Stara cegła – ściany z duszą
Prawdziwa cegła zachwyca swoją oryginalnością. Jest coraz częściej pożądana we wnętrzach – ze względu na swoje unikalne oblicze i nastrój, jaki wprowadza do pomieszczeń. Wydobycie naturalnej cegły spod warstwy farby i tynku możliwe jest wyłącznie w budynkach historycznych oraz tych, które wznoszono zgodnie z tradycyjną sztuką budownictwa. Nie oznacza to jednak, że właściciele mieszkań i nowoczesnych domów mogą zapomnieć o pięknych ścianach z rudym motywem. Płytki ze starej cegły stanowią rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie oryginalne powierzchnie i najwyższej klasy materiały. W viverto.pl znajdziesz ich szeroki wybór. Oferujemy starą ciętą cegłę, która łączy w sobie surowość industrialnych motywów z ciepłem i nostalgią minionych lat. Mamy także kafelki z prawdziwej cegły o eleganckim obliczu i stonowanej barwie.
Płytki stara cegła – unikatowe tło dla wyjątkowych aranżacji
Płytki ze starych cegieł wprowadzają do wnętrz akcent w retro klimacie. Nie są idealne, jednak pozorne wady są ich zaletami. Cięte cegły wydobywane ze starych budynków posiadają ślady oddziaływania na nie czynników atmosferycznych, czasu oraz otoczenia. Na ich powierzchni często występują spękania, ubytki, resztki zaprawy i odpryski. W zależności od gatunku mogą posiadać różnice w odcieniach, a nawet barwie. Retro cegły często mają różny rozmiar. Co ciekawe, to właśnie te cechy są najbardziej doceniane przez miłośników designu.
Stara cegła dekoracyjna – ponadczasowa
Motyw znany z wnętrz vintage i industrialnych pomieszczeń jest chętnie wykorzystywany w prywatnych projektach, jak i w lokalach usługowych, restauracjach, hotelach i budynkach publicznych. Wszystko za sprawą jego uniwersalności. Płytki ceglane na ścianę nigdy nie wyjdą z mody – nawet w przypadku zmiany aranżacji, będą podkreślać jej charakter. Prawdziwa cegła jest także odporna i długowieczna – ta, pochodząca z rozbiórki przetrwała wiele lat w zmiennych warunkach. Decydując się na cegłę we wnętrzu, warto jednak zabezpieczyć ją odpowiednio, zwłaszcza jeżeli może być ona narażona na działanie pary i wilgoci.
Jak położyć płytki ceglane na ścianę?
Pierwszym krokiem powinien być oczywiście wybór cegły. W zależności od miejsca układania oraz czynników, na które narażona będzie gotowa dekoracja, należy wybrać klinkier o właściwościach mrozoodpornych, dedykowany na ściany, lub uniwersalny, o delikatnej strukturze, albo przeciwnie – z wyraźną fakturą. Cegły cięte oczywiście można pomalować, jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na ich wybarwienie – pozostawienie oryginalnego koloru pozwoli uzyskać niepowtarzalną powierzchnię, której nie powtórzy nikt inny. Wybór dokonany? Wspaniale! Zobacz zatem, na co zwrócić uwagę podczas układania płytek z cegły na ścianę.
Krok 1 – przygotowanie powierzchni
Zanim rozpoczniesz jakikolwiek etap pracy, zadbaj o odpowiednie narzędzia i materiały. Przed ułożeniem klinkieru na ścianę, należy także odpowiednio przygotować powierzchnię. Oczyść ją i usuń z niej wszelkie pozostałości po farbach, tynkach i tapetach. Pamiętaj także, że odpowiednio przygotowane podłoże nie może posiadać luźnych, pylących elementów. Odtłuść je i wyrównaj. Czysta, sucha i równa ściana następnie powinna zostać zagruntowana.
Krok 2 – planowanie układu płytek na ścianie
To bardzo ważny etap, ponieważ od niego zależy wygląd gotowej kompozycji. W zależności od wybranego rodzaju cegły masz kilka możliwości. Najpopularniejszym sposobem jest układanie płytek poziomo, z przesunięciem. Jeżeli jednak Twój wybór padł na cegiełki w różnych wymiarach, możesz także wypróbować inne wzory. Ciekawym pomysłem jest położenie cegły w jodełkę lub szachownicę – taka powierzchnia z pewnością będzie wyróżniać się w każdym miejscu. Pamiętaj, by przed przyklejeniem klinkieru, ułożyć go „na sucho”. Dzięki temu łatwiej rozmieścisz cegłę na ścianie i zwizualizujesz swój projekt.
Krok 3 – rozpoczęcie pracy
Jak rozpocząć klejenie cegieł ciętych na ścianę? Ilu fachowców, tyle opinii. Jedni polecają rozpoczęcie prac od ułożenia narożników, zwłaszcza gdy Twój wybór padł na układanie klinkieru z przesunięciem. Inni zalecają rozpoczęcie układania cegiełek od sufitu. Niezależnie od tego, na który sposób postawisz, ważna jest dbałość o szczegóły. Naturalna, prawdziwa cegła jest materiałem wdzięcznym, ale należy ją odpowiednio traktować.
Krok 4 – fugowanie i impregnacja
Ceglane płytki ścienne po ułożeniu należy zafugować. Wybór koloru fugi zależy od wyboru cegły oraz zamierzonego efektu. Jasny odcień sprawdzi się, jeżeli pragniesz podkreślić naturalne piękno klinkieru, ciemny – jeżeli chcesz nadać mu industrialnego, surowego charakteru. Podczas aplikacji kleju i fugi przestrzegaj zaleceń ich producenta. Jest to końcowy etap prac, jednak od niego zależy trwałość powierzchni.
Po zafugowaniu, płytki z prawdziwej cegły należy zaimpregnować. By było to możliwe, ściana musi wyschnąć – w zależności od użytej fugi i cegieł, trwa to od tygodnia do dwóch, trzech tygodni. Impregnat jest bardzo ważnym środkiem, który pozwala dłużej cieszyć się pięknem powierzchni, a także chroni ją przed różnymi czynnikami. Warto więc nie pomijać tego kroku.
Stara cegła – cena
Stara cegła cięta jest nieco droższa od swoich odpowiedników, takich, jak na przykład płytki cegłopodobne lub ceramiczne. Koszt klinkieru często jest uzależniony od jego wyjątkowości. Cegły mogą osiągać różną cenę, w zależności od miejsca, z którego pochodzą, roku ich produkcji oraz wyglądu. Warto pamiętać, że często są to limitowane kolekcje, dostępne w ograniczonych ilościach. Decydując się na nie, należy wziąć pod uwagę nieco większy wydatek, jednak ich zakup z pewnością pozwoli Ci na stworzenie wyjątkowych aranżacji.
Płytki stara cegła naturalna – poznaj całą naszą ofertę
W tym dziale znajdziesz wyłącznie prawdziwą, naturalną cegłę od sprawdzonych, certyfikowanych producentów. Wybierz stare cegły do wnętrz w Twoim stylu. Sprawdź także pozostałe produkty znajdujące się w sekcji kamień dekoracyjny – w razie pytań skontaktuj się z nami.
Zapraszamy na zakupy!