Zastąpienie ciemnych czy intensywnych kolorów ścian modną bielą nie jest łatwym zadaniem. Na wszystko znajdzie się jednak sposób. Zamiast nakładać niezliczone warstwy albo wydawać pieniądze na grunt kryjący lub farbę pokładową, lepiej sięgnąć po nowoczesną białą farbę, która wyróżnia się superkryciem. Warto też skorzystać z rad eksperta.

Z upływem czasu wszystko się zmienia – i trendy w świecie wnętrz, i nasze własne gusty i potrzeby.  Ewoluują więc także oczekiwania co do wyglądu mieszkań. Teraz, kiedy zaczęliśmy spędzać we własnych domach znacznie więcej czasu niż wcześniej, wielu z nas przystąpiło do odkładanych od dawna porządków, przemeblowań, a także wielkich i małych remontów. Jedni potrzebowali ładu, inni – jakiejś odmiany wizualnej w otoczeniu. A chyba wszyscy we własnych czterech ścianach starali się wykreować odczucie większej przestrzeni.

Stąd m.in. wzięła się nowa fala popularności jasnych barw, a przede wszystkim ponadczasowej bieli, którą odkryliśmy ponownie dzięki modzie na styl skandynawski. Przemalowanie na biało ściany w mocnym kolorze, np. w odcieniu ostrej czerwieni, jaskrawej zieleni albo modnego przed paru laty fioletu, nie jest jednak sprawą prostą. Barwa spod spodu uparcie wychodzi na wierzch… Na szczęście są sposoby na to, by wymarzona biel rzeczywiście stała się czysta i świetlista.

Jak przemalować mocny kolor na biało? 3 sposoby

Tradycyjna metoda, najmniej warta polecenia, to nakładanie kolejnych warstw białej farby, aż pierwotny kolor ściany zniknie. Jej wady to wysokie koszty, dodatkowy wysiłek oraz wydłużony czas prac – przed nakładaniem kolejnej warstwy trzeba odczekać, aż dokładnie wyschnie poprzednia. Drugi sposób, bardziej profesjonalny, polega na nałożeniu warstwy gruntu kryjącego lub farby podkładowej, a więc produktu izolującego świeżą biel od pierwotnej barwy ściany. To jednak również oznacza więcej warstw i więcej pracy związanej z malowaniem.

Najwygodniejsze, najszybsze i w ogólnym rachunku najtańsze rozwiązanie polega na wykorzystaniu nowoczesnej farby z superkryciem. Ekspert poleca Dekoral Perfect – silnie kryjącą farbę lateksową, przeznaczoną do malowania ścian oraz sufitów. Co warto podkreślić, ten innowacyjny produkt został opracowany we Wrocławiu przez doświadczonych specjalistów marki Dekoral, która doceniana jest zarówno przez konsumentów, jak i zawodowych malarzy.

Superkrycie i nie tylko. Wszystkie zalety farby Dekoral Perfect

Nowa farba znanej już od 20 lat marki charakteryzuje się cennymi zaletami aplikacyjnymi i funkcjonalnymi. Co wyróżnia ją na rynku?

 • Najwyższa siła krycia. 1 klasa krycia zgodnie z europejską normą PN-EN 13300 oznacza w praktyce, że Dekoral Perfect umożliwia bardzo szybkie przeprowadzenie remontu – kolory kryje w dwóch warstwach, a białe ściany bez tłustych plam i przebarwień pozwala skutecznie odnowić zaledwie jedną warstwą.
 • Matowy aspekt wykończenia. Brak refleksów na powierzchni optycznie maskuje niedoskonałości podłoża. Dzięki temu nowy produkt jest doskonały nie tylko na ściany, ale także na sufity.
 • Trwałość odcienia. Za sprawą starannie opracowanej formuły, biel nie żółknie mimo upływu czasu.
 • Odporność na szorowanie na mokro. Powłoka farby jest trwała i nie ściera się.
 • Wygoda nakładania. Farbę Dekoral Perfect doskonale rozprowadza się zarówno wałkiem (bez chlapania), jak i poprzez natrysk hydrodynamiczny.
 • Duża wydajność. Zużycie na poziomie 14 m2 przy jednej warstwie sprawia, że nowa farba i pod tym względem należy do rynkowej czołówki.
 • Zalety techniczne. Wysokogatunkowa dyspersja gwarantuje odpowiednią mikrowentylację powierzchni.
 • Bezpieczeństwo dla alergików. Atest hipoalergiczny potwierdza, że Dekoral Perfect będzie dobrze służyć również najbardziej wrażliwym domownikom – najmłodszym, najstarszym, zmagającym się z alergiami oddechowymi.

 

Polecane produkty


 

 
Aby poznać jeszcze więcej szczegółów, wejdź na dekoral.pl

Jak przemalować ciemne ściany na biało? Instrukcja krok po kroku

Zanim przystąpisz do remontu, przygotuj:

 • folię ochronną i taśmę malarską, a także antychlap, czyli folię z taśmą wzdłuż krawędzi,
 • drobny papier ścierny (do przeszlifowania ewentualnych nierówności),
 • małą i dużą kuwetę malarską,
 • dwa wałki: duży (do malowania rozległych powierzchni) i mały (do wykańczania krawędzi, narożników, wąskich pasów ścian – np. przy oknie czy wokół grzejnika); oba powinny mieć takie samo lub bardzo podobne runo o długości od 9 do 14 mm,
 • przedłużkę do wałków – najlepiej teleskopową.

Powierzchnie, których nie będziesz malować, odpowiednio zabezpiecz. Sufit i odsłoniętą podłogę wygodnie okleisz antychlapem. Jeśli w pomieszczeniu pozostały meble, wykorzystaj zwykłą folią malarską (ewentualnie kartony czy tekturę) i taśmę. 

Malowanie zaczynaj zawsze od krawędzi – pod sufitem, nad podłogą, w narożnikach, wokół drzwi i okien. Używając tu małego wałka (a nie tradycyjnego pędzla) uzyskasz jednolitą fakturę na całej ścianie. Następnie zajmij się dużymi powierzchniami. Nakładaj na zakładkę (bez odstępów) równoległe pasy farby. Wałek prowadź zawsze w jednym kierunku – góra-dół. Dbaj o to, by był stale mocno nasączony. Farba nakładana tzw. suchym wałkiem nie stworzy jednolitej powierzchni. Przed każdym kolejnym zamoczeniem wałka delikatnie wyrównaj fakturę lekkimi (bez dociskania) ruchami z góry na dół. Pamiętaj, by od razu po malowaniu usunąć taśmy – inaczej farba zaschnie na taśmie i trudno będzie ją zdjąć. Końcowy efekt można ocenić dopiero wtedy, gdy farba całkowicie wyschnie, czyli po 3 godzinach. Ważne jest też, by drugą warstwę farby nakładać po całkowitym wyschnięciu pierwszej.

Więcej rad na temat tego, jak prawidłowo nakładać farbę Dekoral Perfect, aby szybko i z doskonałym rezultatem przemalować kolorową ścianę na biało, znajdziesz w poniższym filmie. Dodatkowe zalecenia i liczne inspiracje czekają na dekoral.pl.