Na pewno nie raz zastanawialiście się, czy istnieje prosty sposób na szczęście. Duńczycy już w XIX wieku odkryli, że coraz szybsze tempo życia i towarzyszący mu stres niekorzystnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale również na całe nasze otoczenie. Aby temu zaradzić powstała filozofia życia w zgodzie z samym sobą, gdzie wewnętrzna równowaga, bezpieczeństwo i radość są wartościami nadrzędnymi. Tak narodziło się hygge.

Więcej niż styl życia

Hygge oznacza komfort, wygodę i przytulność. Za tym jednym słowem kryje się koncepcja, która sięga daleko poza granicę Skandynawii. Odejście od konsumpcjonizmu i wartości materialnych w kierunku poczucia bezpieczeństwa i zwykłego szczęścia stało się celem wielu osób na całym świecie. Zainspirowani duńską „teorią radości życia” ludzie czerpią codzienną inspirację z małych rzeczy, które ich otaczają. Zapach drożdżówek z cynamonem, miękkość świeżej pościeli, światło świec wszystko to może sprawić, że poczujemy się otuleni komfortem i miłością.

Dom w stylu hygge

Styl hygge we wnętrzach to przestrzeń i wygoda. Ciepłe naturalne barwy i materiały oraz odpowiednia organizacja przestrzeni odzwierciedlająca nasz charakter to jego podstawowe założenia. Centralnym punktem każdej aranżacji jest miejsce do wspólnych spotkań. Hygge to nie tylko my, ale również rodzina i przyjaciele. Wygodna sofa na środku salonu czy wyspa z miejscem do siedzenia w kuchni sprawią, że rodzinne spotkania będą prawdziwą przyjemnością. Odpowiednie światło i miłe w dotyku dodatki mają sprawić, by nasz dom stał się oazą spokoju pełną ciepła i radości.

 

Projektując dom lub mieszkanie w stylu hygge zwracamy przede wszystkim uwagę na komfort. Każde pomieszczenie ma służyć użytkownikom i wprawiać ich w dobry nastrój. Kuchnia to miejsce wspólnych posiłków pełne zapachów domowych obiadów i ciast. Salon jest przestrzenią dla rodzinnych spotkań lub wieczorów pod kocem z książką i kubkiem ciepłej herbaty. Sypialnia to bezpieczna przystań, gdzie zapach pościeli i miękkie łóżko pozwolą zapomnieć o trudach codzienności. A łazienka? Łazienka to miejsce, gdzie sami ze sobą możemy odpocząć od świata zewnętrznego. Niezależnie od tego, czy dysponujemy niewielkich rozmiarów prysznicem czy mamy przestronny pokój kąpielowy, hygge daje nam możliwość zorganizowania przestrzeni tak, abyśmy mogli znaleźć w niej radość i spokój.

Łazienka – lek na wszystko

Łazienka hygge ma nas uspokoić i odprężyć. To właściwie nasze prywatne, domowe spa. Ma być przytulnie, ciepło i estetycznie. Jak to osiągnąć? Poznaj 8 kroków, dzięki którym stworzysz wymarzoną łazienkę w stylu hygge.

Krok 1. – naturalne kolory

Wszystkie odcienie nawiązujące do natury to koronne barwy hygge. Brąz, biel, błękit, szarość, zieleń czy beż będą idealnie wpisywały się w tę stylistykę. Pastelowa kolorystyka pozwala odpocząć, wyciszyć myśli i skupić się na sobie. A przecież o to właśnie chodzi.

Krok 2. – naturalne materiały

Wiele obecnych trendów czerpie z natury. Drewno i kamień są najczęściej wybieranymi materiałami przy aranżacji łazienek. Dlaczego? Głównie ze względu na swoje walory estetyczne.

Drewno nadaje pomieszczeniu ciepła i przytulności. Kiedyś drewniana podłoga w łazience była, od strony praktycznej, niezbyt trafionym wyborem. Dziś dzięki płytkom drewnopodobnym możemy dowolnie aranżować naszą łazienkę bez obaw o jej funkcjonalność. Dostępne na rynku kafelki imitujące drewno cechuje nie tylko odporność na wodę, ale również wysoka wytrzymałość na ścieranie i zarysowania. Szeroka gama wzorów sprawia, że naprawdę mamy w czym wybierać. Od standardowych jasnych płytek gresowych przypominających klasyczną deskę o wymiarach 120×20 cm poprzez mniejsze kafelki wielkości 30×60 aż po płytki z efektem 3D np. z wzorem jodełki.

Często stosowanym zabiegiem aranżacyjnym w łazienkach hygge jest drewniany blat, który w połączeniu z białą ceramiką daje efekt ciepła i harmonii. Dzięki płytkom imitującym drewno takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo estetyczne, ale również funkcjonalne.

Kamień kojarzy się ze spokojem i majestatyczną siłą. Od wieków jest wykorzystywany jako materiał budowlany, a w wykończeniu wnętrz w ostatnich latach stale zyskuje na popularności. Klasyczny kamień świetnie współgra z armaturą w czarnym kolorze i doskonale dopełniają go dodatki ze szkła czy metalu. A marmurowe płytki do łazienki idealnie prezentują się w towarzystwie miedzi. W łazienkach sprawdza się w formie płytek imitujących kamień dostępnych w różnych formatach, od klasycznych 60×60 cm po wielkoformatowe płyty o wymiarach 240×120 cm.

Krok 3. – wanna wolnostojąca

Centralnym punktem łazienki w stylu hygge jest wanna. To tutaj jest serce naszego domowego spa. Ciepła, aromatyczna kąpiel w blasku świec relaksuje i pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Najczęściej wybieramy ceramikę w kolorze białym, głównie ze względu na jej dostępność, aspekty praktyczne i estetyczne. Ale przecież hygge to natura, dlatego świetną alternatywą dla białej wanny może być zielona ceramika łazienkowa.

Krok 4. – komfortowy prysznic

Jeśli nie jesteśmy miłośnikami długich kąpieli z pewnością zdecydujemy się na prysznic. Dzięki przestronnej kabinie prysznicowej, nowoczesnej deszczownicy czy ciekawym półkom możemy zaaranżować tą przestrzeń tak, by była zarówno funkcjonalna jak i estetyczna.

Krok 5. – punktowe oświetlenie

Nic tak nie wpływa na klimat pomieszczenia jak światło. Odpowiednio podświetlone ściany podkreślą piękno płytek ceramicznych a punktowe źródła światła na suficie stworzą w pomieszczeniu intymną atmosferę.

Krok 6. – koło

Koło symbolizuje wewnętrzną jedność i równowagę. Właśnie dlatego hygge, jako filozofia podkreślająca znaczenie harmonii i spokoju, masowo wykorzystuje we wnętrzach okrągłe kształty. Skandynawskie wnętrza odchodzą nie tylko od charakternych, ostrych form ceramiki, ale zwracają również uwagę na inne elementy łazienki. Duże, okrągłe lustra w drewnianych lub metalowych ramach to znak rozpoznawczy hygge.

Krok 7. – dodatki

W aranżacji wnętrz dodatki pełnią niezwykle ważną rolę. To one wpływają na klimat panujący w pomieszczeniu i to właśnie z ich pomocą możemy w prosty sposób zmieniać wnętrze według własnych upodobań. Dodatki w stylu hygge to przede wszystkim ciekawe akcesoria łazienkowe, ale również wiklinowe kosze, szklane lub metalowe pojemniki czy drewniane półki. Nie zapomnijmy też o świecach, obrazach i naturalnych materiałach takich jak len czy bawełna.

Krok 8. – bliżej natury

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej wypoczywamy na łonie natury. Zapach drzew, śpiew ptaków i świeże powietrze mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Nasze myśli zwalniają a stres odpuszcza. Wszystkie problemy rozwiązują się same. A ponieważ nasza głowa czuje się lepiej to również nasze ciało zaczyna wracać do formy. Idealnie, prawda? Gdyby tylko można było utrzymać ten stan na dłużej. Dzięki hygge jest to absolutnie możliwe.

Wystarczy zaprosić do swojej łazienki przyrodę i pozwolić jej robić swoje. Kwiaty w niektórych łazienkach mogą się wydawać problematycznym rozwiązaniem z uwagi na brak okna. Są jednak rośliny, które nie potrzebują dostępu do światła dziennego jak np. Difenbachia czy Monstera a będą idealnym uzupełnieniem każdej łazienki w stylu hygge.

Dodatkowo ciemna zieleń roślin wspaniale komponuje się z białymi lub kamiennymi płytkami.

Łazienka w stylu hygge – prosty sposób na szczęście

Duńska teoria szczęścia zakłada, że prawdziwą radość odnajdziemy w małych rzeczach. Dla każdego z nas te drobiazgi będą oznaczały zupełnie coś innego. To zapachy, kształty, kolory, które związane są z naszymi doświadczeniami i osobowością. Zgodnie z filozofią hygge powinniśmy tak zorganizować nasze otoczenie, by jak najwięcej rzeczy dookoła sprawiało nam radość. Wtedy poczujemy szczęście i harmonię.

Chcesz zmienić swoją łazienkę w oazę spokoju w stylu hygge? Wejdź na viverto.pl, zainspiruj się naszymi aranżacjami i wybieraj spośród tysięcy produktów do wykończenia i remontu domu.