Twoja łazienka ma tylko kilka metrów kwadratowych? Jak znaleźć takie elementy wyposażenia, które pozwolą cieszyć się komfortem, a jednocześnie zajmą niewiele miejsca? Jakie triki sprawią, że mała łazienka wyda się pomieszczeniem optycznie większym i bardziej przestronnym?

 

Mała łazienka – jakie płytki?

Klimat łazienki tworzą nie tylko detale, takie jak oświetlenie i dodatki, ale też płytki. Jeśli metraż Twojej łazienki jest niewielki, zdecyduj się na jasne kolory, które najlepiej odbijają światło. Nie musisz jednak ograniczać się wyłącznie do bieli. Płytki do łazienki w odcieniach beżu, kości słoniowej, a nawet jasnej szarości sprawią, że pomieszczenie wyda się większe. Ten efekt spotęgują dodatkowo płytki z połyskiem.   
Arkadia BIANCO 60×60 Ceramika Limone
Sandstone SZARA Lapato 60×60 Rako
Reaction WHITE 75×75 Cifre Ceramica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Element zaskoczenia – dekory i motywy

Jeśli lubisz nowoczesne rozwiązania, możesz zdecydować się na dodanie paska płytek w kontrastującym kolorze. Świetnie sprawdzą się także płytki z motywem roślinnym lub geometrycznym. Unikaj jednak wzorów złożonych z wielu małych elementów, które wprowadzają wrażenie chaosu i optycznie zmniejszają pomieszczenie. Zamiast nich, zdecyduj się na dekory pionowe lub poziome, które stają się coraz popularniejsze w nowoczesnych łazienkach. 

 

Rozmiar ma znaczenie

Wielkość płytek do łazienki jest tak samo ważna, jak ich kolor. Wybierz duże, prostokątne lub kwadratowe płytki, połączone za pomocą bardzo cienkiej fugi. Dzięki temu, stworzysz wrażenie regularnej, jednolitej i równej płaszczyzny. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego bałaganu i wzmocnisz efekt odbicia światła. 

 

Wanna czy prysznic?

Nawet jeśli Twoja łazienka ma tylko kilka metrów kwadratowych, nie musisz wybierać między wanną i prysznicem.  Zdecyduj się na nowoczesną wannę z podtynkowym zestawem prysznicowym i ciesz się wolnością wyboru! Takie zestawy często występują też z opcją deszczownicy. Dlaczego podtynkowe baterie prysznicowe są najlepszym wyborem do małej łazienki? Nie zagracają wnętrza, a jednocześnie są funkcjonalne i efektowne.
Lubisz idealną czystość w łazience? Jeśli zdecydujesz się na parawan wannowy, unikniesz zachlapanej podłogi po każdym prysznicu. Przez swoją atrakcyjność wizualną i estetykę, takie parawany skutecznie wypierają lubiane kiedyś zasłonki prysznicowe. Idź więc z duchem czasu!

 

Jak optycznie powiększyć łazienkę

Jeśli chcesz, żeby Twoja łazienka optycznie wydała się większa, zadbaj o zabudowanie jej wyposażenia. Pomogą Ci w tym elementy podwieszane i podtynkowe, takie jak: 
Duża ilość elementów na podłodze niewielkiej łazienki optycznie ją pomniejsza. Dlatego wybieraj zestawy, które można zabudować lub podwiesić – wprowadzą one do pomieszczenia ład i lekkość.  Fragmenty zabudowy możesz też wykorzystać jako półki i postawić na nich ręczniki, akcesoria łazienkowe lub dodatki.

 

W labiryncie luster

Lustra są doskonałym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia. Bardzo mocno odbijają światło, przez co silnie rozświetlają wnętrze. Często są umieszczane w salonach i pokojach dziennych. Czy sprawdzą się też w łazience? Oczywiście! Zachowaj jednak umiar i nie wieszaj luster naprzeciwko siebie. Najlepszy efekt osiągniesz decydując się na dużą, prostą, prostokątną taflę. Pozwoli to na utrzymanie harmonii i nada głębi małej łazience.

 

Oświetlenie małej łazienki

Najlepszym źródłem światła w każdej łazience jest oczywiście okno. Jeśli należysz do szczęśliwców, którzy w swojej łazience mają naturalne światło, wystarczy, że zdecydujesz się na jedną dużą lampę sufitową i kinkiety przy lustrze.
Nie masz okna w łazience? Zadbaj o to, by oświetlenie główne dawało wystarczającą ilość jasnego, ale nierażącego światła. Wybierz zestaw mniejszych lamp sufitowych, które rozproszą światło równomiernie po całym wnętrzu. Każdą strefę w łazience – umywalkę, toaletę, prysznic lub wannę – możesz też doświetlić lampkami ledowymi. Stworzysz w ten sposób tajemniczy klimat, który sprzyja odprężeniu.

 

Jak urządzić małą łazienkę – zasady

W urządzaniu małej łazienki kieruj się zasadą: „im mniej, tym lepiej”. Dzięki temu, stworzysz wnętrze, które będzie uporządkowane i funkcjonalne. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, możesz je optycznie poszerzyć dodając poziome elementy, np. dekory i lustra.
Wykorzystaj też nietypową budowę swojej łazienki – wszystkie wnęki zabuduj i przekształć w szafki lub półki. Nie bój się skosów. Dodaj do nich delikatne, kolorowe oświetlenie LED, a wprowadzisz do swojej łazienki niepowtarzalny klimat.

 

Dodatki do nowoczesnej łazienki

Charakter łazienki najlepiej podkreślają dodatki. Do jednolitego, stonowanego wnętrza dobierz akcenty kolorystyczne, które je ożywią. Zestawiaj ze sobą różne barwy, faktury i materiały. Możesz zdecydować się na ręczniki w odcieniu intensywnej fuksji lub seledynowy dywanik łazienkowy. W śnieżnobiałych, nowoczesnych łazienkach doskonale sprawdzają się też żywe rośliny. Są one zarówno oryginalnym dodatkiem, jak i elementem, który pomaga się odprężyć i zrelaksować po ciężkim dniu.