Czym jest elewacja i dlaczego warto o nią zadbać?

Elewacja to zewnętrzna ściana powierzchni budynku składająca się z elewacji frontowej, elewacji bocznych, oraz elewacji tylnej, zwanej też często elewacją ogrodową. Bez względu jednak na to, gdzie elewacja się znajduje, wszędzie pełni te same funkcje. Zabezpiecza budynek przed czynnikami atmosferycznymi, chroni ścianę przed wilgocią, mrozem oraz promieniami UV. Pełni także czysto estetyczną rolę – przyciąga wzrok, wyróżnia dom spośród innych oraz zachwyca domowników i gości.

Płytki elewacyjne zewnętrzne, którymi wyłożona zostanie elewacja, mają zapewnić doskonałą izolację termiczną, akustyczną, zabezpieczyć ściany przed wilgocią, pleśnią i grzybami. Ale również sprzyjać właściwemu mikroklimatowi we wnętrzu domu, pozwalać ścianom oddychać, a także – cieszyć oko. Przyznacie sami, że nie jest to zadanie łatwe. Ale na szczęście producenci płytek wiedzą jak spełniać wymagania oraz sprostać normom i standardom. Przed Wami nowoczesne płytki elewacyjne, dzięki którym Wasz dom będzie zachwycać estetyką i funkcjonalnością przez długie lata.  

Płytki elewacyjne zewnętrzne – rodzaje

Dostępne na rynku płytki elewacyjne są doskonałym sposobem na nadanie charakteru lub zmianę wizerunku domu. Niegdyś modny siding elewacyjny został wyparty przez tynki natryskowe, które jednak wymagają co jakiś czas napraw i prac renowacyjnych. Tracą bowiem świeżość koloru i z czasem powstają na nich nieestetyczne pęknięcia, które osłabiają powierzchnię elewacji i umożliwiają wodzie i innym czynnikom atmosferycznym dogłębną penetrację ściany konstrukcyjnej.

Ceramiczna elewacja jest znacznie bardziej odporna i trwała, dzięki czemu zyskuje coraz większe powodzenie.

Płytki elewacyjne dzielą się na:

klinkiery

Klinkier to materiał naturalny wypalany w temperaturze aż 1300 stopni Celsjusza. Charakteryzują się długą żywotnością, łatwym utrzymaniem w czystości i ogromną popularnością. Wykonywane są z niego nie tylko płytki elewacyjne, ale także obudowy kominków, stopnice i podstopnice.

kamień elewacyjny

Kamień elewacyjny może być wykonany z kamienia naturalnego – łupka, piaskowca, granitu czy bazaltu, ale może być też płytką imitującą kamień, a wykonaną z betonu. Imitacje są lżejsze od naturalnych kamieni, i o wiele tańsze. Artykuł o kamieniu dekoracyjnym znajdziecie na naszym blogu TU.

płytki ceramiczne / gresowe

Płytki gresowe na elewacje są dziś bardzo modnym trendem. Zaczął się on rozpowszechniać wraz z rozwojem technologii druku cyfrowego na płytkach podłogowych. Coraz więcej projektów domów opiera się o spójną i harmonijną estetykę łączenia podłogi w salonie z podłogą na tarasie lub balkonie, a także ścianą elewacyjną lub jej fragmentem.

Płytki gresowe na elewację są odporne na mróz, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a także charakteryzują się niską nasiąkliwością. Ich zaletą jest także to, że mogą imitować niemal dowolny materiał – najpopularniejsze są płytki drewnopodobne oraz płytki imitujące beton.

płytki z elastycznych żywic

To płytki wykonane z żywic syntetycznych, które wzmacnia się włóknem szklanym. Oprócz trwałości na uszkodzenia cechuje je elastyczność, która pozwala układać płytki elewacyjne na wypukłych lub wklęsłych elementach – łukach czy niszach. Na razie to nowość na polskim rynku – czas pokaże, czy produkt spotka się z entuzjastycznym przyjęciem.

Nowoczesne płytki elewacyjne

Klimat umiarkowany ma pewne wymagania nie tylko w stosunku do konstrukcji ścian czy dachów, ale także w kwestii materiałów wykończeniowych, zwłaszcza na zewnątrz. Jakie rodzaje płytek stosować na elewacji? Przede wszystkim mrozoodporne. Nikt nie chce, aby po pierwszej zimie okazało się, że opady śniegu i temperatura poniżej zera spowodowały konieczność renowacji spękanych płytek – czy to na tarasie, czy na elewacji. Wybierz więc płytki gresowe – ich niska nasiąkliwość: między 3 a 0,5% gwarantuje, że woda nie dostanie się w głąb materiału i nie rozsadzi go podczas procesu zamarzania.

Płytki elewacyjne drewnopodobne – 5 oryginalnych płytek na elewację 

Płytki drewnopodobne to niekwestionowany hit ostatnich lat. Moda na ten rodzaj wykończenia nie przemija, bo drewno pasuje do każdego stylu,od minimalistycznego, przez skandynawski, romantyczny, loftowy, na klasycznym kończąc. Bogaty w szczegóły druk cyfrowy umożliwia reprodukcję każdego gatunku i rodzaju drewna bezpośrednio na odpornej na temperaturę, brud i czynniki atmosferyczne płytce elewacyjnej. Dlatego płytki elewacyjne zewnętrzne drewnopodobne to ponadczasowe piękno i łatwy montaż.

Starannie wykonana elewacja podnosi nie tylko morale domowników, ale także wartość rynkową budynku i jego otoczenia. Drewnopodobne płytki elewacyjne dają wiele możliwości aranżacyjnych, pozostając przy tym niezwykle praktyczne. Łączą piękną i ciepłą estetykę drewna z użytecznością gresu. Nie wymagają konserwacji ani impregnowania, są łatwe w utrzymaniu w czystości, trwałe i mrozoodporne.

Płytki elewacyjne drewnopodobne to faktura i kolorystyka drewna, a wytrzymałość gresu. Charakterystyczne przebarwienia, sęki, drobne nierówności słojów czyli to, co charakterystyczne dla naturalnych desek zostało oddane w płytkach elewacyjnych drewnopodobnych Lenaro Honey od Ceramica Limone. Ciepły miodowy odcień drewna idealnie pasuje do domów w stylu śródziemnomorskim lub modnym ostatnio stylu góralskim.

Arbaro Oro, Arbaro Desert oraz Tablero Beige to bardziej stonowana kolorystyka drewna, pasująca stylem bardziej do domów w stylu nowoczesnym, skandynawskim i minimalistycznym. To doskonały materiał, tworzony z wysokiej jakości gresu porcelanowego, który gwarantuje niezmiennie atrakcyjny wygląd przez długie lata. To wszystko, co najlepsze w drewnie, bez konieczności impregnacji przed wilgocią, grzybami i pleśnią. To sposób na elewację doskonałą.

Płytki elewacyjne drewnopodobne, które cieszą się największą popularnością to kolekcja Bosque w kolorze Beige polskiej marki Ceramica Limone. Są równie chętnie wybierane jako płytki łazienkowe lub płytki podłogowe do salonu, jak i na elewację budynków.

Warto przemyśleć sposób i miejsce układania płytek elewacyjnych. Piękne efekty można uzyskać, układając drewnopodobne płytki elewacyjne w pionie, tworząc z nich pasy pomiędzy parterem a piętrem lub układając je na części mieszkalnej elewacji. Pozostałą część domu, na przykład garaż, pozostawiając w wykończeniu tynkiem. Chętnie wykorzystywanym sposobem jest także ułożenie płytek drewnopodobnych na elewacji ganku i kontynuowanie ich w wiatrołapie lub przedpokoju.    

Płytki elewacyjne zewnętrzne betonopodobne

Atrakcyjną wizualnie zewnętrzną stylistykę domu można uzyskać, stosując płytki elewacyjne imitujące beton. Ten rodzaj wykończenia elewacji stał się popularny zdecydowanie wcześniej, zanim beton zawitał w aranżacji wnętrz i zanim styl loftowy zawładnął sercami architektów i projektantów. I choć we wnętrzach stosowanie płytek betonopodobnych wiąże się z określoną stylistyką, to na zewnętrznych ścianach płytki elewacyjne betonopodobne można zastosować niemal w każdym stylu.

Popularność betonu opiera się na jego uniwersalnym charakterze. Zwłaszcza szare płytki o stonowanej estetyce cementu z mało widocznymi przetarciami czy ziarnami „betonu” są chętnie wykorzystywane nawet w renowacji zabytkowych kamienic i budynków.

Przykładem takich płytek jest Batista Desert i Batista Dust polskiej marki Cerrad. Płytki elewacyjne imitujące beton o stonowanej estetyce z powodzeniem możesz ułożyć także na tarasie i w salonie, tworząc harmonijną aranżację.

W podobnym stylu, choć o bardziej wyrazistym rysunku cementu, są płytki Ceramica Limone z serii Town – Town Soft Grey oraz Town Antracite, a także Estra. Ta ostatnia wykonana jest w technologii lappato (półpoler), dzięki czemu delikatnie mieni się w promieniach słońca.

Wyraźniejszą strukturę i charakter betonu znajdziesz w płytkach Negros, które mają wyraźne ślady, imitujące zacieranie cementu na mokro. Polecamy je na elewacje domów nowoczesnych i minimalistycznych, podobnie jak płytki Cemento marki Rako.

Jak kłaść płytki elewacyjne?

Jak położyć płytki elewacyjne – to pytanie pojawia się najczęściej. Najprościej można na nie odpowiedzieć tak: trzeba wybrać odpowiedni wysokoelastyczny klej, przygotować podłoże, unikać niskich temperatur, zaopatrzyć się w poziomicę, packę i grzebień do kleju i brać się do pracy. Czy to trudne? Nie. Nie trudniejsze niż ułożenie płytek w łazience czy w kuchni.

Montaż płytek elewacyjnych krok po kroku:

– przygotuj i zagruntuj podłoże

Oczyść elewację z kuru i pyłów. Ściana musi być sucha i równa. Zagruntuj podłoże. Jaki grunt pod płytki elewacyjne? Na przykład dedykowany grunt pod płytki elewacyjne Stegu.

– nie grupuj płytek

Jeśli wybrałeś płytki elewacyjne drewnopodobne nie grupuj ich odcieniami. Losowy wybór nada im jeszcze więcej naturalności i realizmu.

– klejenie

Jaki klej do płytek elewacyjnych? Musi być wysokoelastyczny, ponieważ dobowe i roczne zmiany temperatur powodują naprężenia materiałów. Klej musi pracować razem ze ścianą, aby nie nastąpiły pęknięcia i odspoinowanie płytek. Goldmurit, klej żelowy Atlas lub zaprawa klejowa Mapei Keraflex Maxi S1 to odpowiedni wybór.

Klej nanieś zarówno na ścianę, jak i na powierzchnię płytki za pomocą zębatej pacy. Aby zapewnić płytkom maksymalną przyczepność, pokryj 100% powierzchni płytki i ściany.

kierunek klejenia

Jak kleić płytki elewacyjne – od dołu ku górze oraz od ościeży do narożników. Pamiętaj, aby stosować krzyżyki dystansujące, gwarantujące spoinę na fugę minimum 5 mm.

– kontroluj poziom

Sprawdzaj poziomicą, czy pasy przyklejanych płytek układane są równolegle i w poziomie.

– fugowanie płytek elewacyjnych

Jak fugować płytki elewacyjne? Tak samo jak każde inne, choć spoina powinna wynosić nie mniej niż 5 mm i nie więcej niż 8 mm. Kolor fugi dobierz tak, aby była zbliżona lub taka sama, jak wybranych płytek. Im mniej odcięć wizualnych, tym lepszy efekt końcowy. Masa do fugowania musi być wodo i mrozoodporna.

Ważne – fugowanie płytek elewacyjnych zacznij dopiero po upływie 48 godzin od przyklejenia płytek. Po tym czasie nastąpi całkowite wiązanie kleju z podłożem. Zbyt wczesne przystąpienie do fugowania może skutkować obniżeniem przyczepności płytek i odpadaniem od podłoża.

Jeśli układasz płytki elewacyjne na warstwie styropianu, musisz pokryć go warstwą zbrojoną – siatką zatopioną w specjalistycznym kleju. W dalszej kolejności musisz wykonać kołkowanie ściany, minimum 5 kołków na metr kwadratowy ściany. Taka warstwa zbrojona schnie od 3 do 7 dni.  Pamiętaj o tym, przygotowując plan prac wykończeniowych.

Ile kosztuje położenie płytek elewacyjnych?

Koszty związane z układaniem płytek elewacyjnych związane są i zależą w dużej mierze od rodzaju wybranego materiału. Najdroższą opcją jest oczywiście ułożenie kamienia naturalnego na ścianie ocieplonej styropianem. Do wysokich kosztów kamienia dochodzi zbrojenie i kołki montażowe, czego nie ma w przypadku klejenia na żelbecie, bloczkach z betonu komórkowego czy tynku.

W przypadku wyboru płytek ceramicznych elewacyjnych koszt samego materiału waha się pomiędzy 50 zł/m2, a nawet 300 zł i więcej. Im bardziej wyszukane materiały wykończeniowe, tym koszty końcowe wyższe. Średni koszt płytek gresowych na elewację to około 70-120 zł/m2.

Do kosztów płytek doliczyć trzeba koszt kleju i fug oraz koszt ułożenia – średnio 50-70 zł/m2. Cena ułożenia może różnić się w zależności od regionu Polski, a także od wielkości płytek i rodzaju elewacji.

Można płytki elewacyjne ułożyć samemu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w koszt układania płytek przez fachowców nie wlicza się jedynie ich fachowość, ale także odpowiedzialność za prawidłowe klejenie i wykonanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i normami BHP.

Elewacja domu to wizytówka i inwestycja w coś więcej, niż tylko ściana. Warto, aby nadała indywidualnego charakteru, ale także spełniła funkcję bardziej przyziemną – ochronną. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykuły wiesz już, jaką elewację zyska Twój dom.