Baterie umywalkowe

Spośród wszystkich typów armatury łazienkowej, baterie umywalkowe zdają się mieć największe znaczenie. Wynika to z faktu, że z umywalki korzystamy najczęściej, a sama bateria jest widocznym i rzucającym się w oczy elementem wystroju. Warto zwrócić na nią zatem szczególną uwagę i wybrać model zarówno praktyczny, jak i estetyczny. Dobrze się składa, ponieważ w Viverto.pl znajdziesz jedynie takie! Przejrzyj kategorię i wybierz coś dla siebie!
Bateria Umywalkowa Nest A42300EXP VITRA

899.00PLN
5.00(1)
W MAGAZYNIE

Bateria umywalkowa – jak wybrać idealną?

Baterie umywalkowe to jeden z wielu elementów armatury łazienkowej. Wraz z bateriami wannowymi czy prysznicowymi stanowią bardzo ważną część spójnego wystroju całej łazienki. Muszą być nie tylko piękne, ale też praktyczne, ponieważ korzystamy z nich bardzo często. Wybór odpowiedniej baterii może być trudny, choćby ze względu na mnogość stylów i wzorów dostępnych na rynku. Niezwykle istotną kwestią poza wyglądem jest również to, gdzie bateria umywalkowa będzie zamontowana, jakie jej funkcje są dla nas najważniejsze oraz do jakiej umywalki ma być dopasowana.

Rodzaje baterii umywalkowych

Ze względu na rodzaj montażu, baterie umywalkowe można podzielić na trzy grupy: sztorcowe (stojące), ścienne oraz wolnostojące.

W wypadku sztorcowych baterii umywalkowych, montuje się je bezpośrednio do umywalki lub blatu. Armatura ta charakteryzuje się tym, że dużo ciężej utrzymać ją w czystości, ponieważ narażona jest ciągle na powstawanie osadów z mydła. Mimo to jest nadal bardzo często spotykanym rozwiązaniem w polskich domach.

Baterie umywalkowe ścienne – jak sama nazwa wskazuje – montuje się w ścianie. Można to jednak zrobić na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to montaż natynkowy, w którym wszystkie elementy baterii (łącznie z korpusem i uchwytami) są widoczne na zewnątrz. Drugi rodzaj to baterie umywalkowe podtynkowe. W tym wypadku widoczny jest tylko uchwyt oraz wylewka, natomiast cały korpus kryje się w ścianie. Podtynkowa armatura zyskuje coraz więcej sympatyków ze względu na to, że wygląda estetycznie, a minimalistyczne modele proponowane przez producentów nieraz wyglądają niczym małe dzieła sztuki. Pod tym względem polecamy szczególnie baterie umywalkowe Hansgrohe, które zachwycają swoim nowoczesnym pięknem oraz niezwykłym designem.

Ostatnim rodzajem baterii ze względu na sposób montażu, są baterie umywalkowe wolnostojące –montowane z boku w podłodze. To niezwykle designerskie rozwiązanie, które może stanowić nie lada gratkę dla miłośników oryginalnych wnętrz.

Kurki, mieszacz, a może bateria bezdotykowa?

Ta decyzja ma znaczenie zarówno pod kątem estetyki, jak i ze względów praktycznych. Bateria do umywalki może być jednouchwytowa, z tzw. mieszaczem wody lub dwuuchwytowa, czyli z tradycyjnymi, starodawnymi kurkami. Coraz częściej spotkać można też baterie umywalkowe bezdotykowe.
Korzystając z baterii jednouchwytowej jesteśmy w stanie jednym ruchem dłoni ustawić strumień wody o odpowiedniej temperaturze, a także jego siłę. Baterie te są bardziej ekonomiczne (zastosowanie mieszacza ogranicza zużycie wody nawet do 30%) oraz wygodniejsze.
Dwuuchwytowe baterie nie należą raczej do nowoczesnych baterii umywalkowych. Niegdyś bardzo popularne, teraz coraz częściej zastępowane przez baterie jednouchwytowe. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że do regulacji temperatury wody służą dwa osobne pokrętła – jedno z ciepłą, drugie z zimną wodą. Mimo, że armatura z pokrętłami nie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, to niezwykle chętnie wybierana jest jako baterie umywalkowe retro.
Armatura bezdotykowa, czyli baterie umywalkowe z fotokomórką posiadają specjalny czujnik ruchu, dzięki któremu uruchamiają się w momencie podłożenia pod nie rąk. Rozwiązanie to nadal popularne jest głównie w centrach handlowych i miejscach użyteczności publicznej, jednak zdarza się, że klienci wybierają tego typu baterie jako praktyczną alternatywę do łazienki w sowich domach.

Baterie umywalkowe - Nietypowe rozwiązania

Producenci prześcigają się w przeróżnych propozycjach. Nie powinniśmy być zaskoczeni – wybór na rynku jest ogromny, dlatego czasami zwykłe rozwiązania najzwyczajniej w świecie nie wystarczą, by przykuć uwagę klienta. Wśród wielu nietypowych opcji, szczególnie kilka zasługuje na uwagę.
Pierwsze rozwiązanie, które chcemy wyróżnić to kaskadowe baterie umywalkowe. Zwracają one uwagę, są oryginalne i estetyczne. Wprowadzają do łazienki ciekawą formę i dają zaskakujący efekt. Baterie z tego typu, z szerokimi wylewkami, sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach – zarówno dużych, jak i małych. Futurystyczne modele, często podświetlane, gwarantują niespotykany efekt. Miłośnicy klasyki także znajdą coś dla siebie – na rynku dostępne są modele stylizowane, które wyglądają niczym wprost wyjęte ze starożytnych salonów kąpielowych. Nieważne, który ze styli jest nam bliższy – tego typu baterie po prostu robią wrażenie!
Mniej nietypowym, jednak nadal rzadko wybieranym rozwiązaniem są baterie umywalkowe termostatyczne, które kontrolując temperaturę wody sprawiają, że korzystanie z umywalki staje się dużo wygodniejsze. Takie baterie wpływają także na bezpieczeństwo domowników – nie dopuszczają do poparzenia, co jest istotne szczególnie w przypadku osób starszych czy dzieci.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii umywalkowej?

Producenci kuszą różnymi rozwiązaniami, jednak wybierając krany umywalkowe warto zwracać uwagę zwłaszcza na aspekty praktyczne. Krany do umywalek mają przede wszystkim dobrze spełniać swoje funkcje. Oczywiście wygląd także jest ważny, dlatego polecamy piękne baterie umywalkowe Grohe, czy niezwykłe baterie umywalkowe Tres, które łączą oba te aspekty. Niezależnie jednak od tego, na jaką markę się zdecydujemy, ważne jest, by pamiętać, że to decyzja na lata!
RozwińZwiń

Filtry

PLN -PLN
Statusy
Kraj pochodzenia
Wylewka
Rodzaj regulacji
Wersja baterii

VIVERTO ©2017. Wszelkie prawa zastrzeżone