Panel prysznicowy czy zestaw natryskowy – co wybrać do kabiny?

Wiele osób zmaga się z niełatwym wyborem: co wybrać do łazienki – wannę czy prysznic. Łazienka to miejsce, w którym rozpoczynamy i kończymy dzień, więc jej wyposażenie musi być dobrze przemyślane.

Panel prysznicowy czy zestaw natryskowy – co wybrać do kabiny? Viverto.pl doradza

Szybki, orzeźwiający prysznic pomaga się obudzić i dodaje energii, ale długa, ciepła kąpiel sprzyja relaksowi i odprężeniu. Jak pokazują statystyki, Polacy częściej wybierają jednak kabinę prysznicową. Z jednej strony ogranicza nas metraż popularnych łazienek w bloku, a z drugiej kusi praktyczna strona kabiny natryskowej. Choć zajmuje mniej miejsca niż wanna, to korzystanie z niej może stać się niezwykle komfortowe. Co zrobić by prysznic stał się przyjemny? Wybrać do niego odpowiednią armaturę, czyli baterię prysznicową, która dostarczy błogiego relaksu i ukojenia podczas codziennych kąpieli.

Panel prysznicowy czy deszczownica, zestaw prysznicowy czy panel, kolumna natryskowa czy zestaw podtynkowy? Podpowiadamy i odpowiadamy co wybrać do łazienki.

Panel prysznicowy czy zestaw natryskowy – czym się różnią? Dowiedz się na Viverto.pl

Panel prysznicowy czy zestaw natryskowy – czym się różnią?

Zarówno panel prysznicowy, jak i zestaw natryskowy służą temu samemu. Pobierając wodę z rur, przemieniają ją w ożywczy lub relaksujący natrysk. Jest jednak kilka istotnych detali, które odróżniają je od siebie i warto o nich pamiętać, wyposażając łazienkę. Różnice te polegają nie tylko na estetyce, lecz także na sposobie montażu oraz szeregu udogodnień, które ma każde z tych rozwiązań. 

Panel Prysznicowy More ARAC.ML9304 Actima viverto.pl

Panel prysznicowy – funkcjonalność i zdrowie

Jedni twierdzą, że różnica pomiędzy panelem prysznicowym a zestawem prysznicowym jest umowna. Pozwalamy sobie się nie zgodzić.

Już na pierwszy rzut oka widać różnicę: podczas gdy zestaw natryskowy to elementy składowe mocowane do drążka lub montowane podtynkowo (o czym napiszemy w dalszej części artykułu), to panel prysznicowy jest monolitycznym elementem konstrukcyjnym o pionowej, płaskiej budowie, przechodzącym płynnie w zintegrowaną deszczownicę. Ten element nazywany jest przez montażystów maskownicą. Ukryte są w niej bowiem zawory i przewody, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych elementów panela.

Panel prysznicowy, choć polecany zarówno do małych łazienek, jak i dużych salonów kąpielowych, powinien być montowany jedynie w kabinie prysznicowej. Nie jest natomiast polecany do montażu nad wanną. Dlaczego? Właśnie ze względu na elementy, które odróżniają go od zestawów natryskowych.

Panel Prysznicowy Puravida Raindance Lift 27008400 Hansgrohe viverto.pl

Różnica polega przede wszystkim na dodatkowych opcjach, których w panelach prysznicowych znajdziemy kilka. Jak choćby dysze do masażu wodnego. Z założenia taki strumień wodny kierowany jest poziomo, więc zamontowany nad wanną mógłby zrobić sporo bałaganu. W kabinie prysznicowej natomiast sprawdzi się świetnie.

Zdaniem fizjoterapeutów codzienny kilkuminutowy masaż wodny działa odprężająco, a może także zmniejszyć dolegliwości kręgosłupa i stawów. Udowodniono także naukowo, że jest pomocny z walce z bezsennością i migrenami, działa tonizująco w stanach napięć nerwowych.

Jaki panel prysznicowy wybrać? Warto zwrócić uwagę na dwa modele:  Hansgrohe Puravida Raindance Lift oraz More Actima. Biały panel Puravida lubiany jest za kilka rodzajów strumienia wody – od łagodnego Rain Air wzbogaconego powietrzem, aż do Rain Flow, czyli strumienia imitującego wodospad, tak zwaną kaskadę, która opływa całe ciało. Panel Puravida wyposażony jest także w system Quick Clean ułatwiający czyszczenie i usuwanie kamienia oraz blokadę maksymalnej temperatury.

More Actima to natomiast panel ze stali szlachetnej z aż sześcioma źródłami wody – deszczownica, kaskada, słuchawka prysznicowa oraz 3 dysze wodne do masażu.

Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem panel prysznicowy czy deszczownica, to już wiesz, że możesz mieć oba te produkty jednocześnie.

 

Panel prysznicowy – wady i zalety

Zalety:

– kompaktowe rozwiązanie

– domowe SPA i fizjoterapia dzięki dyszom masującym

– zintegrowana deszczownica

– prosty montaż

– dodatkowe opcje: półki na kosmetyki, bateria bidetowa montowana na dole panelu, aromaterapia etc.

 

Wady:

– nie nadaje się do montażu nad wanną

– spory rozmiar – w zależności od modelu waha się pomiędzy 30-50 cm szerokości i aż 150-180 cm wysokości

– wyższa cena niż tradycyjnego zestawu natryskowego z drążkiem (zależy od modelu i jego dodatkowych funkcji)

– monolityczna budowa. To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Panele prysznicowe są dość masywne i niektórym miłośnikom minimalizmu mogą nie przypaść do gustu. Dla tych osób polecamy zestawy prysznicowe podtynkowe.

 

Przy wyborze panela prysznicowego zwróć uwagę na jakość produktów, w szczególności dysz. Od ich wykonania zależy bezproblemowe funkcjonowanie panela. Tylko dobrej jakości panele gwarantują długie działanie, a w razie awarii – dostęp do części zamiennych i serwisu.

Aranżacja z płytkami NAVONA GREY VEIN viverto.pl

Zestaw natryskowy z deszczownicą i kolumna natryskowa – popularne i lubiane rozwiązanie

Zestawy prysznicowe różnią się od siebie wyglądem tak samo, jak różnią się od siebie konkretne modele baterii umywalkowych czy wannowych. Są zestawy prysznicowe o nowoczesnych kształtach, są wersje retro, są także i takie, które pasują do łazienek klasycznych. Zazwyczaj składają się z drążka mocowanego do ściany, na którym znajduje się uchwyt do słuchawki prysznicowej, wąż prysznicowy, czasem dodatkowa półka na kosmetyki. Zestaw prysznicowy z deszczownicą bywa też nazywany kolumną prysznicową. Wówczas drążek prysznicowy jest nieco dłuższy i mocowana jest do niego okrągła lub kwadratowa deszczownica. Takie zestawy mogą być montowane zarówno w kabinie prysznicowej, jak i przy wannie. Wówczas należy wybrać model z dodatkową wylewką do napełnienia wanny przed kąpielą.

Zestaw Prysznicowy Raindance Select E360 27112400 Hansgrohe viverto.pl

Natynkowy zestaw prysznicowy to przede wszystkim łatwy montaż, wygoda oraz prosta wymiana elementów w przypadku ewentualnej awarii. Elementy zestawu prysznicowego mogą w tym przypadku być także elementem dekoracyjnym, szczególnie że producenci zaskakują niezwykle estetycznymi i eleganckimi propozycjami.

Pamiętaj, że odpowiednia armatura prysznicowa nie tylko estetycznie wyposaży Twoją łazienkę, ale pozwoli Ci także zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Na przykład modele Crometta od Hansgrohe z funkcją Eco Smart pobierają o 60% mniej wody niż tradycyjne zestawy prysznicowe.

System Prysznicowy z Termostatem do Montażu Ściennego Euphoria Smartcontrol System 310 Cube Duo 26508000 Grohe viverto.pl

Jeśli nadal zastanawiasz się co wybrać – panel prysznicowy czy zestaw podtynkowy, to przeanalizuj jeszcze nasze informacje na temat baterii podtynkowych. To modele, które cieszą się dużą popularnością, ale mają też swoje wymagania.

Aranżacja z płytkami THE ROOM BLACK DAHLIA viverto.pl

Prysznic podtynkowy czy natynkowy? Co wybrać?

Każda osoba, która zdecydowała się na zestaw natryskowy jako element aranżacji łazienki, staje przed istotnym wyborem: wersja podtynkowa czy natynkowa. To ważna decyzja do podjęcia już na etapie projektowania łazienki lub początku jej remontu. Dlaczego? Bo w przypadku opcji podtynkowej wiąże się ona z ingerencją w strukturę łazienki, a wszystkie późniejsze zmiany będą jej również wymagały. Oba rozwiązania – i prysznic natynkowy i podtynkowy – mają swoje mocne strony, jednak warto przeanalizować listę wad i zalet każdego z nich, aby wybrać to optymalne.

Bateria Wannowa ShowerTablet Select 300 13151000 Hansgrohe viverto.pl

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe opcje, jak choćby termostat. Dzięki niemu ustawisz stałą temperaturę wody i ochronisz siebie i Twoje dzieci przed zbyt zimną lub za gorącą wodą, gdy ktoś w kuchni odkręci kran. System prysznicowy Rainshower Smartcontrol od Grohe ochroni Cię przed poparzeniami, a dodatkowo system CoolTouch sprawia, że sama powierzchnia natrysku jest stale chłodna.

Aranżacja z płytkami TAU METAL viverto.pl

Zestaw prysznicowy natynkowy to prosty montaż. W zasadzie, jeśli zgadzają się rozstawy przyłącza wody, a jest to rozmiar unifikowany, to można jeden prysznic wymienić na drugi i w zasadzie po problemie. W przypadku podtynków sprawa się komplikuje. Choć producenci starają się ten problem zminimalizować i produkują różne rodzaje armatury pasujące do tego samego elementu podtynkowego.

Aranżacja z płytkami STROMBOLI viverto.pl

Ale zacznijmy od początku: co to jest prysznic podtynkowy?

Bateria podtynkowa to taka, która pozwala wszystkie elementy konstrukcyjne i techniczne ukryć w ścianie, pod płytkami. Dzięki temu na zewnątrz widoczne są jedynie elementy takie jak deszczownica, mieszacz sterujący ciśnieniem i temperaturą wody, słuchawka prysznicowa z wężem czy wylewka wannowa. To świetne i nowoczesne rozwiązanie zwłaszcza do małych łazienek oraz do łazienek w minimalistycznym stylu. Ale i duże łazienki oraz łazienki hotelowe sięgają po takie rozwiązanie, ponieważ instalacja baterii podtynkowej pozwala na umieszczenie elementów w pewnym oddaleniu od siebie. Możesz na przykład w jednej kabinie zamontować dwie deszczownice lub zamontować dźwignię uruchamiającą wodę w sporym oddaleniu od wylewki czy deszczownicy.

Aranżacja z płytkami X-ROCK GREY viverto.pl

Jaki zestaw podtynkowy prysznicowy wybrać?

Wybierając prysznic podtynkowy, kieruj się jakością. To armatura na lata, a w przypadku jej awarii niezbędne jest skuwanie płytek w łazience, a nawet samej konstrukcji ściany. W tym przypadku bardzo istotne jest to, aby wybrać możliwie nieawaryjny zestaw dobrej jakości.

Doskonałym rozwiązaniem jest zestaw natryskowy podtynkowy Futuro 30 od Giulini Giovanni lub podtynk Slim marki Tres. Coraz większą popularnością cieszą się zestawy podtynkowe z termostatem jak Study Block marki Tres czy bateria termostatyczna Grohe Smartcontrol Square.

Aranżacja z płytkami SOLEI GREY viverto.pl

Absolutnym hitem ostatnich miesięcy jest zestaw prysznicowy podtynkowy Grohe łączący w sobie funkcjonalność i nowatorskie rozwiązania oraz ponadczasowy design. W jego skład wchodzi zwykle m.in. deszczownica (jeszcze do niedawna nowoczesny i luksusowy element, a dziś podstawa większości łazienek), która pozwala na szybki, ale i relaksujący prysznic w domowym zaciszu. W zestawie znajdziemy także praktyczny prysznic ręczny – przydatny chociażby podczas kąpieli małych dzieci. Niewątpliwie wpływ na dużą popularność zestawu prysznicowego podtynkowego Grohe miała znajdująca się w większości kompletów bateria termostatyczna pozwalająca na dopasowanie mocy i temperatury strumienia wody do upodobań osoby użytkującej. Produkty marki Grohe posiadają szereg systemów wspierających zarówno środowisko, jak i twój portfel, które dbają o niemarnowanie wody. Inną funkcją (stanowiącą swoisty “deal breaker” dla rodzin z dziećmi oraz starszych osób) jest rozwiązanie zapobiegające włączeniu zbyt gorącego strumienia.

Co zatem wybrać: zestaw prysznicowy czy panel? Dużo będzie zależało m.in od tego, czy bateria ma się znaleźć bezpośrednio pod prysznicem czy może przy wannie. W tym drugim przypadku postaw na zestaw prysznicowy. Jeśli natomiast baterię będziesz montować bezpośrednio pod prysznicem i jednocześnie zależy Ci na zdrowotnym wpływie wodnego natrysku na Twoje mięśnie, wybierz panel prysznicowy, który zapewni Ci różne opcje strumienia wody. Cenisz minimalistyczne rozwiązania? Doskonałą opcją dla Ciebie będzie armatura podtynkowa. Masz dzieci i chcesz je chronić przed niekontrolowanymi zmianami temperatury wody? Wybierz zestaw prysznicowy z termostatem.

Teraz, gdy już wiesz czym różnią się panel od zestawu prysznicowego, a także znasz ich zalety i opcje, możesz wybrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom. Odwiedź nasz bogaty dział armatury i wyposaż swoją łazienkę z Viverto.

Deszczownica Raindance S 27607000 Hansgrohe viverto.pl

System Prysznicowy Euphoria Smartcontral 26509000 Grohe viverto.pl

Łazienka z płytkami CALACATTA GOLD viverto.pl

Łazienka z płytkami STRYN viverto.pl