachowca!

W sklepie internetowym Viverto.pl dostępne są jedynie produkty najwyższej jakości, bo tylko one dają gwarancję tego, że prace związane z budową czy remontem będą odbywać się sprawnie oraz, że nie trzeba będzie ponawiać ich po krótkim czasie. W naszej ofercie znajdują się grunty, zaprawy tynkarskie, zaprawy do klinkieru, zaprawy samopoziomujące oraz wiele innych produktów.

RozwińZwiń
VIVERTO ©2024. Wszelkie prawa zastrzeżone