Styl midcentury to jeden z tych trendów, które nigdy nie wychodzą z mody. Jest on obecny od kilkudziesięciu lat i chętnie sięgają po niego projektanci wnętrz ceniący sobie nawiązanie do klasyki, ale także Ci wybierający nowoczesne elementy aranżacyjne. Bardzo często jest on porównywany do starszego wydania stylu skandynawskiego i faktycznie – wiele inspiracji pochodzi właśnie z niego. Prezentowane są jednak w zupełnie nowej odsłonie. Co dokładnie charakteryzuje słynny styl midcentury, który stał się motywem wielu filmów? Na co zwrócić uwagę chcąc urządzić swoje mieszkanie lub dom w takiej aranżacji?

Inspiracje midcentury – gdzie ich szukać?

Styl midcentury łączy w sobie klasyczną prostotę, elegancję, ale i użyteczność. Oznacza to, że wystarczy stworzyć odpowiednią bazę, która będzie podstawą do wykorzystania przedmiotów znajdujących się już w domu. Bardzo często projektanci wnętrz podkreślają, że jeden element wyposażenia może służyć przez wiele lat i być wykorzystywany w różnych stylach – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio odnowiony. Mieszkanie w stylu midcentury bazuje na tej zasadzie. Wystarczy zatem zmiana podłogi, właściwe wykończenie ścian i odrobina pracy własnej, aby osiągnąć zadowalający efekt.

Dom w stylu midcentury – idealna podłoga

Styl midcentury bazuje przede wszystkim na wspomnianych już klasycznych formach oraz ciepłych elementach wyposażenia. Doskonale wpasowuje się w ten trend drewno oraz wszelkie te elementy wyposażenia wnętrz, które są drewnopodobne. Decydując się na podłogę, można bazować na tej zasadzie. Drewniana podłoga do całego domu jest ogromnym wydatkiem, jednak można to sprytnie ominąć i postawić na płytki, które swym wyglądem ją imitują. W przypadku nawiązania do rdzennych inspiracji midcentury doskonałym wyborem będzie Płytka Podłogowa SetimHoney 60×17,5 Cerrad – kolorem przypominająca naturalną deskę. Zdarza się jednak, że wiele osób decyduje się zmodernizowany, nowoczesny styl, gdzie lepszą opcją będzie jaśniejsza podłoga o mniej nasyconej barwie – jak np.  Płytka podłogowa Mattina Bianco 19,3×120,2 Cerrad. Na rynku dostępnych jest także wiele innych odcieni płytek podłogowych imitujących drewno, dzięki czemu każdy bez problemu dopasowuje idealny kolor do aranżacji swojego wnętrza.

Pokój w stylu midcentury – wykończenie ścian

Jedną z podstaw w stylu midcentury – o czym już wspomniano – jest także odpowiednie wykończenie ścian. Tu jednak możliwości jest zdecydowanie więcej niż w przypadku podłogi. Można zdecydować się na imitację drewna także na ścianie. Przykładem jest Kamień Elewacyjny Albero 1 Stones. Czy można połączyć ze sobą dwie faktury – na podłodze i na ścianie? Oczywiście – midcentury to także styl kontrastów. Nie należy zatem obawiać się odważnych zestawień, które często na pierwszy rzut oka nie pasują do siebie. Idealnym wykończeniem może być imitacja betonu – odpowiedni będzie Kamień Dekoracyjny Lanzarote 47×12,5 cm Maxstone. Decydując się na salon w stylu midcentury, można wykorzystać bardziej eleganckie elementy – płytki ceramiczne czy mozaiki. Zwłaszcza te drugie cieszą się ogromnym powodzeniem i są chętnie polecane przez dekoratorów wnętrz. Dla bardziej klasycznych pomieszczeń pasuje Mozaika Veneto 29,8×29,8 Tubądzin, do nowoczesnych z kolei idealna będzie Mozaika MetallicAllumi Piano White 73 29,3×29,8 Dunin.

Dla kogo odpowiedni jest styl midcentury?

Obserwując całe zamieszanie, które ma miejsce w stylu midcentury, można zastanowić się, dla kogo będzie to idealny wybór? Przede wszystkim dla tych, którzy pozwalają sobie na odrobinę szaleństwa w aranżacjach i nie jest dla nich najważniejszych harmonijny ład. Jest to idealny styl, dla każdego,kto ceni sobie niebanalne rozwiązania oraz kreatywne wykorzystanie przestrzeni.

Warto jednak pamiętać, że przy wyborze tak charakterystycznego wnętrza, konieczne jest jego odpowiednie oświetlenie. Jeżeli nie można pozwolić sobie na zapewnienie dostępu do naturalnego, dziennego światła to można postawić na oświetlenie sztuczne. Należy zadbać o dostateczną liczbę punktów świetlnych – lampy wiszące, kinkiety czy lampy podłogowe. Żadna ilość nie będzie w tym przypadku zbyt duża.