Domki letniskowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wybierane przez osoby zamieszkujące wielkie miasta. To tam mają oni idealne warunki do odpoczynku, spokój i ciszę, która od czasu do czasu potrzebna jest każdemu. Jednak czasami potrzebna jest jakaś zmiana. Warto wtedy wiedzieć, jak przeprowadzić remont domku drewnianego na działce – krok po kroku.

Remont domku letniskowego i zabezpieczenie

Zdarzają się sytuacje, w których nie chcemy nic zmieniać, bo domek letniskowy całkowicie nam pasuje. W takich przypadkach bardzo ważne będzie odświeżenie całej konstrukcji, dzięki czemu będzie nam służył przez długie lata. Zazwyczaj większość domków letniskowych wykonana jest z drewna. Wówczas koniecznie jest właściwe zabezpieczenie tego materiału przed warunkami atmosferycznymi, które w Polsce są mocno zróżnicowane. Podstawą takich działań będzie przede wszystkim użycie odpowiedniego preparatu takiego jak Pokost Lniany Bezbarwny 5L Vidaron lub Impregnat Ochronny – Gruntujący V01 Bezbarwny 4,5L Vidaron. Obydwa produkty są bezbarwne, przez co podkreślają naturalny kolor drewna, z którego został zbudowany domek. Co ważne, impregnaty te chronią nie tylko przed złymi warunkami pogodowymi – deszczem, śniegiem, ale także skutkami takich zjawisk pogodowych – grzybami, pleśniami, a także niepożądanymi szkodnikami. Dzięki nim zostaje także wzmocniona warstwa wierzchnia, która jest zdecydowanie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, czy zarysowania.

Remont domku na działce – zabezpieczaj i koloruj

Podczas renowacji domku letniskowego można postawić na zupełnie nowe kolory, który wniosą na działkę odrobinę życia. Zdecydowanie większa liczba osób decyduje się na postawienie, na kolory bardziej tradycyjne. W takich przypadkach dobrym wyborem może okazać się Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Palisander Królewski 0,75L Vidaron lub Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Sekwoja Kalifornijska 0,75L Vidaron. Czym odróżnia się taka lakierobejca ochronno-dekoracyjna od zwykłego preparatu ochronnego? Przede wszystkim jak wskazuje sama nazwa, oprócz tego, że chroni – wpływa na estetykę i wygląd pomalowanych elementów. Powłoka, która powstaje w wyniku wykorzystania lakierobejcy, zawiera specjalistyczną formułę Teflon® surface protector, co oznacza, że jest ona odporna na wodę i promieniowanie UV. Można postawić także na zupełnie oryginalne kolory domku letniskowego. W ostatnich latach bardzo popularne są wszelkie odcienie zieleni jak np. Farba Ogrodowa Viva Garden 0,75L Suszona Mięta Altax lub Farba Ogrodowa Viva Garden 0,75L Pachnący Jałowiec Altax. Przy renowacji można wykorzystać także wszelkiego rodzaju farby do drewnianego domku i metalu. W tym przypadku można wybrać jeszcze ciekawsze kolory np. Emalia Olejno-Ftalowa Emakol Strong Kremowy 0,9L Dekoral lub Emalia Olejno-Ftalowa Emakol Strong Popielaty 0,9L Dekoral. Jest to także doskonała farba do ogrodzenia.

Remont domku działkowego – podłoga

Jeżeli chodzi o domek wypoczynkowy – remont może dotyczyć nie tylko zewnętrznej części, ale także wnętrza. W tym przypadku bardzo ważny będzie wybór odpowiedniej podłogi. Ze względu na specyfikę domków działkowych warto postawić na materiał bardzo odporny, ale i estetyczny. Niezależnie od stylu w każdym takim wnętrzu sprawdzi się Płytka Podłogowa Qubus Antracite 33×33 Ceramika Limone. Alternatywą w podobnym stylu, ale zdecydowanie wyróżniającym się kolorze może być Płytka Mira GRS-208 60×60 Ceramstic. Można także stworzyć wnętrze, które przypomina dom, czy mieszkanie. W takim przypadku idealny będzie Gres Tablero Brown 120,2×19,3 Ceramika Limone przypominający do złudzenia prawdziwe drewno.

Na rynku istnieje wiele produktów przeznaczonych głównie do renowacji domków letniskowych i zastosowania w ich wnętrzach. Coraz więcej standardowych produktów ma jednak właściwości, które wpływają na możliwość ich zastosowania w domkach działkowych. Kwestię tę należy natomiast dokładnie sprawdzić – nie wszystkie płytki, czy farby będą odpowiednie do zastosowania na działkach. Inspiracji na wykończenie domków drewnianych można szukać w specjalistycznych magazynach wnętrzarskich lub w sieci. Standardowe rozwiązania odchodzą w zapomnienie, teraz liczy się pomysł!